53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Od 10 do 17 sierpnia 2019 r., w Krynicy-Zdroju odbędzie się 53. Festiwal im. Jana Kiepury. Organizatorzy przygotowali ponad 30 imprez, a w tym gale operowe i operetkowe, widowiska plenerowe, koncerty kameralne, recitale solowe oraz spotkania z artystami.

Gościem honorowym tej edycji festiwalu będzie syn Jana Kiepury – Marjan Kiepura, który opowie osobiste historie z życia naszego wielkiego patrona, jak również zaprezentuje dotąd nigdy nie pokazywane zdjęcia i filmy z prywatnego archiwum.

Ponadto organizatorzy pragną dotrzeć z wydarzeniami do jak najszerszej publiczności i dlatego prawie wszystkie imprezy (za wyjątkiem koncertów wieczornych), będą odbywały się na scenie plenerowej na krynickim Deptaku. I tak Dyrektor Artystyczny festiwalu – prof. dr hab. Tadeusz Pszonka zaproponował dla ośmiu dni festiwalowych formułę zawierającą cztery wydarzenia dziennie: o godz. 10:00 będziemy mogli uczestniczyć w SPOTKANIU Z GWIAZDĄ, następnie o godz. 12:00 w przedpołudniowym KONCERCIE PROMENADOWYM, kolejno o godz. 15:00 w koncercie popołudniowym zwanym ESTRADĄ MŁODYCH oraz o godz. 20:00 w głównej GALI WIECZORNEJ.

Z wszystkich imprez 53. Festiwalu im. Jana Kiepury tylko osiem koncertów wieczornych jest biletowanych. Wszystkie pozostałe wydarzenia są otwarte dla publiczności, co stanowi prezent organizatorów festiwalu – gminy Krynica-Zdrój oraz Centrum Kultury dla mieszkańców Krynicy, wszystkich gości, turystów, wczasowiczów oraz wszystkich melomanów, którzy przyjadą do naszego uzdrowiska na to wielkie święto muzyki operowej.

PROGRAM FESTIWALU


DZIEŃ I – 10.08.2019 – SOBOTA


1. KONCERT WIECZORNY – Gala Operowa
miejsce: Pijalnia Główna
godz. 20.00
Wykonawcy:

  • Artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej
  • Sławomir Chrzanowski – dyrygent

Soliści:

  • Alexander Anisimov – bas
  • Edyta Piasecka – sopran
  • Ewa Vesin – sopran
  • Jadwiga Postrożna – mezzosopran
  • Andrzej Lampert – tenor
  • Łukasz Gaj – tenor

Prowadzenie koncertu: Joanna Trafas i Piotr Nędzyński


DZIEŃ II – 11.08.2019 – NIEDZIELA


1. SPOTKANIE Z GWIAZDĄ – Stanisław Janicki
Temat spotkania: Jan Kiepura, jego filmy i epoka
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 10.00

2. KONCERT PROMENADOWY – „W stylu wiedeńskim”
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 12.00

Wykonawcy:

  • Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego
  • Mieczysław Smyda – dyrygent
  • Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” – balet

Prowadzenie koncertu: Jacek Woleński

3. KONCERT POPOŁUDNIOWY – Estrada Młodych – „Muzyczne kolory Europy”
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 15.00

Wykonawcy:

  • Laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju:
  • Ahyong Kim – sopran (Korea Południowa)
  • JingXing Tan – tenor (Chiny)
  • Katarzyna Rzeszutek – fortepian (Polska)

Prowadzenie koncertu: Jacek Woleński

4. KONCERT WIECZORNY – „Grażyna Brodzińska i jej goście”
Miejsce: Pijalnia Główna
godz. 20.00

Wykonawcy:

  • Grażyna Brodzińska – sopran
  • Marcin Jajkiewicz – wokal
  • Bogdan Kierejsza – skrzypce
  • Wiesław Prządka – akordeon, bandoneon, aranżacja
  • Hanna Kolano, Michał Kolano – taniec towarzyski
  • Michał Rorat – fortepian
  • Giuseppe Gimelli – dyrygent, aranżer
  • Orkiestra „Krakowska Młoda Filharmonia”
  • Tomasz Chmiel – dyrygent, aranżer, pianista

Prowadzenie koncertu: Dariusz Stańczuk (redaktor RMF Classic)


DZIEŃ III – 12.08.2019 – PONIEDZIAŁEK


1. SPOTKANIE Z GWIAZDĄ – Stanisława Celińska
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 10.00

Prowadzenie spotkania: Tomasz Raczek

2.KONCERT PROMENADOWY – W meandrach muzyki filmowej i rozrywkowej”
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 12.00

