• 20 kwietnia 2024 12:46

Czar Jesieni 2019 – Święto Seniorów z Rokiem Moniuszki

wrz 17, 2019
Artystyczne Spotkania Seniorów Czar Jesieni

W sobotę, 7 września 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie odbyła się 12. edycja Artystycznych Spotkań Seniorów „Czar Jesieni”.  Ideą konkursu jest prezentowanie seniorów, jako ludzi aktywnych twórczo, pełnych pasji i wigoru. Imprezie patronują Burmistrz Głowna, Starosta Zgierski, a także Głos Seniora.

W tym roku  do udziału w spotkaniach zgłosiło się 25 zespołów wokalnych, śpiewaczych, instrumentalno – wokalnych, kapel ludowych, kabaretów m.in.: z Radomska, Pabianic, Rawy Mazowieckiej, Krośniewic, Łowicza, Brójec, Koluszek, Bedlna, Ujazdu, Zdun, Skierniewic, Głowna a nawet seniorzy z Kielc. Każdy zespół prezentował na scenie dwa dowolne utwory.

Dodatkowo na scenie również w programie dowolnym zaprezentowali się soliści, duety oraz gawędziarze. Głowno reprezentował zespół Miejskiego Ośrodka Kultury “Głownianki”, solistka Jadwiga Czapnik oraz gawędziarz Karol Gabara.

Prezentacje sceniczne oceniło jury w składzie: Aleksandra Guni – flecistka, Michał Wieczorek aktor, wokalista (baryton liryczny), scenarzysta – oboje absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Emilia Kudra – wokalistka, która ukończyła Complete Vocal Academy w Complete Vocal Institute w Dani.                                                                               

Najlepszymi zespołami okazały się ex æquo: „Złota Jesień” z Koluszek oraz dwa zespoły z Ujazdu „Łucy Babki” i Skrzynkowianki. Trzy drugie miejsca wyśpiewały zespoły: ”Chór Radość” z Łowicza, „Serenada” z Radomska oraz zespół „Szewcowianki” z Bedlna. Trzecie równorzędne miejsca zajęły zespoły: „Jawor” – Dalików, ”Relaks” z Głuchowa oraz „Wrzos” ze Zdun. Wyróżnieniami jurorzy nagrodzili dziewięć grup, wśród nich: ”Złotą Jesień” z Pabianic, „Wesołe Pleckowianki” z Bedlna, zespół „Oktawa” – Nowe Ostrowy, „Bukowianki” i „Leśnianki” oba z Brójec, chór „Młodzi Duchem” z Krośniewic oraz „Karuzelę czasu” ze Skierniewic, kapelę ludową „Witaszewiacy” z Góry Św. Małgorzaty i zespół ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona z Kielc.

W kategorii solistów najlepszą okazała się Helena Stępniak z Bedlna, która wykonała utwór a’capella ”Na skraju lasu”, drugie równorzędne miejsca przypadły Małgorzacie Siemieniec z Kielc za „Moje jedyne marzenie” oraz Danucie Guzek z Głuchowa za „Tulipany” a trzecie Elżbieta Borkiewicz z Pabianic za piosenkę ”Wspomnij mnie”.
Nagrodzono również dwa duety. Pierwsze miejsce otrzymał duet Jadwiga Gotwald i Olga Dąbrowska z Radomska za piosenkę ”Galapagos”, drugiego miejsca nie przyznano, zaś trzecie przypadło Tadeuszowi Karczowi i Tomaszowi Olczykowi z Koluszek za piosenkę „Wojtek i Michał”.

Najlepszą gawędą 12. edycji „Czaru Jesieni” okazała się  gawęda w wykonaniu Wandy Małek z Radomska pt: ”Kasting na Miss Seniorek”, dwa drugie miejsca przypadły Mariannie Pawlak z Rzeczycy za gawędę „Swaty” oraz Karolowi Gabara z Głowna za „Wizytację”, natomiast trzecie odebrał Tadeusz Karcz z Koluszek za gawędę „Sołtys na klatce schodowej”

Spotkaniom Artystycznym od wielu lat towarzyszy konkurs literacki Piórem Seniora, który w tegorocznej edycji  inspirowany był Rokiem Stanisława Moniuszki i przebiegał pod hasłem „Życie jest muzyką”. Na konkurs wpłynęło 20 wierszy, które oceniła polonistka Małgorzata Skomiał. Najlepszy z nich „Duch muzyki ”napisał Stanisław Żak z Łowicza, który też podczas imprezy miał stoisko ze swoimi wydanymi wierszami, a które chętnie było odwiedzane przez uczestników „Czaru Jesieni”. Drugie miejsce zajął wiersz „Symfonia w naturze” Krystyny Czerwińskiej również z Łowicza, natomiast trzecie „Symfonia świata” autorstwa Janiny  Kolado-Frątczak z Ozorkowa. Ponadto jurorka wyróżniła jeszcze pięć wierszy, w tym: trzy o tym samym tytule „Życie jest muzyką” Jadwigi Czapnik z Głowna, Jadwigi Marii Pawłowskiej ze Zdun oraz  Elżbiety Goworek z Kielc, a także wiersz „Życie” Mieczysława Cichockiego z Bedlna i wiersz „Złośliwy Dyrygent” Wandy Małek z Radomska.

Ponieważ pogoda dopisała, cała impreza odbyła się w ogrodzie ośrodka, a czas oczekiwania na werdykt jury seniorzy wykorzystali na wspólną zabawę, tańce i śpiewy, którym nie było końca.

Nagrodzone i wyróżnione zespoły, soliści, duety i gawędziarze oraz autorzy wierszy z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej w Głownie Grzegorza Szkupa, który reprezentował Burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka oraz Starosty Zgierskiego Bogdana Jaroty  otrzymali  nagrody rzeczowe, materiały promocyjne Miasta Głowna, Starostwa Powiatowego oraz dyplomy i pamiątkowe statuetki. Podziękowania odebrali też instruktorzy i kierownicy zespołów. 

Patronat medialny nad „Czarem Jesieni” objęli: TVP Łódź, Wieści z Głowna i Strykowa, Nowy Łowiczanin, Radio Victoria oraz ogólnopolski magazyn „Głos Seniora” – Stowarzyszenie Manko Kraków.

Skip to content