• 19 kwietnia 2024 11:15

Spotkanie dla seniorów w Cricotece

cze 5, 2018 #Wydarzenia
Spotkanie dla seniorów w CricoteceSpotkanie dla seniorów w Cricotece

Serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie dla seniorów w Cricotece (ul. Nadwiślańska 2-4) we wtorek 12.06 o godzinie 17.00.  Będzie to kolejne spotkanie w cyklu Laboratorium Sceny. Tym razem przygotowaliśmy wykład Katarzyny Fazan, połączony ze zwiedzaniem ekspozycji „Cricot idzie!”. Wprowadzenie do wystawy wygłosi kuratorka Karolina Czerska.

 

Obrazy w działaniu scenicznym

(Inspiracje malarskie w teatrze awangardowym) – 12 czerwca 2018 r. 

Wstęp wolny

 

Teatr plastyków Cricot wprowadził szereg nowatorskich koncepcji estetycznych w całą serię przedstawień teatralnych. Z reminiscencji po żywiołowych wydarzeniach sztuki angażującej artystów i widzów, po których zostały rozproszone ślady, można ułożyć montaż wyobrażeń. Poprzez spotkanie z płótnami, projektami, opisami spektakli, spróbujemy zbliżyć się do obrazów w działaniu scenicznym. Zobaczyć je nie w martwym punkcie muzealnej przestrzeni, lecz w dynamicznym procesie wywoływania zmysłowych poruszeń.

Jak funkcjonowały przestrzenie Henryka Wicińskiego w percepcji aktorów i widzów? Czym przemawiały obrazy Potworowskiego i Waliszewskiego z układów scenicznych? jak grała Maria Jarema kostiumem i ciałem w sferze ruchu? Czym było przekonanie Józefa Jaremy o znaczeniu faktora optycznego w teatrze?

Odpowiedzi na te pytania zostaną poszerzone o kontekst sztuki europejskiej bliskiej polskim artystom awangardowym. Zobaczymy na ile krakowscy malarze rozwijali język plastyki scenicznej kształtowany od początku XX wieku przez wybitnych twórców kubizmu, dadaizmu i konstruktywizmu. Zastanowimy się też nad tym, czy tradycja ta odzywa się we współczesnym teatrze.

 

Więcej informacji znajdziecie: http://www.cricoteka.pl/pl/spotkanie-dla-seniorow/.

Skip to content