• 27 lipca 2024 18:33

Oświetlenie sypialni dla seniora – praktyczne wskazówki

Sypialnia to prywatna przestrzeń, w której spędzamy sporo czasu. Warto zadbać o wyposażenie jej w wygodne meble i akcesoria, poprawiające jakość codziennego funkcjonowania. Oprócz podstawowych produktów niezbędne okazują się także prawidłowo dobrane lampy.

Jak zbudować system oświetleniowy do sypialni seniora? Jakie lampy mogą okazać się bardzo przydatne? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Funkcje oświetlenia w sypialni – do czego potrzebujemy lamp?

W sypialniach, podobnie jak w innych domowych pomieszczeniach, przydają się różne typy opraw oświetleniowych, które zapewniają światło: główne, zadaniowe i dekoracyjne.

Pierwsza kategoria to lampy, dzięki którym można się swobodnie przemieszczać we wnętrzu, bez obaw o upadek. Druga natomiast to wszelkie produkty pozwalające skoncentrować się na bardziej precyzyjnych zadaniach wzrokowych – nie doświetlają całej sypialni, a tylko wybrany jej fragment. Ostatnia grupa produktów to z kolei lampy, które budują przytulny i nastrojowy klimat, co sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi.

Jakie rodzaje opraw wybrać?

Tak zróżnicowane funkcje oświetlenia sprawiają, że w sypialni trzeba zamontować przynajmniej kilka typów opraw. Podstawą są zazwyczaj modele sufitowe lub wiszące – dopasowane do wielkości przestrzeni i indywidualnych potrzeb użytkowników. Niejednokrotnie stosuje się jedną większą oprawę w centrum pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest kilka mniejszych lamp rozsianych w odpowiednich miejscach sufitu. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie oświetlenia na szynoprzewodach, do znalezienia choćby na stronie: LightPlus.pl.

Oświetlenie zadaniowe w sypialni to w głównej mierze lampki nocne, montowane po obu stronach łóżka. Zapewniają światło nocne – nie ma zatem konieczności uruchamiania mocniejszej lampy głównej, która mogłoby podrażniać nawykły do ciemności wzrok. To także źródło światła dla nocnych marków, umożliwiające wygodne i bezpieczne dla wzroku czytanie w łóżku. W roli oświetlenia nocnego idealnie sprawdzają się przede wszystkim modele stołowe (ustawiane na szafkach nocnych), ale też kinkiety – najlepiej pozwalające na regulację kąta padania światła. Innym rodzajem lampy zadaniowej w sypialni bywa oprawa na toaletce, pozwalająca na wykonanie makijażu czy uczesanie się. W tej roli też najczęściej pojawiają się modele stojące.

A co z oświetleniem dekoracyjnym? W tym przypadku mamy do czynienia z lampami, które same w sobie stanowią ciekawą ozdobę wnętrza i zapewniają światło uzupełniające. Mogą to być na przykład okazałe lampy podłogowe w pobliżu fotela do wieczornego relaksu. Oprócz tego chętnie stosuje się dyskretne i niewielkie oczka wpustowe i taśmy LED – na sufitach, ścianach czy powierzchni mebli. Tworzą piękny efekt ozdobny oraz budują klimat do relaksu, nie zajmując cennego miejsca.

Zdalne sterowanie oświetleniem – większy komfort i bezpieczeństwo

W sypialni seniora warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania oświetleniowe. Dużo dobrego przynoszą produkty LED – energooszczędne, o długiej żywotności – to sposób na solidne oszczędności dla domowego budżetu. Świetnym pomysłem bywa także postawienie na zdalne sterowanie lampami w sypialni. Można do tego wykorzystać aplikację na telefonie, ale też specjalnego pilota lub komendy głosowe. Dzięki temu da się nie tylko włączać i wyłączać lampy, ale także modyfikować kluczowe parametry światła – jak natężenie czy temperatura barwowa.

To olbrzymie udogodnienie, gdy aktualnie nie chcemy odrywać się od bieżących zadań lub mamy problem z poruszaniem się. Co więcej zdalne sterowanie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników wnętrza – nie trzeba bowiem w ciemnościach poszukiwać włączników światła na ścianach.

Idealnie oświetlona sypialnia dla seniora

Przemyślane oświetlenie sypialni podnosi jej funkcjonalność i sprawia, że przestrzeń staje się zdecydowanie bardziej komfortowa dla użytkowników. Prawidłowe rozmieszczenie lamp, zadbanie o parametry światła i postawienie na technologie w typie zdalnego sterowania światłem może sprawić, że nasze wnętrza nie tylko nabiorą światła, ale też staną się naszą oazą spokoju i wypoczynku.