• 27 lutego 2024 17:56

W POLANICY MARSZE GRAJĄ… START PROJEKTU ZDROWIE BOHATEROM

Kampania prospołeczna ZDROWIE Bohaterom rozpoczęła się w Polanicy-Zdroju, jednym z najatrakcyjniejszych polskich uzdrowisk. W jej ramach pierwsza grupa z 150 kombatantów i osób represjonowanych korzysta już z darmowych pobytów leczniczych w obiektach Polskiej Grupy Uzdrowisk.

Wydarzenie edukacyjno – historyczne „Droga do Wolności” zainaugurowało kampanię ZDROWIE Bohaterom, której inicjatorami są , Inicjatywa Historyczna, Stowarzyszenie Odra-Niemen i Polska Grupa Uzdrowisk, przy wsparciu KGHM Polska Miedź SA oraz Fundacji Orlen. Pierwsza grupa kombatantów i osób represjonowanych w okresie PRL rozpoczęła turnus rehabilitacyjny 23 lutego w Wielkiej Pieniawie, flagowemu obiektowi należącego do Uzdrowisk Kłodzkich Grupa PGU S.A.

W piątkowe popołudnie 28 lutego w Pijalni Wód Mineralnych w Polanicy-Zdroju organizatorzy przygotowali specjalne spotkanie, podczas którego spotkali się polscy bohaterowie oraz inicjatorzy akcji, którzy opowiedzieli mediom i gościom o projekcie. ZDROWIE Bohaterom to w głównej mierze pobyty środowisk kombatanckich w uzdrowiskach Polskiej Grupy Uzdrowisk, połączone ze spotkaniami edukacyjnymi dla kuracjuszy i mieszkańców uzdrowisk. Do września tego roku chcemy gościć w sanatoriach PGU grupę blisko 150 kombatantów. Będą to regularne wyjazdy, które przyczynią się do poprawy ich zdrowia i ogólnej kondycji – powiedział Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes Stowarzyszenia Odra Niemen.

Obiekty Polskiej Grupy Uzdrowisk, lidera turystyki uzdrowiskowej w Polsce, to miejsca z nowoczesnymi bazami leczniczymi, gabinetami rehabilitacyjnymi, strefami SPA & Wellness oraz wykwalifikowana kadrą specjalistów.

Nasze wyjątkowe kurorty dysponują dziś najszerszą w kraju ofertą lecznictwa uzdrowiskowego, które opieramy na unikatowych na skalę Polski i Europy składnikach naturalnych, tj. najwyższej jakości wody mineralne, borowina, kora świerkowa czy solanki i z tych surowców korzystają obecnie nasi ważni goście, uczestnicy projektu ZDROWIE Bohaterom – powiedział Ryszard Dimmich, wiceprezes KGHM TFI SA.

Wanda Kiałka podczas wywiadu
Wanda Kiałka podczas wywiadu

Podczas inaugurującego kampanię spotkania w polanickiej Pijalni wód Mineralnych, odbyła się prelekcja historyczna z udziałem kombatantów prowadzona przez Krzysztofa Kunerta. Bohaterką i świadkiem polskiej historii, który przeniósł uczestników wydarzenia do dawnych czasów, w ciężki dla Polaków okres zesłania – zabrała Wanda Kiałka, (łączniczka, później sanitariuszka, uczestniczka operacji „Ostra Brama”, zesłana do Workuty, powróciła do Polski w 1956 roku) – Kombatanci są autentycznym nośnikiem historii, o który musimy wspólnie dbać, aby umożliwić przekazywanie ich wiedzy i doświadczeń młodym pokoleniom – dodała dr Katarzyna Weiss, zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

ujęcie widowni wydarzenia

Finałem wydarzenia był patriotyczny koncert w wykonaniu kwartetu instrumentalnego, który przybliżył uczestników do dawnych czasów walki o wolność. W Pijalni Wód wybrzmiały m.in. takie pieśni jak „Rota”, „Pierwsza brygada” czy „Warszawianka”. Był to jeden z bardziej wzruszających momentów całego wydarzenia.

Inicjatywy tego typu są świadectwem naszej wspólnej odpowiedzialności. Niezwykle cieszy nas to, że największy operator uzdrowiskowy w Polsce angażuje się w takie projekty – powiedział Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko, które zainicjowało wiele działań pro-senioralnych, w tym Ogólnopolską Kartę Seniora.

Projekt ZDROWIE Bohaterom realizowany będzie w 2020 roku na terenie województwa dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Program turnusów dla kombatantów uzupełnią edukacyjne prelekcje o funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego, wystawy i koncerty.

czterech muzyków na scenie gra na instrumentach

Projekt objęty jest patronatem Wojewody Dolnośląskiego i realizowany w ramach projektu Niepodległa, pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Sponsorem i partnerem projektu jest KGHM Polska Miedź S.A. i Fundacja Orlen.

Skip to content