Wykonawcy:  

  •  Kwartet Smyczkowy „Con Amabile”
  • Daria Krzysztoń – I skrzypce
  • Yi Ding-Dana – II skrzypce
  • Joanna Głąb – altówka
  • Agnieszka Lasek – wiolonczela

Prowadzenie koncertu: Jacek Woleński

3. KONCERT POPOŁUDNIOWY – Estrada Młodych – Recital Wokalny
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 15.00

Wykonawcy:

  • Paulina Rogóż – sopran
  • Joanna Litwin-Fenc – fortepian

Prowadzenie koncertu: Jacek Woleński

4. KONCERT WIECZORNY – Gala operetkowa
miejsce: Pijalnia Główna
godz. 20.00

Wykonawcy:

  • Artyści Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana
  • Adam Klocek – dyrygent

Soliści:

  • Marcelina Beucher – sopran
  • Aleksandra Orłowska – sopran
  • Adam Sobierajski – tenor
  • Łukasz Gaj – tenor
  • Wiola Suska – choreografia

Tancerze Artyści Zespołu Baletu Teatru Muzycznego w Lublinie:

  • Sandra Czaplicka,
  • Małgorzata Franek,
  • Chisato Ishikawa,
  • Ewa Budny-Orłowska,
  • Konstantyn Moiorov,
  • Daniel Urbaniak
  • Filip Krzyżelewski,
  • Maciej Marczak. 

Prowadzenie koncertu: Joanna Trafas i Piotr Nędzyński


DZIEŃ IV – 13.08.2019 – WTOREK


1. SPOTKANIE Z GWIAZDĄ – Grażyna Brodzińska
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 10.00

Prowadzenie spotkania: Tomasz Raczek

2. KONCERT PROMENADOWY – „Muzyka świata”
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 12.00

Wykonawcy:

  • Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego
  • Mieczysław Smyda – dyrygent
  • Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” – balet

Prowadzenie koncertu: Jacek Woleński

3. KONCERT POPOŁUDNIOWY – Estrada Młodych – Stanisław Moniuszko „Verbum Nobile” – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 15.00

Wykonawcy:

  • Piotr Wajrak – dyrygent
  • Artur Pilch – fortepian

Wykonawcy:

  • Studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Obsada:

  • Serwacy Łagoda, szlachcic – Alan Sobkowicz – bas
  • Zuzia, jego córka – Roksana Korban – sopran
  • Marcin Pakuła, szlachcic – David Roy – baryton
  • Michał (Stanisław), jego syn – Mateusz Grochowski – baryton
  • Bartłomiej – Kamil Kułak – baryton
  • Chór wieśniaczek i wieśniaków:Edyta Adamek, Anna Finczek, Zuzanna Frątczak, Klaudia Janicka, Klaudia Kalinecka, Natalia Kreft, Kamila Lewicka, Małgorzata Nowicka, Aneta Nurcek, Karolina Pankowska, Katarzyna Joanna Pietrzak, Dorota Wojtczak, Cyprian Chwieralski, Piotr Haik, Dawid Jenczewski, Michał Jopek, Tomasz Kornat.
  • Gościnnie w chórze: Natalia Greala, Łukasz Dyngosz

Realizatorzy:

  • Kierownik muzyczny: Piotr Wajrak
  • Reżyser: Ryszard Smęda
  • Asystent reżysera: Łukasz Przykłocki
  • Przygotowanie solistów: Dorota Demidowicz, Olga Wołkowa, Artur Pilch
  • Przygotowanie chóru: Anna Kocent  
  • Organizator ze strony Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
  • prof. dr hab. Małgorzata Grela, Dziekan Wydziału Wokalnego w A. Muz. w Bydgoszczy
  • Pedagodzy: mgr Anna Kocent, dr hab. Wojciech Dyngosz

Prowadzenie koncertu: Jacek Woleński

4. KONCERT WIECZORNY – Koncert Stanisławy Celińskiej – „Malinowa”z udziałem Zespołu Macieja Muraszko
miejsce: Pijalnia Główna
godz. 20.00


DZIEŃ V – 14.08.2019 – ŚRODA – DZIEŃ MUZYKI POLSKIEJ


1. SPOTKANIE Z GWIAZDĄ – Kałudi Kałudow
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 10.00

Wykonawcy:

  • Kałudi Kałudow – tenor
  • Aleksandra Orłukowicz – fortepian

Prowadzenie spotkania: Piotr Nędzyński

2. KONCERT PROMENADOWY – Kolory muzyki polskiej
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 12.00

Wykonawcy soliści:

