• 15 kwietnia 2024 13:41
Spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich, doktora Adama Bodnara z bydgoskimi Seniorami

Na zaproszenie Bożeny Sałacińskiej, przewodniczącej Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z bydgoskimi Seniorami spotkał się  Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar.

uczestnicy spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, dr Adamem Bodnar w auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Spotkanie odbyło się w auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dr Adam Bodnar w swoim wystąpieniu mówił o prawach gwarantowanych przez konstytucję dla ludzi starszych. Seniorzy dowiedzieli się, że konstytucja w sposób szeroki chroni ich godność, gwarantuje im równość wobec prawa i zakazuje dyskryminowania ze względu na wiek.

Słuchacze KUTW dowiedzieli się również, że w konstytucji są zabezpieczone ich prawa socjalne. W szczególności dotyczy to prawa do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Seniorzy z uwagą słuchali o przysługujących im prawach, które gwarantuje im konstytucja w zakresie opieki zdrowotnej.

Zapewnienie opieki zdrowotnej osobom w podeszłym wieku to obowiązek władzy publicznej. Prawa człowieka stały się polityczne. Jeżeli określamy nasz stosunek, chociażby do osób LGBT, czy do migrantów, czy do stosunku do reformy sądownictwa, to w zależności od tego, jakich słów użyjemy, jakie kwestie będziemy akcentowali, na co będziemy zwracali uwagę, to zaraz można kogoś bardzo łatwo nazwać politykiem – dodał Rzecznik.

Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar trzyma bukiet róż, stoi z kobietą
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar stoi z mężczyzną

Po wystąpieniach Adama Bodnara i Andrzeja Stefańskiego był czas na zadawanie pytań, dotyczących spraw społecznych. Seniorzy pytali m.in. o RODO, zabezpieczenie danych osobowych oraz o przysługującą wolontariuszom opiekę prawną i ubezpieczenie. Spotkaniu Rzecznika Praw Obywatelskich z Seniorami towarzyszyła ekipy telewizyjne TV Bydgoszcz i redakcji społecznej TVN z Warszawy.

Skip to content