Czy ufasz ludziom?

Sztuka współczesna nie jest łatwa w odbiorze, a kiedy wymyka się spod kontroli i zaczyna żyć swoim życiem, nawet jej autor nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji, jakie zacznie wywierać na społeczeństwie.

Christian to dyrektor prestiżowej instytucji kultury zajmującej się sztuką współczesną, jego życie wydaje się idealne, a status społeczny jest niczym niezagrożony. Do czasu, aż spotyka go swego rodzaju happening przy stacji Sztokholmskiego metra.

Słowem kluczem w obrazie Rubena Östlunda jest performance. Wiąże się on ze sztuką współczesną, ale również z niezwykłymi zdarzeniami, które czasem nas spotykają. Jednym z punktów powodujących konflikt bohaterów jest stworzenie krótkiego filmu, pokazującego dramatyczną sytuację małej, osieroconej dziewczynki trzymającej misia i stojącej w tytułowym The Square (pol. kwadrat). Ten krótki materiał filmowy trafia do Internetu i zaczyna „żyć własnym życiem”, wywołuje kontrowersje, które wymykają się spod kontroli.

Drugą sytuacją, którą można określić słowem performance jest próba odzyskania utraconego portfela i znajdujących się w nim dokumentów. Warto obejrzeć The Square, chciażby dla samego pomysłu odzyskania cennej rzeczy i zastanowienia się nad ważną kwestią: czy tak naprawdę ufamy ludziom?

The Square jest filmem o sztuce, o problemach bardzo tolerancyjnego społeczeństwa, a także o zwykłych zakłóceniach w komunikacji zawodowej oraz tej rodzinnej. Polecamy go na weekendowy wieczór, najlepiej po obejrzeniu jakiejś wystawy w muzeum sztuki współczesnej. kamagra achat de Kamagra jelly sur https://kamedef.com/ site fiable pour acheter kamagra

 

Autor: Aleksandra Szlufik