  • Paweł Trojak – baryton
  • Joanna Litwin-Fenc – fortepian

Prowadzenie koncertu: Regina Gowarzewska

3. KONCERT POPOŁUDNIOWY – Estrada młodych – Polskie arcydzieła wokalne
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 15.00

Wykonawcy: Laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju:

  • Sylwia Olszyńska – sopran
  • Aleksandra Opała – mezzosopran
  • Sławomir Naborczyk – tenor
  • Michał Janicki – baryton
  • Aleksandra Orłukowicz – fortepian

Prowadzenie koncertu: Regina Gowarzewska

4. KONCERT WIECZORNY – Gala Operowa – Viva Moniuszko
miejsce: Pijalnia Główna
godz. 20.00

Wykonawcy:

  • Artyści Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
  • Michał Klauza – dyrygent

Soliści:

  • Joanna Moskowicz – sopran
  • Łukasz Załęski – tenor
  • Adam Kruszewski – baryton
  • Artur Janda – bas

Prowadzenie koncertu: Joanna Trafas i Piotr Nędzyński


DZIEŃ VI – 15.08.2019 – CZWARTEK


1. SPOTKANIE Z GWIAZDĄ – Izabela Kłosińska
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 10.00

Wykonawcy:

  • Izabela Kłosińska – sopran
  • Aleksandra Orłukowicz – fortepian

Prowadzenie spotkania: Piotr Nędzyński

2. KONCERT PROMENADOWY – Koncert wokalno-instrumentalny „Włoscy mistrzowie melodii”
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 12.00

Wykonawcy:

  • Anna Wolfinger – sopran
  • Natalia Gaponenko – fortepian

 Prowadzenie koncertu: Regina Gowarzewska

3. KONCERT POPOŁUDNIOWY – Estrada młodych – „Pimpinone” –Opera komiczna Georga Philippa Telemanna
Libretto: Johann Philipp Praetorius, Michał Zabłocki
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 15.00

Wykonawcy:

  • Krakowska Opera Kameralna

Soliści i aktorzy:

  • Pimpinone: Klaudiusz Leśniak – baryton, Piotr Pasek – aktor
  • Vespetta: Paulina Rogóż – sopran, Emilia Żurek – sopran
  • Magdalena Malik – aktorka, Maria Pasek – aktorka

Realizatorzy:

  • Inscenizacja, reżyseria: Wacław Jankowski
  • Kierownictwo muzyczne: Paweł Szczepański
  • Scenografia, kostiumy: Katarzyna Mucha
  • Kompozycja ruchu scenicznego: Jadwiga Leśniak-Jankowska

Orkiestra Krakowskiej Opery Kameralnej:

  • Skrzypce I – Aleksandra Panasiuk
  • Skrzypce II – Aleksandra Gawlik
  • Altówka – Justyna Maziarka
  • Wiolonczela – Teodor Szulc
  • Kontrabas – Rafał Gorczyński
  • Szpinet – Anna Huszczo

Prowadzenie koncertu: Regina Gowarzewska

4. KONCERT WIECZORNY – „Astor Piazzolla – Tango Nuevo” / Beata Szałwińska’s Aconcagua Project
miejsce: Pijalnia Główna
godz. 20.00

Wykonawcy:

  • Beata Szałwińska – fortepian (Luksemburg, Polska)
  • Anthony Millet – akordeon (Francja)
  • Damien Pardoen – skrzypce (Belgia)
  • Fabian Perdichizzi – skrzypce (Belgia)
  • Emilio Vicente Argento – altówka (Włochy)
  • Benoit Legot – kontrabas (Francja)
  • Thibault Momper – gitara (Francja)
  • Thomas Fougueray – wiolonczela (Francja)
  • Lenka Klimentowa – taniec
  • Jan Kliment – taniec

DZIEŃ VII – 16.08.2019 – PIĄTEK


1. SPOTKANIE Z GWIAZDĄ – Teresa Żylis-Gara
miejsce: Pijalnia Główna
godz. 10.00

Prowadzenie spotkania: Piotr Nędzyński

2. KONCERT PROMENADOWY – Recital skrzypcowy
miejsce: Pijalnia Główna
godz. 12.00

Wykonawcy:

  • Małgorzata Kogut-Ślanda – skrzypce
  • Aleksandra Orłukowicz – fortepian

Prowadzenie koncertu: Regina Gowarzewska

3. KONCERT POPOŁUDNIOWY – Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego – Recital Wokalny „Rossiniowska Wirtuozeria”
miejsce: Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju
godz. 15.00

