Zapraszamy na premierę teledysku “Bruno S.” – 27.12.2020 r.

„Bruno S.” to międzypokoleniowy duet śp. Jerzego Michała Bożyka (1941-2019), legendarnego artysty jazzowego i unikalnej osobowości Krakowa, oraz o Yoanny Ayers, młodej krakowskiej wokalistki, którą Jerzy znał od jej drugiego roku życia. Piosenka ta została nagrana w ciągu ostatniego roku życia Jerzego Bożyka; jest to jego ostatnie nagranie. Projekt jest objęty patronatem medialnym przez Ogólnopolski Głos Seniora.

Data premiery: 27.12.2020, godz. 18.30 na Youtube (poniżej informacja o spotkaniu premierowym online).

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/6dWl8fAuL

Link do zwiastuna wideoklipu:

ZAPROSZENIE NA PREMIEROWE SPOTKANIE ONLINE

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w wyjątkowym kameralnym spotkaniu, w czasie którego odbędzie się premiera wideoklipu „Bruno S.”. W spotkaniu wezmą udział twórcy wideoklipu oraz rodzina i przyjaciele śp. Jerzego Bożyka. Czeka także niespodzianka, bo któż z nas nie będzie tęsknił za wspólnym śpiewaniem kolęd w te Święta? Wspólnie wykonamy kolędę ze śp. Jerzym Bożykiem!

KIEDY?

Niedziela, 27 grudnia 2020, godz. 17 – spotkanie online po uprzednim zapisaniu się poprzez formularz lub wysłanie maila.
Dla wszystkich – również tych, którzy się nie zapiszą – premiera online wideoklipu o godz. 18.30 na YouTube.

GDZIE?

Spotkanie odbędzie się online. Udział jest bezpłatny.
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy lub wysłać maila. Na podany adres mailowy zostanie wysłane zaproszenie z linkiem.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://cutt.ly/ghNVrno
Alternatywnie, zamiast formularza, można wysłać e-mail na adres JurekwKrakowie@gmail.com
Prosimy o jak najszybsze zgłoszenia, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona możliwościami platformy internetowej.

HARMONOGRAM

17.00 – powitanie gości i prezentacja zwiastuna wideoklipu „Bruno S.”
17.10 – spotkanie z twórcami wideoklipu i przyjaciółmi śp. Jerzego Bożyka
17.30 – wspólne wykonanie kolędy ze śp. Jerzym Bożykiem
18.15 – przerwa
18.30 – premiera online wideoklipu „Bruno S.”
18.35 – rozmowa w języku angielskim z twórcami wideoklipu z Polski i Wielkiej Brytanii oraz z rodziną i przyjaciółmi śp. Jerzego Bożyka

Tekst piosenki nawiązuje do onirycznego świata z opowiadań oraz rysunków Brunona Schulza. Utwór został skomponowany przez Jerzego Michała Bożyka do słów przyjaciela artysty, Piotra Krzysztofa Preissa.

Duet Jerzego Bożyka oraz Yoanny Ayers zadebiutował w 1988 roku. Okoliczności pierwszego występu tego duetu były niecodzienne – odbył się on w audycji bożonarodzeniowej transmitowanej w więziennym radiowęźle i spotkał się z pełnym aplauzem przebywających w celach więźniów.

Po 30 latach przyjaźni Jerzego Bożyka z rodzicami Yoanny duet rozpoczął nagrania do wideoklipu, które nigdy nie zostały dokończone z powodu śmierci Jerzego.

Po odejściu Jerzego, przy wsparciu Stowarzyszenia Twórczy Aktywni Kreatywni TAK!, Yoanna Ayers zainicjowała powstanie przedsięwzięcia Jerzy Bożyk Tribute Project. W prace włączyli się młodzi krakowscy artyści wizualni, Maria Yakimovich i Tomasz Schaefer, i wspólnymi siłami stworzyli teledysk „Bruno S”. Projekt otrzymał dofinansowanie MKiDN w ramach konkursu na innowacyjne artystycznie wideoklipy o potencjale eksportowym, i mógł się odbyć także dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Związku Artystów Wykonawców STOART. Patronat honorowy nad teledyskiem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.

