• 29 maja 2024 12:45

Wręczenie medalu dla porucznika Edmunda Szymczaka – 100-letniego Weterana Bitwy pod Monte Cassino

gru 9, 2020 #medal, #Senior, #seniorzy

3 grudnia 2020 roku, w samo południe, odegrany został „Hejnał Mariacki” pod domem porucznika Edmunda Szymczaka, niemal stuletniego Weterana Bitwy pod Monte Cassino. Było to symboliczne nawiązanie do historycznego momentu, jakim było odegranie hejnału na ruinach klasztoru Monte Cassino po odebraniu go z rąk niemieckich.

Okazją do tego było uhonorowanie jedynym w swoim rodzaju pamiątkowym medalem Pana porucznika Edmunda Szymczaka. Medal został przyznany przez Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Rzymie.

“Jesteśmy zaszczyceni, że postanowiono powierzyć nam przywilej wręczenia tego wspaniałego medalu i zorganizowania uroczystości.
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią niestety nie było możliwości, aby wręczenie medalu mogło zostać przeprowadzone w bardziej uroczysty sposób w większym gronie. Mimo tych trudności, postaraliśmy się o jak najgodniejszą oprawę tego niecodziennego wydarzenia” – relacjonują organizatorzy.

„Hejnał Mariacki” został odegrany przez angielskiego trębacza Oliver’a Carpenter’a. Po hejnale, Prezes Polish Association Gloucestershire – Pan Jarosław Kubaszczyk odczytał list, nadesłany wraz z medalem z Rzymu.

Życzenia dla Pana Edmunda zostały również nadesłane przez Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – prof. Arkadego Rzegockiego, a także Ministra Zbigniewa Gryglasa, posła brytyjskiego parlamentu MP Robina Walker’a i brytyjskich polityków.
Zostały również przekazane piękne laurki zrobione przez dzieci w szkole, życzenia od Julianny i Patrycji Pavanello wraz z rodzicami z Gniezna, Zuzi Irzyk z Worcester jak również wiele innych wspaniałych życzeń z Polski i Wielkiej Brytanii.

Następnie Tomasz Wiśniewski, założyciel kilku organizacji w tym WPA wraz z przedstawicielem Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II Deputy Lord Lieutenant, Brigadierem Rogerem Brunt’em, który jest zarazem Prezydentem Royal British Legion dla Worcestershire County wręczyli Panu porucznikowi Edmundowi Szymczakowi medal.
Pan Edmund otrzymał również specjalnie upieczony przez Państwa Aleksandrę i Rafała Pondo (właścicieli piekarni Evendine Sourdough Bakery w Malvern) na tę okazję chleb z godłem Polski. 

Tej doniosłej chwili towarzyszyły wielkie emocje, a Pan Edmund nie krył swojego wzruszenia. Poruszony hołdem, jaki złożyli mu Polacy i Brytyjczycy, powiedział o tym, jak szczególna dla niego jest Ojczyzna. Żartował również, że nie zamawiał na tę uroczystość deszczu, który dzisiaj pada. Pan Edmund złożył serdeczne podziękowania dla Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Rzymie, Pani Ambasador Annie Marii Anders, Panu Ambasadorowi Arkademu Rzegockiemu, Panu Ministrowi Zbigniewowi Gryglasowi, Ks.prob. Markowi Ogorzałemu, Pani Aleksandrze z Evendine Sourdough Bakery w Malvern, wszystkim dzieciom i tym, którzy złożyli mu życzenia i są z nim każdego dnia myślami.

W tym momencie wyjątkowo mocno czuło się niesamowitą więź pokoleń.
Weteran wojenny, liczący blisko sto lat, widząc przed sobą delegację wręczającą mu medal, miał w oczach radość, gdyż następne pokolenie chce czerpać ze świata wartości weteranów wojennych, tego wspaniałego dziedzictwa pokolenia, które niestety stopniowo odchodzi już na wieczną wartę. 

Po ceremonii wręczenia medalu wszyscy udali się na wspólną modlitwę za wszystkich poległych i weteranów Bitwy pod Monte Cassino, za naszych Rodaków, przyjaciół, rodziny, a wszystkich zmarłych poleciliśmy miłosierdziu Bożemu w Kościele P.W. Matki Bożej Ostrobramskiej w Kidderminster. Modlitwie przewodził Ks. Proboszcz Marek Ogorzały.
Kościół ten jest miejscem szczególnym, bowiem w 1963 roku został zbudowany własnymi siłami przez Polaków, którzy chcieli w swoim ojczystym języku składać podziękowania, wznosić prośby i chwalić Boga. Byli to żołnierze różnych formacji, ich rodziny i kolejne pokolenia tu urodzone, a następnie przybywający w poszukiwaniu lepszego życia Polacy z różnych stron naszej Ojczyzny.

