• 20 maja 2024 05:35

Bolesława Oleszczuk – członek Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów (SPPW) Southampton

lut 17, 2021 #Senior, #seniorzy

Kresowiaczka i Sybiraczka

Urodziła się w Polsce 9 października 1937 roku w miejscowości Baranowice (obecnie terytorium Białorusi). W 1940 r. mając zaledwie dwa lata została z rodziną deportowana do Rosji. Rodzice ciężko pracowali, a dzieci przebywały w sierocińcu, gdzie obowiązkowo musiały się uczyć języka rosyjskiego. W 1942 r. po oswobodzeniu wszyscy wyjechali na południe do Uzbekistanu i Kazachstanu, gdzie gen. Anders organizował Armię Polską. Rodzice wstąpili do wojska, a dzieci umieszczono w sierocińcach. Opiekowały się nimi oddziały wojskowe. Ojciec Pani Boli, Wincenty Mackay (rodem z Krakowa) wyjechał do Persji, a następnie przeszedł z Armią gen. Andersa przez Egipt, Palestynę do Włoch, gdzie walczył pod Monte Cassino. Zajmował się transportem żywności, amunicji i niedźwiedziem „Wojtkiem”. W tym czasie, Pani Bola z mamą i siostrami została przewieziona do Indii, a po roku do Afryki. Wyrwana z piekła Rosji, gdzie głód, choroby i śmierć stanowiły codzienność, pobyt w obozie przejściowym u stop góry Kilimandżaro wspomina jako cudowne chwile z dzieciństwa, o których pomimo upływu lat mówi nadal z wielkim sentymentem. Kierownik obozu, który był Anglikiem, organizował dla dzieci wycieczki i wyjazdy na safari.

16 letnia Bolesława w Londynie

W 1946 roku po tragicznej śmierci gen. Sikorskiego, wojsko polskie, które znajdowało się w Wielkiej Brytanii zaczęło sprowadzać polskie rodziny do Anglii i umieszczać je w obozach wojskowych.

Ojciec Pani Boli – Pan Wincenty Mackay z niedźwiedziem Wojtkiem na Monte Cassino

Po demobilizacji Pani Bola zamieszkała w Londynie. Od 1964 roku udzielała się społecznie w pracy z harcerzami oraz w polskiej szkole. Za swoje zasługi została mianowana „Działaczem Harcerskim” przez Prezydenta RP na uchodźctwie śp. Harcmistrza Ryszarda Kaczorowskiego. W 1985 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za pracę w szkolnictwie przyznany przez Radę Ministrów w Londynie.

Pani Bola pracowała w Polskiej Szkole przez 38 lat, za jej poświęcenie dla szkolnictwa w 1993 r. została odznaczona złotą odznaką przez Polską Macierz Szkolną za Granicą.

Ślub Pani Boli w Londynie

W 2018 r. podczas projektu ”Rodacy Bohaterom” zorganizowanym przez Odra-Niemen, otrzymała odznakę okolicznościową – „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości”, nadany przez Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, a w 2000 r. Złoty Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Bolesława Oleszczuk trzyma zdjęcie ojca z niedźwiedziem Wojtkiem na Monte Cassino

Pani Bola Oleszczuk jest członkiem SPPW Southampton od 1978 r. Do chwili obecnej jest aktywną działaczką promującą wartości patriotyczne i przekazuje młodym pokoleniom, swoje wspomnienia o tragicznych losach Sybiraków. Pomimo traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa, Pani Bola zachwyca swoich rozmówców wielkim wdziękiem oraz kobiecością.

Logo SPPW

Artykuł: Krystyna Jenvey – prezes SPPW
Zdjęcia: Anna Basisty – członek SPPW

Skip to content