• 22 maja 2024 11:14

Słuchaczka Kazimierzowskiego UTW z Bydgoszczy demonstrowała w Telewizji Bydgoszcz jak można będąc w domu dbać o dobrą kondycję fizyczną

Barbara MARCINKIEWICZ jest słuchaczką Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Jej pasją jest aktywność fizyczna i sport. W miniony piątek, 27 marca, zaprezentowała się  w programie Telewizji Bydgoszcz pt “ZBLIŻENIA. Pokazała telewidzom jak  można dbać o kondycję fizyczną w warunkach obowiązkowego pobytu w domu.

Podziwiam Basię za to,  że po pierwsze codziennie przez pół godziny ćwiczy regularnie w domu. Po drugie musiała na potrzeby TVB zrobić sobie zdjęcia i przesłać je do TVB. Z pewnością nie wszyscy seniorzy poradziliby sobie z tym problemem. Nasza seniorka bardzo ładnie zaprezentowała się na małym ekranie – mówi Bożena Sałacińska, przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW.

Seniorzy powinni zostać w domu, żeby nie narażać się na ewentualne zarażenie. Ćwiczenia mogą wyciągnąć ich z takiego marazmu: siedzenia w domu, takiego nic nie robienia. Wpłyną one także na układ nerwowy, wyrzucając neuroprzekaźniki, które powodują, że jesteśmy po prostu szczęśliwsi – wyjaśnia Aleksander Majcherek, fizjoterapeuta. Program profilaktyczny „Aktywny senior w domu” to prosty przepis na zdrowie i dobre samopoczucie.  Barbara Marcinkiewicz jest aktywną fizycznie seniorką. Nawet w domu nie zapomina o aktywności fizycznej.

Mam rower stacjonarny i te 5 km staram się dziennie wykręcić. Kilka ruchów dziennie staram się też wykonywać jak coś robię w kuchni żeby  organizm  bardziej się wyluzował i żeby nie popaść w taki marazm – opowiada seniorka KUTW z Bydgoszczy.

Oprócz chęci, do aktywności w domu naprawdę nie trzeba wiele. Możemy wykorzystać zwykły kijek od szczotki. Można używać rowerka stacjonarnego, można używać chusty, możemy używać naprawdę różnych przyborów, które mamy w domu. Nawet jako obciążenia możemy używać zwykłych butelek z wodą. Z tym że musimy jednak pamiętać, by ćwiczenia nie były zbyt długie i intensywne – proponuje fizjoterapeuta,  Aleksander Majcherek.

Cały program można obejrzeć w tym miejsce (od minuty 22:35): https://bydgoszcz.tvp.pl/47308062/zblizenia-27032020-g-1830

Skip to content