• 20 maja 2024 05:43

Kraków: Bezpłatne konsultacje i treningi dla seniorów 60+

lip 2, 2019
Bezpłatne konsultacje i treningi dla seniorów w Krakowie

W Krakowie rusza specjalny program dla seniorów. W ramach projektu “Centrum Zdrowia Seniora” dofinansowanego z Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych osoby powyżej 60. roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistycznych, a także treningów rehabilitacyjnych. Program potrwa do końca roku.

Dla seniorów z dysfunkcjami narządu ruchu uruchomiona została specjalna telefoniczna infolinia. Dzięki niej osoby m.in. po zabiegu amputacji, z chorobami kręgosłupa czy zwyrodnieniami stawów uzyskają wczesną pomoc informacyjną i odpowiednią edukację związaną z tymi zagadnieniami. Dzwoniąc na numer infolinii 504 458 979, senior lub jego opiekun porozmawia ze specjalnie przeszkolonym w tym celu konsultantem, który pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące pomocy medycznej czy możliwości sfinansowania sprzętu ortopedycznego. 

Osobom starszym zostanie zapewniona także pomoc w formie specjalistycznych konsultacji rehabilitacyjnych, ortopedycznych, dietetycznych czy diabetologicznych. 

Centrum Zdrowia Seniora to nie tylko wsparcie telefoniczne. Przeszkolony konsultant udziela informacji, ale również kieruje osoby potrzebujące wsparcia na konsultacje ze specjalistą: fizjoterapeutą, ortopedą, dietetykiem czy psychologiem w zależności od zapotrzebowania seniora. Co więcej, osoby starsze mogą skorzystać ze specjalnych treningów rehabilitacyjnych – tłumaczy Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, która jest odpowiedzialna za projekt.

Treningi dla seniorów odbywają się od poniedziałku do piątku w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, przy ul. Odrzańskiej 13/2. Na sali ćwiczy się w grupach maksymalnie 5-osobowych pod czujnym okiem fizjoterapeuty. 

Centrum Rehabilitacji
Centrum Rehabilitacji

Trening rehabilitacyjny ma wielopłaszczyznowy wpływ na osoby starsze. Pomaga wzmocnić mięśnie, poprawić równowagę i stabilizację oraz daje seniorom dużo radości z podejmowanej aktywności ruchowej. Wykonywane wspólnie z fizjoterapeutą ćwiczenia są bardzo łatwe, powtarzane z dużą dokładnością i dzięki temu można je potem odtworzyć samodzielnie w domu – mówi Agnieszka Wnuk-Scardaccione, kierownik zespołu rehabilitantów krakowskiego ośrodka Znowu w Biegu.

Bezpłatne zajęcia dla seniorów odbywają się według następującego harmonogramu: w poniedziałki, środy i piątki w godz. 11:00 i 12:00, we wtorki i czwartki – godz. 10:00 i 11:00. Obowiązują zapisy telefoniczne: 609 915 005.

Projekt “Centrum Zdrowia Seniora”, realizowany przez Fundację Poland Business Run, został dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Skip to content