• 13 kwietnia 2024 01:00

Kolejne dni w cieniu pandemii

maj 15, 2020 #Senior, #seniorzy, #UTW

Mijają kolejne dni i tygodnie w otoczeniu koronawirusa. Dla odizolowanych od codziennej aktywności mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, zwłaszcza dla seniorów samotnie spędzających czas w czterech ścianach, z dala od bliskich i przyjaciół, to próba odporności psychicznej, sprawdzianu cierpliwości i wytrzymałości, okazja dla pokazania hartu ducha i umiejętności odnajdywania się w trudnych, życiowych sytuacjach. Moje liczne kontakty z seniorami Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dowodzą, że potrafili w smutnych chwilach wyrzucić z głowy czarne myśli i zdają ten trudny egzamin. Potwierdzają, że stanowią dobrze rozumiejącą  się  uniwersytecką  rodzinę.

            Duża w tym zasługa Józefa Kozana, prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim, a zarazem przewodniczącego Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, który z chwilą ogłoszenia stanu epidemii zwrócił się za pośrednictwem strony internetowej do 430 słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu zachęcając ich do aktywności poprzez śledzenie na bieżąco wpisów dotyczących problematyki związanej ze stanem zagrożenia epidemicznego na stronach internetowych Urzędu Miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego i Starostwa Powiatowego oraz informacji zamieszczanych w ramach realizacji zadań Tarcza antykryzysowa dla III sektora. Dał w ten sposób sygnał, że skoro my seniorzy zaliczani jesteśmy do grupy osób podwyższonego ryzyka, to powinniśmy w sposób szczególny zapoznawać się na bieżąco i systematycznie stosować się do wszelkich wskazań, mając na uwadze swoje zdrowie i innych…

Józef Kozan – lider ostrowskich seniorów

            Jednocześnie przypomniał, że jesteśmy w 13. roku działalności w naszym OUTW. Było i jest nas wielu – podkreślał – przeżyliśmy chwile doniosłe i takie zwyczajne, każdy miał dla siebie przysłowiowe 5 minut… Mamy filmy, zdjęcia i bogatą dokumentację pokazujące dokonania OUTW w ciągu minionych lat… Obrazuje to m.in. strona internetowa i facebook ostrowskiego uniwersytetu. Kiedy jakoś ciszej w życiu się zrobiło zaproponował: usiądźmy przy komputerze i otwórzmy tę stronę, kliknijmy w co się da i zobaczmy, ile udało się w tym czasie zrobić dla siebie i innych… przenieśmy następnie te refleksje na stronę pod adres mailowy info@outw.edu.pl. Może to będzie tekścik w kilku zdaniach, może jakaś rymowanka, wiersz, piosenka, fotka, życzenia od serca… Poinformował, że jego marzeniem jest zebranie tego materiału i za zgodą autora ich wydanie w jakieś formie pisemnej… przecież w OUTW się nie nudzimy, a chęci i pomysłów nam nie brakuje… a podziękowania będą złote, srebrne i brązowe.

            Na odzew nie musiał długo czekać. Już kilka dni później Kazimierz Nawrocki, rzecznik prasowy OUTW opublikował na stronie internetowej uniwersytetu Apel do seniorów o zdrowie w wyjątkowym czasie. Apel ten dotarł następnie do seniorów w całej Polsce za pośrednictwem prasy regionalnej oraz ogólnopolskich i lokalnych portali internetowych, przyjęty przez wielu z uznaniem, szacunkiem i zrozumieniem. W ślad za tym zaczęły ukazywać się w mediach ogólnopolskich i lokalnych aktualne artykuły na bieżące tematy działalności OUTW i organizacji senioralnych Ostrowa Wielkopolskiego, m.in. w Głosie Seniora. Jednocześnie Edward Konieczny, członek zespołu Fotograf zainicjował i zaczął redagować na stronie ostrowskiego uniwersytetu i na facebooku informacje (filmy i zdjęcia) z historycznych imprez i uroczystości OUTW. Te inicjatywy spowodowały, że w kolejnych dniach coraz większa liczba członków ostrowskiego stowarzyszenia zaczęła prezentować na stronie internetowej uniwersytetu swoje wiersze, teksty, piosenki i fotki, jak też relacje na temat turystyki, plastyki, zajęć ruchowych i tanecznych oraz przygotowywać propozycje tematyczne realizatorów najpierw w zakładce Trzymajmy się! na stronie internetowej OUTW, a w dalszej kolejności także do współpracy z TV “PROART” w formule Nasze pasje.

            Z inicjatywy rzecznika prasowego uniwersytetu przedstawiciele różnych organizacji senioralnych w Ostrowie Wielkopolskim podzielili się w prasie i na portalach internetowych informacją o tym, jak radzą sobie w trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. To była skuteczna forma mobilizacji dla seniorów gorzej przeżywających ten mało komfortowy czas i stanowiło ważne uświadomienie, że w gronie przyjaciół należy się wspierać przede wszystkim dobrym słowem.

            Z myślą o seniorach, którzy z powodu epidemii nie mogą uczestniczyć w swoich dotychczasowych zajęciach na zewnątrz, zespół Fotograf przekazał członkom uniwersytetu informację o adresach organizacji senioralnych i portali społecznościowych, które warto odwiedzić, bo stanowią źródło wiedzy z różnych sfer życia np. psychologii (bo jest czasami gorsza chwila), ćwiczeń fizycznych (bo mamy chęć poprawienia sobie elastyczności ciała), posłuchania wykładu na jakiś temat, czy wspominania przy kawie ciekawych imprez i uroczystości. Śledząc linki z takich stron – mówił Józef Kozan – mamy szansę na dostęp do informacji o współczesnym świecie, o polityce senioralnej, nadchodzących wydarzeniach, opiece nad starszymi, nowoczesnych technologiach oraz poradach i ciekawostkach z takich dziedzin, jak zdrowie, rehabilitacja, rekreacja, wypoczynek, moda i uroda, kultura czy kuchnia.

            Dowodem na to, jak członkowie ostrowskiego uniwersytetu są zintegrowani stanowią codzienne kontakty, jakie utrzymują między sobą za pośrednictwem telefonu i Internetu. Słychać to w słowach prezesa Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który w rozmowie ze mną stwierdził: Jesteśmy wielką uniwersytecką rodziną i nadal nią, w co wierzę, będziemy. Wrócimy do codziennej aktywności w 26 sekcjach i kołach zainteresowań wzmocnieni i odporni na przeciwności losu. Pokażemy wszystkim optymistyczne spojrzenie w przyszłość i swoją determinację w realizacji wyznaczonych celów. Razem damy radę!

Autor tekstu: Kazimierz Nawrocki

Skip to content