• 25 maja 2024 12:07

Relacja z Międzypokoleniowej konferencji on-line “Senior-Patriota”

gru 23, 2020 #konferencja, #Senior, #seniorzy

Międzypokoleniowa konferencja on-line pt. „Senior-Patriota” podsumowująca całoroczny projekt „Opowiedz Nam Swoją Historię – Śladami Niepodległej” odbyła się 22 grudnia 2020 r. (wtorek) o godzinie 12:00 na profilu https://www.facebook.com/GlosSeniora. W konferencji wzięli udział: Łukasz Salwarowski – Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny Głosu Seniora, Robert Springwald – historyk i pracownik Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie oraz Stanisław Wojdyła – Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Zebranych przywitał gospodarz spotkania – Łukasz Salwarowski – Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny Głosu Seniora. Przypomniał, że Ogólnopolski Głos Seniora na swoich łamach oraz poprzez Ogólnopolską Kartę Seniora od 10 lat zajmuje się polityką pro-senioralną i wspiera osoby starsze edukując, aktywizując i broniąc ich praw. Stowarzyszenie MANKO organizuje liczne działania pro-seniorskie pod wieloma patronatami honorowymi na szczeblu rządowym, jak np. program Gmina Przyjazna Seniorom, Ogólnopolskie Senioralia czy kampania „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!”. Jak podkreślił Łukasz Salwarowski: „Jedną z metod aktywizacji osób starszych jest także realizacja projektu „Patriotyczny Głos Seniora; Opowiedz Nam Swoją Historię – Śladami Niepodległej” z wsparciem funduszu ASOS”. Przypomniał, że jest to druga edycja projektu, którego finałem było specjalne, listopadowe wydanie magazynu – Patriotyczny Głos Seniora.

Pierwszą częścią konferencji była podsumowanie projektu i podziękowanie autorom prac konkursowych z Polski i zagranicy oraz zaproszenie do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć spot promujący konkurs patriotyczny (https://www.youtube.com/watch?v=e9vEjlZZn3M), który zachęca do współtworzenia magazynu Patriotyczny Głos Seniora – Śladami Niepodległej. Tegoroczna edycja konkursu była kierowana zarówno do seniorów, jak i ich dzieci czy wnuków. Projekt jest również kierowany do osób mieszkających poza granicami Polski, dlatego swoje zgłoszenia przesyłali seniorzy z Rosji, Litwy, Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA czy Kanady. Międzypokoleniowy dialog był inspiracją do nadsyłania prac konkursowych – zdjęć, wspomnień, artykułów, listów, wierszy czy pamiątek związanych z walką o niepodległość Polski.

I miejsce w konkursie patriotycznym zajął jeden z prelegentów konferencji – Stanisław Wojdyła – Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Na łamach magazynu Głos Seniora znalazły się aż dwa artykuły autorstwa Pana Stanisława: „Amerykańskie bombowce w walce o Polskę” (OGS49, str. 23, https://issuu.com/glos_seniora/docs/gs_49) oraz „Podziękujmy Bohaterom” (OGS50, str. 32, https://issuu.com/glos_seniora/docs/gs_50). Stanisław Wojdyła mówił tak: Zaczęło się wszystko od tego, gdy nastąpiły czasy, w których mogliśmy o tym głośno mówić. Koniec lat 70., kiedy pułkownik Zubrzycki zajął się pierwszą katastrofą w okolicach Gorlic i później następowało kolejne odkrywanie miejsc. Dlaczego o tym mówimy i również piszemy? W jednym samolocie była załoga i każdy z jej członków miał po 23 lata. Oczywiście wszyscy zginęli w katastrofie. Młodzi lecieli na samolotach, które już były mocno zużyte (…) bez żadnej osłony myśliwskiej, bez żadnego uzbrojenia, żeby zrzucić pomoc i jak jest możliwość to zawrócić.

Następnie, Łukasz Salwarowski podziękował kolejnym uczestnikom i laureatom konkursu patriotycznego, wspominając o ich pracach, które znalazły się na łamach ogólnopolskiego magazynu Głos Seniora czy na stronie internetowej https://glosseniora.pl/.

Robert Springwald – historyk i pracownik Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie mówił tak: Słowem, które tutaj padało najczęściej było słowo „patriotyzm”. Warto się zastanowić co to jest „patriotyzm”. Jest taka definicja Gebethnera i Wolffa z 1938 roku, która mówi że „patriotyzm to jest umiłowanie ojczyzny i praca dla tej ojczyzny”. Pierwszy element definicji jest niezmienny, jednak praca dla ojczyzny w dziejach się zmienia – inna jest praca dla ojczyzny w niewoli, inna jest praca dla ojczyzny, która odzyskuje, buduje czy trwa w niepodległości. Trzeba bardzo uważać, żeby tego wszystkiego nie pomieszać. Bo można zrobić temu patriotyzmowi nadgorliwością większą szkodę niż się chce. I teraz to, co mój przedmówca (Łukasz Salwarowski) opowiadał to jest właśnie opisanie tej pracy na rzecz ojczyzny, której ślady możecie Państwo w Głosie Seniora znaleźć.

W kolejnej części konferencji, Łukasz Salwarowski podziękował partnerom tegorocznej edycji projektu: Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Muzeum Krakowa, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Biuro Programu „Niepodległa”.

Nie zabrakło również podziękowań dla patronów honorowych konkursu: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Jan Dziedziczak – Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Narodowe Centrum Kultury oraz Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu RP.

Kolejnym elementem konferencji było przypomnienie o trwającej akcji „Przekaż nam swój wózek” (https://www.youtube.com/watch?v=t5va3Lyf2YQ) prowadzonej w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!”, w której Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora zachęca do przekazywania często zalegających w piwnicach czy na strychach wózków inwalidzkich, chodzików czy kul ortopedycznych, które następnie zostaną przekazane potrzebującej osobie.

Jedną z osób, która otrzymała prezent w postaci wózka inwalidzkiego jest prof. Wojciech Narębski – żołnierz II Korpusu gen. Władysława Andersa oraz jeden z ostatnich żyjących uczestników walk o Monte Cassino.

Na zakończenie konferencji odbyła się emisja wywiadu pt. „Nie róbcie ze mnie bohatera” z prof. Wojciechem Narębskim – weteranem wojennym (https://www.youtube.com/watch?v=0K0jX31xqXo).

Zarejestrowana transmisja Międzypokoleniowej konferencji on-line „Senior-Patriota”:

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Skip to content