W wideoklipie przeplatają się ręcznie malowane animacje z nagraniami wideo – które Yoanna wraz z Jerzym kręcili na przestrzeni ostatniego  roku życia artysty. Szkice do animacji autorstwa Maryi Yakimovich nawiązują do onirycznego świata z opowiadań oraz rysunków Brunona Schulza oraz archiwalnych nagrań wideo. Kraków staje się paralelnym uniwersum do Drohobycza – miejsca akcji opowiadań Schulza. W teledysku odnajdują odzwierciedlenie także lotnicze i kosmiczne fascynacje Jerzego, który był szczęśliwym posiadaczem biletu na księżyc.

Piosenka została skomponowana do tekstu w języku polskim. W wideoklipie zostały umieszczone napisy w języku angielskim, aby dotrzeć także do zagranicznego grona odbiorców.

Jerzy Bożyk przez wiele lat poruszał się za pomocą wózka inwalidzkiego, ale mimo swoich traumatycznych przejść zdrowotnych – pozostał osobą pełną życia, optymizmu, życzliwości dla innych, z niezwykłym hartem ducha pokonującym ograniczenia powstałe po amputacji obu nóg. Przy nim rzeczywistość choć na chwilę nabierała jaśniejszych barw.

Mamy nadzieję, że ten utwór doda wszystkim ciepła i otuchy – a zwłaszcza osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom, którzy w czasach pandemii mogą się czuć szczególnie osamotnieni.

JERZY MICHAŁ BOŻYK (1941-2019) to człowiek – legenda polskiego jazzu i współczesnego Krakowa. Pianista i wokalista jazzowy, kompozytor, cyklista, przewodnik turystyczny, tłumacz przysięgły języka słowackiego, magister teatrologii, „polski Ray Charles”, działacz niepodległościowy (rok w rok marsz szlakiem Kadrówki), promotor autostopu, lotniarz, żeglarz (planował budowę katamaranu). Lwowiak, swoje życie związał z Krakowem. Przez wiele lat poruszał się na wózku inwalidzkim, co do niedawna nie przeszkadzało mu wieść aktywnego życia koncertowego, uczestniczyć w Kadrówkach, prowadzić wycieczki, a nawet helikopter. Z niezwykłym hartem ducha pokonywał ograniczenia związane z amputacją obunóg i występował w wielu wydarzeniach dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, stając się ich idolem. Jego recitale gromadziły liczną widownię osób wszystkich pokoleń, także ludzi młodych, dla których był ikoną. Jego unikalna osobowość zainspirowała 4 reżyserów filmów dokumentalnych, którzy stworzyli filmowe portrety Jerzego. Usłyszeć go można także w filmach „Vabank II, czyli riposta” w reż. J. Machulskiego i „Bracia Karamazow” w reż. Petra Zelenki. Został odznaczony medalami „Niezłomny w słowie” i „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

YOANNA AYERS to śpiewaczka i wokalistka, producentka muzyczna, a także i badaczka gruzińskich pieśni tradycyjnych. Teledysk „Bruno S.” to jej reżyserski debiut. Urodziła i wychowała się w Krakowie, a od 12 lat życie dzieli między Polskę, a Gruzję. Absolwentka London School of Economics na kierunku Conflict Studies – pracowała w strefach konfliktu na Kaukazie po wojnie w Gruzji w 2008 r.

Wybierając sztukę jako swój sposób na budowanie pokoju na świecie, inicjuje i kuratoruje międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty artystyczne promujące dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy oraz muzykę nieodkrytych kompozytorów.

W Krakowie ukończyła Szkoły Muzyczne I i II st., następnie kształciła się w Londynie, a studia muzyczne ukończyła w konserwatorium w Gruzji, w klasie słynnej nauczycielki śpiewu operowego oraz na wydziale muzyki tradycyjnej gruzińskiej i abchaskiej. Obecnie stypendystka rezydencji artystycznej w Nowym Jorku, Kościuszko ArtsLink International Fellowship. Do swych rodzinnych i muzycznych korzeni powraca z teledyskiem „Bruno S.”.