• 15 kwietnia 2024 15:29

Głos Seniora z Ostrowa Wielkopolskiego

wrz 28, 2020 #Senior, #seniorzy

Miesiąc się nie zdążył zacząć gdy wypadliśmy z żółtej strefy. Sytuacja stała się normalna ale trzeba się pilnować. Wirus dalej atakuje. Urząd Miasta w dalszym ciągu stosuje restrykcyjne zasady w stosunku do petentów ale też tutaj jednorazowo wystąpiło najwięcej zarażonych. Okazało się, że szczęśliwie wszyscy zarażeni wyzdrowieli ale nas powiat jest w czołówce zarażeń w województwie. I znów obawa o żółtą strefą. Ale ilu jest chorych nie wiadomo. Gdy byłem w Inowrocławiu w ”Gazecie Pomorskiej” codziennie podawano ilość chorych, u nas raz w tygodniu mamy w Kurierze Ostrowskim. I znów wychodzi sprawa maseczek. Na ulicach, targowiskach brak. Nawet mimo apeli brak w autobusach, szczególnie u chłopców jadących do szkoły. I mimo obaw, że znów trafimy do żółtej strefy to tam akurat trafił powiat gostyński. I tak się tym cieszyliśmy a tu 12 września wiadomość o konieczności zamknięcia Szkoły Podstawowej Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej gdzie uczy się 274 uczniów i pracuje 36 nauczycieli. Potem kolejna szkoła i żłobek. W efekcie znów jesteśmy na liście ostrzegawczej przed żółtą

Chciałbym pocieszyć niektórych, że Ostrowska Rada Seniorów działa chociaż Prezes Kozan nie zwołuje posiedzeń ze względu na bezpieczeństwo członków w większości już w podeszłym wieku. Ale działalność jest prowadzona telefonicznie i internetowo, stąd jeśli mamy jakieś problemy śmiało możemy udać się do każdego członka Rady a zawsze pomoże.

Tężnia się przyjęła w społeczeństwie ostrowskim mimo wielu zastrzeżeń. Zgadzam się, że blisko przystanku to niezbyt szczęśliwe postawienie i niepotrzebne z jednej strony są leżaki. Powinna być też ławka bowiem więcej osób jednorazowo może tam przebywać. Dobrze, że są chętni, bowiem bardzo pomogą sobie w poprawie zdrowia. Oby jak najdłużej działała.

A przy okazji bardzo miła wiadomość. Radosław Strakulski pracownik PLK w Ostrowie i przewodniczący tamtejszej organizacji związkowej a równocześnie przewodniczący ZG ZZK ZO w Poznaniu został wybrany wiceprzewodniczącym Federacji ZZP PKP w Warszawie. Czyli znów Wielkopolanie trafili do Warszawy.

Seniorzy są jednak bardzo zmartwieni. Mijają dni, a nie ma w aptekach i przychodniach szczepionek przeciw grypie. Z jednej strony Prezydent namawia by się nie szczepić z drugiej Minister Zdrowia mówi o konieczności szczepień i że szczepionki są. To nie pierwszy raz gdy władza mówi co innego niż jest w rzeczywistości a społeczeństwo martwi się o swoje zdrowie.

W połowie miesiąca w mieście sensacja bowiem przy modernizacji Placu Rowińskiego znaleziono kości. Zaraz dochodzenie bowiem zapomniano, że tam obok Konkatedry był poprzedni kościół a przy nim cmentarz przykościelny. Gdy stawiano pomnik Kardynała Ledóchowskiego również wykopano kości. Wielokrotnie wielu z nas prosiło o umieszczenie tablicy z taka informacją, aby parkujący wiedzieli, że stoją na prochach przodków ostrowian ale brak reakcji na te prośby.

W piątek 25 b.m. „Gazeta Wyborcza” w dodatku poznańskim poświeciła dużo miejsca rewitalizacji w Ostrowie od sali sesyjnej przez amfiteatr, „Jordanki” do pasa ulic od Wrocławskiej do Placu Rowińskiego a następnego dnia przedstawiła je telewizja WTK. Mamy z czego być dumnymi.

Z obawą zawsze czekam na informacje Ministerstwa Zdrowia o żółtych i czerwonych strefach gdyż nasz powiat zajuje czołowe miejsce w naszym województwie. Dziwi lekceważenie ludzi swego zdrowia jak i zdrowia innych osób. Pomagać mają szczepionki do czego namawiają władze ale ich nikt nie widział mimo opowieści władz ile ich sprowadzono. Typowa szara rzeczywistość. Może w następnym miesiącu sytuacja zmieni się na lepsze.

Autor tekstu: Ryszard Bartoszek

Skip to content