• 25 maja 2024 13:53

21 września – Światowy Dzień Choroby Alzheimera

wrz 20, 2019

21 września to Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W Polsce żyje ponad 500 tysięcy osób z otępieniem Alzheimera, a ok. 300 tysięcy choruje na chorobę Alzheimera.

W większości są to osoby po 65 roku życia, jednak znane są już przypadki z grupy wsparcia w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które choroba dopada po 50 roku życia.

Demencja, a szczególnie jej wyższe stadium – Alzheimer – jest za późno rozpoznawane przez lekarza rodzinnego, a pacjent jest za późno kierowany do specjalisty.

Jak rozpoznać chorobę?

Generalnie zmienia się osobowość, cofają się zdolności umysłowe, często zaczyna się depresja. Najważniejsze są pierwsze objawy, kiedy kłopoty z pamięcią są powiązane z niechęcią do jedzenia, higieny osobistej, spaceru, towarzystwa, przejawy agresji, gubienie się w terenie… Wtedy koniecznie musimy udać się do lekarza specjalisty: geriatry, neurologa, psychiatry.

Stowarzyszenie MANKO i Głos Seniora promowało kampanię “TWARZE  DEPRESJI. NIE OCENIAM. AKCEPTUJĘ” wśród Seniorów. Od 2017 roku jaki Stowarzyszenie prowadzimy kampanię “JAK ZAŻEGNAĆ SMUTEK”,  która ma analogiczną misję jak Kampania pomocy chorym na chorobę  Alzheimera.

Najważniejsze to: edukacja, zapobieganie, leczenie, pomoc seniorom, ich opiekunom i rodzinom. Depresja często towarzyszy demencji/Alzheimerowi. W Polsce ok. 1,5 mln osób choruje na depresję.

Głos Seniora od 2016 rok zamieszcza artykuły praktyczne, poradnikowe autorstwa naszej ambasadorki, która przez 10 lat była opiekunem osoby bliskiej chorej na Alzheimera.

WAŻNE: EDUKACJA – WSPARCIE RODZINY, GRUPY, PSYCHOLOGA

W 2003 roku powstał poradnik pt. “Poradnik dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera” opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. W 2014 roku sporządzono również raport RPO (Rzecznik Praw Obywatelskich) autorstwa Prof. dr hab. med Andrzeja Szczudlika “Sytuacja osób chorych na chorobę Alzheimera”.

Od lat 90 tych można znaleźć literaturę naukową na temat owej choroby. Fundacja TZMO “Razem Zmienimy Świat” przygotowała poradnik “Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji?” oraz filmy poradnikowe dla opiekunów.

www.razemzmieniamyświat.pl

W Głosie Seniora od roku 2016 ukazało 5 artykułów naszej Ambasadorki Anny Boraczyńskiej na temat “Jak żyć z Alzheimerem?” oraz “Demencja – przyczyny, objawy, profilaktyka”. Pani Anna jest emerytowanym pracownikiem naukowym i przez 10 lat była opiekunem bliskiej osoby, brała czynny udział w w działalności grupy wsparcia Stowarzyszenia Pomocy Osobom Chorym na Chorobę Alzheimera w Krakowie.

Lekarze geriatrzy od wielu lat biją na alarm – brakuje specjalistów do leczenia chorych. Nie posiadamy też projektu kompleksowej bezpłatnej opieki. Na Ogólnopolskich Zjazdach Organizacji Alzheimerowskich od dawna mówi się o konieczności powstania Narodowego Programu edukacyjno-medyczno-opiekuńczego w celu zahamowania tak szybkiego rozwoju chorób związanych z demencją.

Skip to content