• 18 lipca 2024 01:51

Widowisko historyczne “Dotknij historii”

sie 21, 2019

Zbliża się 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Doszło po jej rozpoczęciu do wydarzeń, które na stałe wpisały się w karty historii Polski. Dla oddania hołdu wszystkich bohaterów, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Województwo Małopolskie zorganizują z tej okazji wydarzenie pod hasłem “Dotknij historii”, które odbędzie się w Wadowicach 7 września 2019. Rozpoczęcie wydarzenia o godzinie 13:00.

Głównym punktem programu będzie rozpoczynające się o godzinie 17:00 widowisko historyczno-muzyczne „Pieśni miłości i wojny”. To repertuar wzruszających utworów, pochodzących z okresu pierwszej wojny światowej. Zabrzmią szlagierowe pieśni przedwojennej Warszawy z dopełnieniem akcentów tanecznych.

„Pieśni miłości i wojny” to wyjątkowy program, którego repertuar pozwala słuchaczom przenieść się w czasie oraz poczuć klimat przedwojennych lat. Wspaniali artyści, ujmujące interpretacje i wyjątkowe aranżacje przywołujące echa dawnej Polski, które dla nas współczesnych mogą stać się niebywale cenną lekcją historii.

Program rozpocznie się utworem “Tango Milonga”, które wykona AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia,a tanecznego akcentu nada polski zespół Tango Attack. Formacja specjalizuje się w tangu i przypomni, że ten gatunek tańca święcił triumfy w czasach międzywojennych. Komponował się z twórczością ówczesnych kompozytorów, którzy swoim dziełom nadawali melancholijne zabarwienie.

Wystąpi również Olga Avigail, wokalistka znana z wykonań muzyki żydowskiej. Jej występ urozmaici również zespół Tango Attack. Utwory “Rebeka” oraz “To ostatnia niedziela” przypomną wszystkim występującą w czasach okupacji wielokulturowość.

Przejściem od czasu pokoju do wojny stanowić będzie wykonanie utworu “Dnia pierwszego września”, piosenki nawiązującej do rozpoczęcia się trudnego dla Polski okresu. Kasia Moś ze swoim zespołem oraz orkiestrą AUKSO, wykonając polskie utwory śpiewane przez pokolenia. Wybitna polska piosenkarka o niezwykle wyrazistym głosie zaprezentuje utwory, m.in. “Szarą piechotę”, “Przybyli ułani” oraz “O mój rozmarynie” w specjalnych orkiestrowych aranżacjach. Zwieńczeniem muzycznej podróży będzie wykonanie popularnej powstańczej piosenki “Warszawskie dzieci”.

Oprócz widowiska, odbędzie się szereg pokazów, prezentacji historycznych oraz gier edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Wszystko to dla oddania czci heroiczności Polaków, hołdu wszystkim ofiarom oraz pielęgnowania patriotycznych wartości.

Będzie to niezapomniana lekcja historii dla całych rodzin, która pozwoli przenieść się w czasie i zrozumieć świat, jaki pożegnano na zawsze w momencie wybuchu drugiej wojny światowej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Burmistrz Wadowic. Głos Seniora objął wydarzenie patronatem medialnym.

Repertuar “Pieśni miłości i wojny”:

 • Tango Milonga” – Jerzy Petersburski (muzyka), Andrzej Włast (tekst)
 • Tango notturno” – Hans-Otto Borgmann (muzyka), Józef Lipski i Władysław Szlengel (tekst)
 • Abram ja ci zagram!” – Zygmunt Karasiński (muzyka), Julian Tuwim (tekst)
 • „Bal na Gnojnej” – Fanny Gordon (muzyka), Julian Krzewiński i Leopold Brodziński (tekst)
 • ●     „To grzech” – Dawid Bajgelman (muzyka), Walery Jastrzębiec (tekst)
 • Rebeka” – Zygmunt Białostocki (muzyka), Andrzej Włast (tekst)
 • To ostatnia niedziela” – Jerzy Petersburski (muzyka), Zenon Friedwald (tekst)
 • Dnia pierwszego września” – Julia Ryczer (tekst), melodia piosenki dziadowskiej
 • Szara piechota” – pieśń Legionów Polskich
 • Przybyli ułani pod okienko” – Feliks Gwiżdż (tekst), melodia ludowa
 • O mój rozmarynie” – wielu autorów
 • Miasteczko Bełz” – Alexander Olshanetsky (muzyka), Jacob Jacobs/Agnieszka Osiecka (tekst)
 • Mała dziewczynka z AK” – Jan Krzysztof Markowski (muzyka), Mirosław Jezierski (tekst)
 • Warszawskie dzieci” – Andrzej Panufnik (muzyka), Stanisław Ryszard Dobrowolski (tekst)