• 20 kwietnia 2024 13:13

II odsłona wystawy “Zaczęło się w Krakowie. Pierwsza lata konspiracji”. Obchody 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

wrz 26, 2019
SrAK

W piątek, 27 września 2019, w dniu obchodów 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza do swojej siedziby na nową wystawę czasową, opowiadającą historię krakowskiej konspiracji.

Otwarcie wystawy zostanie poprzedzone spotkaniem na pl. Matejki o godz. 11:30 i spacerem historycznym, który wyruszy spod pomnika grunwaldzkiego. Prowadzony będzie przez Zespół Kuratorski Muzeum AK, przez historyczne lokalizacje związane z pierwszymi strukturami konspiracyjnymi na ziemiach polskich, powstałymi w ścisłym centrum okupowanego Krakowa.

Spacer zakończy się o godz. 13:30 na dziedzińcu Muzeum, przy ul. Wita Stwosza 12, gdziejego uczestnicy i inni zebrani goście wezmą udział w zwiedzaniu kuratorskim, nowo otwartej wystawy, będącej drugą jej odsłoną.

Wystawa „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji. Odsłona druga” to przede wszystkim wyraz hołdu dla konspiratorów krakowskich Polskiego Państwa Podziemnego.

Uczestnikom zaprezentowane zostaną pamiątki związane z tematem, pochodzące zarówno ze zbiorów Muzeum AK, jak i wypożyczone z Muzeum Krakowa oraz archiwalne fotografie i dokumenty ze zbiorów: Muzeum AK, Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Historii Fotografii. Na wystawie znajdą się również piękne, współczesne fotografie tych miejsc, autorstwa krakowskiego fotografa Pawła Krzana oraz zebrane w jednym miejscu wszystkie plansze komiksu opowiadającego o działaniach OOB i ZWZ w latach 1939-1941. Narracja wystawy będzie uzupełniona o cytaty ze źródeł historycznych: relacji, wspomnień, pamiętników i dzienników.

Patronat medialny:

TVP3 Kraków | Dzieje.pl | LoveKraków.pl | Radio Kraków | Głos Seniora

Skip to content