Wykonawcy:

  • Natalia Gavrilan – mezzosopran (Mołdawia, Włochy)
  • Inessa Filistovich – fortepian (Białoruś, Włochy)

Prowadzenie koncertu: Regina Gowarzewska

4. PRZEDSTAWIENIE PROMENADOWE – Johann Strauss „Zemsta Nietoperza”
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 20.00

Wykonawcy:

  • Artyści Orkiestry, chóru i baletu Teatru Wielkiego w Łodzi
  • Marta Kosielska – dyrygent

Obsada:

  • Gabriel von Eisenstein (wiedeński finansista)– Andrzej Kostrzewski – baryton
  • Rosalinda (żona Eisensteina) – Dorota Wójcik – sopran
  • Adela (pokojówka) – Aleksandra Bortkiewicz – sopran
  • Ida (siostra Adeli, tancerka) – Aldona Orzeł-Sztabińska – sopran
  • Frank (dyrektor więzienia) – Grzegorz Szostak – baryton
  • Dr Falke (przyjaciel Eisensteina) – Arkadiusz Anyszka – baryton
  • Dr Blind (adwokat Eisensteina) – Marcin Ciechowicz – tenor
  • Alfred (śpiewak, były ukochany Rosalindy)   – Krzysztof Marciniak – tenor
  • Książę Orlovsky – Agnieszka Makówka – mezzosopran
  • Frosch (strażnik w miejskim więzieniu) – Przemysław Rezner – baryton

Balet:

  • Beata Brożek, Matylda Molińska, Kinga Łapińska, Lidia Boutfeux, Izabela Barbacka, Aneta Kosmowska, Adam Grabarczyk, Krzysztof Pabjańczyk, Piotr Ratajewski, Mateusz Kubiak, Wiktor Krakowiak-Chu, Jan Łukasiewicz.

Chór

  • soprany: Katarzyna Pisarek, Agnieszka Białek, Dorota Woźniak, Maria Gorlach
  • alty: Dagny Konopacka-Maćkowiak, Joanna Śmiałkowska, Katarzyna Kuźnik, Anna Kobylańska-Przybyła
  • tenory: Grzegorz Siwiński, Marek Twardowski, Wojciech Strzelecki, Cezary Socha
  • basy: Romuald Kisielewski, Zbigniew Kuźnik, Wiesław Rudnicki, Zbigniew Gawroński

Orkiestra

  • Marcin Budziarski, Maria Włastowska, Piotr Jakubowski, Marta Jabłońska, Katarzyna Gałdecka-Sprawka, Nella Zaforemska, Maria Tomala, Justyna Łuczyńska, Maciej Baran, Justyna Jakubowska, Joanna Dzidowska, Waldemar Szelągowski, Fryderyk Bodzianowski, Adam Kowalczyk, Mirosław Dudek, Waldemar Szubski, Bartłomiej Kruszyński, Jakub Jeziorowski, Jan Pawlak, Andrzej Kalkandzis, Maria Frankowska, Piotr Maciejewski, Waldemar Dobiec, Joanna Borcz, Monika Woźniak, Cezary Dynowski, Marzena Kowalczyk, Marcin Werner, Aleksander Kłys.

Prowadzenie koncertu: Joanna Trafas


DZIEŃ VIII – 17.08.2019 – SOBOTA


1. KONCERT PROMENADOWY – Duet na trąbki
miejsce: Pijalnia Główna
godz. 12.00

Wykonawcy:

  • Igor Cecocho – trąbka,
  • Sławomir Cichor – trąbka,
  • Maria Miszczak – fortepian

Prowadzenie: Regina Gowarzewska

2. KONCERT w Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej w Tyliczu
miejsce: Tylicz
godz. 16.00

Wykonawcy:

  • Dominika Majdanová- sopran (Słowacja)
  • Paulina Rogóż – sopran (Polska)
  • Joanna Litwin-Fenc – fortepian

3. KONCERT  WIECZORNY – Finałowa Gala Tenorowa
miejsce: Scena Plenerowa
godz. 20.00

Wykonawcy:

  • Śląska Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego
  • Zbigniew Graca – dyrygent

Soliści:

  • Maciej Komandera – tenor
  • Tomasz Kuk – tenor
  • Mihail Mihaylov – tenor
  • Damian Sutowicz – tenor
  • Tadeusz Szlenkier – tenor
  • Choi Wonhyeok – tenor

Prowadzenie koncertu: Olimpia Górska i Jerzy Snakowski

Więcej informacji na stronie http://www.festiwalkiepury.pl.