• 29 maja 2024 13:46

TĘŻNIA SOLANKOWA W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM – zaczerpnij świeżego powietrza

sie 25, 2020 #Senior, #seniorzy

Stres, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, zanieczyszczone powietrze, brak ruchu… Wszystko to wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Każdego dnia nasze drogi oddechowe narażone są na liczne zagrożenia związane z otaczającym nas środowiskiem oraz współczesnym trybem życia. Warto więc zapewnić organizmowi wartościowe wsparcie.

Relaks na świeżym powietrzu

Myśląc o tym Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego podjęła działania, w efekcie których otwarta została miejsca tężnia solankowa w Parku Miejskim, udostępniona niedawno mieszkańcom miasta. To pierwszy taki obiekt w Południowej Wielkopolsce. Pierwsi sympatycy już mieli okazję skorzystać z jej zdrowotnych właściwości.

Beata Klimek, prezydent Miasta troszczy się o zdrowie mieszkańców

Inwestycja została ukończona przed terminem. Teraz oddaliśmy ją w ręce i płuca ostrowian. Już w pierwszym dniu jej funkcjonowania, mimo deszczowej aury, mieszkańcy naszego miasta wzięli głębokie oddechy i skorzystali z inhalacji solankowej. Wyszli zachwyceni i zadeklarowali, że będą chętnie wracać w to miejsce – podkreśla Beata Klimek. Wartość obiektu to 738.897,90 złotych.

Powstały w wyniki działania tężni charakterystyczny mikroklimat posiada właściwości lecznicze. Pobyt w tężni solankowej to jedna z najprzyjemniejszych form terapii w przewlekłych chorobach górnych dróg oddechowych, a także alergii. Warto zaznaczyć, że sesje w tężni poprawiają również samopoczucie. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka.

Zaczerpnij świeżego powietrza
Tężnia solankowa miejscem spotkań

Tężnia jest obiektem całorocznym, może z niej korzystać wielu użytkowników w jednym czasie. Przy tężni wybudowano ciągi piesze, zamontowano też stojaki na rowery. Całość została wykończona drobnymi kamykami i zielenią. Wokół tężni zasiano mieszankę traw oraz posadzono rośliny – rozplenicę japońską oraz chmiel zwyczajny. Teren został uzupełniony elementami małej architektury – ławeczkami i leżakami. Dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz przeciw wandalom zamontowano także kamery, które będą monitorować obiekt.

Tężnia już otwarta
Tężnia solankowa wieczorem

Miło widzieć, że tężnia solankowa w Parku Miejskim stała się miejscem spotkań i relaksu, zwłaszcza dla najstarszych mieszkańców. Korzystajcie z tych pięknych, letnich dni – dodaje Beata Klimek, prezydent miasta. Odpoczywajcie w zaciszu ostrowskiej tężni i pamiętajcie o zdrowotnych właściwościach panującego tam klimatu. Łapcie oddech na zdrowie!

Oddanie do użytku tężni solankowej to kolejny przykład dbałości o zdrowie seniorów w mieście, które Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła w 2017 roku do prestiżowej światowej sieci Miasto Przyjaznym Starzeniu., a rok wcześniej decyzją Koalicji na rzecz Gmin Przyjaznych Seniorom otrzymało tytuł Ostrów Wielkopolski miastem przyjaznym seniorom. Warto przy tym dodać, że Ostrów Wielkopolski posiada jeszcze tytuły: Miasto przyjazne rodzinom nadany przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Miasto przyjazne niepełnosprawnym nadany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Wywiad członków Rady Seniorów OW dla TVP3 Poznań

Zachęcamy mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego, jak też przyjezdnych, od najmłodszych do najstarszych, do korzystania z dobrodziejstw, które daje tężnia solankowa.

Kazimierz Nawrocki

Ostrów Wielkopolski
Sierpień 2020

Skip to content