• 25 lipca 2024 02:42

“Wenaja” Marcina Dąbrowskiego

maj 18, 2018

Wojna i  konflikty  rujnują nasze plany czy marzenia. W takich momentach nie mamy wpływu na to jak potoczą się nasze losy. Czy bezpiecznie dożyjemy starości? A może będziemy musieli zmagać się z trudami wojny?  Pomimo tego, że świat pędzi do przodu i nastąpiło wiele pozytywnych zmian – wojny nadal trwają i trwać będą.  Niezależnie od czasów w jakich żyjemy, ich piętno może nas prześladować.

Cofnijmy się jednak do XX wiecznej Rosji gdzie jej mieszkańcy zmagali się z konfliktem pomiędzy proletariatem, a klasą wyższą. W tych trudnych czasach rozpoczyna się opowieść Sieriożego Szuwalova, głównego bohatera książki  Wenaja Marcina Dąbrowskiego. Wraz z przyjaciółmi, rodziną oraz kolegami z wojska musi sobie ułożyć życie w niezwykle trudnych okolicznościach, gdzie istnieje nieustanna walka o życie.

XX wiek w Rosji to niezwykle ciężkie czasy, w których pierwsza rosyjska rewolucja doprowadziła do zrujnowania kraju. Pogorszenie się standardów życia  związanych z upadłością przedsiębiorstw i industrializacją odcisnęło straszliwe piętno na Rosjanach. Kiedy obywatele cierpieli, władza w tym czasie nie próżnowała pozbywając się przedstawicieli „starego reżimu”. Brutalność i opresyjność systemu były widoczne na co dzień. Głównego bohatera Sieriożego poznajemy jako wychowanka domu dziecka. Chłopiec przyglądając się wydarzeniom w kraju nabiera siły charakteru i niesamowitej walki przetrwania.

Powieść z pewnością nie należy do łatwych i lekkich. Książka porusza ważne kwestie związane z człowieczeństwem. Brutalność władzy miesza się tutaj z poczuciem lojalności i przyzwoitości. Nawet w najtrudniejszych czasach człowiek może odnaleźć swojego prawdziwego przyjaciela i miłość.  Marcin Dąbrowski w ciekawy sposób ukazuje zmagania pomiędzy chęcią posiadania „normalnego” życia,  a okrutnymi czasami w których żyją bohaterowie.

Książka jest niezmiernie wciągająca i trudno jest się od niej oderwać, pomimo niełatwej tematyki. Prosty język oraz linia fabularna podkreślają surowość czasów, w których rozgrywa się akcja powieści. Z pewnością przypadnie ona do gustu nie tylko miłośnikom historii.

Autor: Pamela Raczyńska