• 19 kwietnia 2024 11:40

V Europejski Kongres Samorządów już na początku kwietnia w Krakowie

mar 15, 2019
kongres

V Europejski Kongres Samorządów już na początku kwietnia w Krakowie. W kilka miesięcy po wyborach samorządowych, tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i wyborami parlamentarnymi, Kraków już po raz piąty będzie gościć najważniejszych polityków, samorządowców, przedstawicieli biznesu i lokalnych liderów. 

Czas (8-9 kwietnia 2019) i kontekst zbliżającego się Kongresu jest szczególny ze względu na spodziewane pierwsze podsumowania dotychczasowej pracy wybranych przed kilku miesiącami lokalnych władz. Ponadto, format tego największego w Europie Środkowo – Wschodniej spotkania samorządowców umożliwia  dyskusję w szerszym kontekście, dotyczącą nie tylko wyzwań, z jakimi mierzą się samorządy w Polsce i w Europie, ale także obszarów, w jakich potrzebna jest współpraca z władzą centralną, przedsiębiorcami,  jednostkami naukowymi i organizacjami pozarządowymi.  

W  V Europejskim Kongresie Samorządów weźmie udział ok 2 tys. uczestników z niemal 40 krajów świata. Liczne, ponad 100-osobowe grono dziennikarzy relacjonuje ponad 70 wydarzeń, które znajdują się w jego programie, w tym bloki programowe, panele, warsztaty, wykłady, prezentacje i „historie sukcesu”. Wśród najważniejszych punktów programu jest także gala wręczenia nagród w konkursie na najlepszych samorządowców. Dyskusje tradycyjnie są prowadzone w ramach ścieżek tematycznych: Finanse, Społeczeństwo, Innowacje, Gospodarka, Środowisko, Dobre praktyki oraz Zdrowie.

Swoją obecność na kongresie potwierdzili między innymi: Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Prezes Związku Województw RP, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego (przewodniczący polskiej delegacji w Europejskim Komitecie Regionów,  wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów), Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, Bogdan Wenta, prezydent Kielc, Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Krzysztof  Żuk, prezydent Lublina i  Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i  prezes Związku Miast Polskich. Wśród gości, którzy pojawią się w Krakowie są również Beata Szydło, wicepremier i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów, Anna Zalewska,  Minister Edukacji Narodowej i Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Co roku rośnie liczba samorządowców i przedstawicieli instytucji zagranicznych, a swoją obecność na zbliżającym się kongresie potwierdzili między innymi: Risto Poutiainen, gubernator Północnej Karelii (Finlandia), Davit Gabaidze, przewodniczący Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii (Gruzja), Olga Germanova, deputowana Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej i przewodnicząca Union of Women of Russia, Guillermo Ramirez Martin, sekretarz generalny Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (Niemcy), Eva Hallström, radna regionu Värmland, członkini oraz przewodnicząca Komisji ds. Energii i Klimatu Zgromadzenia Regionów Europy (Szwecja).

W ubiegłym roku bardzo wiele uwagi poświęcono konieczności modyfikacji ustawodawstwa i rozszerzenia uprawnień samorządów oraz potrzebie ułożenia na nowo  relacji pomiędzy państwem a samorządem.  Tegoroczny Kongres będzie okazją do zmierzenia się z odpowiedzią na pytanie, na ile się to udało. W myśl hasła  „Samorząd – razem dla przyszłości” spodziewana jest pogłębiona dyskusja wokół rozwiązywania takich kwestii, jak alternatywne źródła finansowania rozwoju polskich regionów w kontekście nowej perspektywy finansowej UE, finansowanie współpracy transgranicznej, współpraca samorządów z ośrodkami badawczo-rozwojowymi, inwestycje w smart-rozwiązania, czy możliwości integracji migrantów.  

Uczestnicy Kongresu będą również wspólnie definiować „miasto przyjazne mieszkańcom”, jak rozwijać turystykę w regionach o bogatym dziedzictwie historycznym, jak walczyć ze smogiem oraz jak z sukcesem prowadzić „srebrną politykę” (politykę senioralna) i wspierać profilaktykę zdrowotną w obliczu nasilających się zagrożeń cywilizacyjnych. To tylko wybrane kwestie spośród bogatej problematyki, którą zawarto w agendzie.

Prezydent Miasta Krakowa gospodarza Kongresu, prof. Jacek Majchrowski, tak mówi o wydarzeniu: „Europejski Kongres Samorządów nie porusza tematów abstrakcyjnych, akademickich. Mówimy o sprawach życia w miastach, ich rozwoju, codzienności, a więc o czymś, co jest bardzo realne i bliskie każdemu z nas. Współorganizujemy Kongres, ponieważ w wielu tych dziedzinach życia miasta czujemy się liderem, uważamy, że mamy czym się dzielić, a jednocześnie jesteśmy ciekawi przemyśleń osób z zewnątrz”.   

Organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, która jest również organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy. Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, Zygmunt Berdychowski, tak definiuje kierunek dyskusji o przyszłości samorządu: „Samorząd musi wykonywać coraz więcej zadań i w ślad za tym otrzymywać coraz więcej środków na ich realizację. Ale nie mogą to być dotacje, lecz dochody własne. Musi działać samodzielnie”.

Podczas Kongresu wręczone zostaną nagrody dla najlepszych samorządowców. W ubiegły roku najlepszą wiejską gminą zostały Kobierzyce. Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do gminy Dziwnów. Nagroda dla najlepszego powiatu powędrowała do powiatu pruszkowskiego. Najlepszym miastem na prawach powiatu zostały Gliwice, a najlepszym miastem Legionowo.

Wszelkie informacje o V Europejskim Kongresie Samorządów  znajdują się na stronie internetowej: http://www.forum-ekonomiczne.pl/v-europejski-kongres-samorzadow/

Skip to content