“Każdego roku w maju wspominamy to wielkie zwycięstwo pod Monte Cassino. Podziwiamy odwagę i składamy hołd polskim żołnierzom, którzy są dla nas wzorcem honoru żołnierskiego i wielkiego patriotyzmu.
Bitwa o Monte Cassino nazywana jest także „Bitwą o Rzym”, ponieważ to jakże ważne zwycięstwo poprzedzone krwawą walką, otwierało drogę do stolicy Włoch. Przypominając historię polskiego żołnierza, który pod dowództwem generała Władysława Andersa walczył na śmierć i życie z wielkim heroizmem, ogromnym poświęceniem i wiernością Ojczyźnie – chcielibyśmy podkreślić, że to zwycięstwo nie byłoby możliwe bez ich zaangażowania” – przekazują organizatorzy.

“Dzięki odwadze i waleczności odnieśli ważny sukces militarny. Dlatego z całego serca chcielibyśmy podziękować wszystkim żołnierzom, wszystkim którzy pielęgnują tradycje, a dzisiaj w sposób szczególny Panu porucznikowi Edmundowi Szymczakowi” – dodają organizatorzy.

Por. Edmund Szymczak urodził się w 1923 roku. Był żołnierzem 2 Korpusu Polskiego, uczestnikiem Bitwy pod Monte Cassino. Służył w łączności 2 Korpusu. Od wielu lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Emerytowany porucznik często wspomina generała Władysława Andersa, podkreślając, że zwyciężyli dzięki temu, że mieli wspaniałych żołnierzy i bardzo dobre, odważne dowództwo.

Pan Edmund Ojczyznę opuścił w wieku 15 lat. Od tej pory cały czas przebywa za granicą, nosząc Polskę w sercu. 18 maja 2014 r., na Monte Cassino, w imieniu żołnierzy – uczestników bitwy o Monte Cassino – Pan Edmund, żołnierz 2 Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino i członek Zarządu Fundacji SPK WB, odczytał akt przekazania zadania kontynuowania opieki nad tą świętą narodową nekropolią, nad etosem i tradycją 2 Korpusu Polskiego młodzieży z wolnej Polski.

Porucznik Szymczak służył jako goniec motocyklowy w łączności 2 Korpusu. Wielokrotnie wspominał o tym, jak bardzo niebezpieczne i stresujące to było zadanie. Jak tylko pojawiał się goniec jadący na motocyklu z rozkazami, niemalże natychmiast skupiał na sobie całą uwagę nieprzyjaciela, który usilnie starał się sprawić, aby przekazywany rozkaz nie dotarł we właściwe ręce lub na czas. Do klasztoru przedzierał się drogami, które wytaczali im polscy saperzy.

Porucznik Szymczak został wielokrotnie odznaczony. Po wojnie, Pan Edmund był członkiem Głównego Zarządu SPK w Wielkiej Brytanii oraz członkiem Zarządu Federacji Światowej SPK. Od 1946 roku był zaangażowany społecznie. Zawsze obecny na wszystkich uroczystościach, które organizowaliśmy na przestrzeni lat.

Nawet w czasie pandemii Covid-19, w niedzielę 13 września 2020 r. odważył się wziąć udział w uroczystości, poświęconej Polskiemu Asowi powietrznemu – Pilotowi Franciszkowi Surmie i 80. Rocznicy Bitwy o Wielką Brytanię.

“Wręczyliśmy mu wtedy obraz namalowany przez angielską malarkę Nel Brooks. Weteran wygłosił wówczas niezwykle wzruszające przemówienie, które spotkało się z ciepłym przyjęciem i wzruszeniem zaproszonych gości. Pan Edmund prezentuje wspaniałą postawę, jest wzorem do naśladowania, zawsze uśmiechnięty, kulturalny, elegancko ubrany, daje niesamowity przykład wszystkim dookoła” – relacjonują organizatorzy.

“Jego wybitne zasługi w służbie Polski i narodu, jego wybitne osiągnięcia w działalności publicznej – podejmowanej mimo swojego wieku, oraz działania dla umacniania rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z Wielką Brytanią pokazują nam, jakim wspaniałym jest człowiekiem. 
Pokazuje nam swoim życiem, jak wielki jest etos polskiego żołnierza, który walczył o wolność wszystkich narodów na tak wielu frontach, ale umiera tylko dla Polski” – dodają organizatorzy.

Po więcej zdjęć i materiałów wideo z wydarzenia zapraszamy do postu na profilu Pana Tomasza Wiśniewskiego – https://www.facebook.com/100009485029254/posts/2881281255531347/

Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Wiśniewski

Skip to content