• 11 grudnia 2024 01:04

Meble plecionkowe w ogrodzie – czy warto się na nie zdecydować?

Do ogrodu można wprowadzić różne rodzaje wyposażenia. Należy jednak zadbać o to, by było wygodne i dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Do szczególnie lubianych rozwiązań zaliczają się od lat między innymi wciąż popularne meble plecionkowe.

W jakich ogrodach można umieścić takie meble? Z czego może być wykonane wyposażenie plecionkowe? Jak o nie dbać, by zawsze się pięknie się prezentowało? O tym przeczytacie poniżej.

Z czego mogą być wykonane meble plecionkowe?

Meble plecionkowe w ogrodach umieszcza się od lat. To niezmiernie popularne rozwiązanie, które wyróżnia się ponadczasowym wzornictwem. Można spotkać rozwiązania tradycyjne, z naturalnych materiałów, w tym:

  • rattanu,
  • wikliny.

Zazwyczaj takie produkty mają klasyczne formy i wpisują się w przytulne, ciepłe kąciki do rekreacji. Często naturalne plecionki łączy się z innymi materiałami. Do szczególnie lubianych opcji zaliczają się choćby stoliki z wikliny lub rattanu z blatami z hartowanego szkła, co dodaje im intrygującej i nieco bardziej nowoczesnej formy.

Oprócz nich można także spotkać wyposażenie plecionkowe z tworzyw sztucznych. Produkty z włókien technorattanu (polietylenu) wysokiej jakości, który wyplata się na stelażu metalowym. Ciekawym sposobem na wygodny ogród są meble z polipropylenu formowanego wtryskowo imitującego plecionkę. Spory wybór takich rozwiązań można znaleźć choćby na stronie Bazkar.

Gdzie ustawić meble plecionkowe?

Meble plecionkowe to przede wszystkim produkty rekreacyjne. Najczęściej spotyka się:

  • fotele,
  • sofy,
  • leżaki,
  • stoliki.

Tego typu naturalne produkty ustawia się na zadaszonych balkonach i tarasach lub w przydomowych altanach, co chroni je przed działaniem czynników pogodowych. Opcje z tworzyw sztucznych są nieco bardziej uniwersalne. Można je spotkać nawet na otwartym terenie, w tym w pobliżu basenu.

Stylowe ogrody a meble plecionkowe

Meble z drewna i rattanu da się wpisać niemal w każdą przydomową przestrzeń urządzoną w różnych modnych obecnie stylach. Wystarczy tylko postawić na odpowiednio zaprojektowane modele.

Proste i surowe konstrukcje w stonowanych odcieniach naturalnych lub neutralnej bieli sprawdzają się w wielu ogrodach nowoczesnych i minimalistycznych, w tym też w przestrzeniach skandynawskich, w których prym wiodą modele jak najbardziej surowe i naturalne (prosta, geometryczna forma). Bardziej ozdobne konstrukcje to już domena ogrodów klasycznych lub retro. Leżaki i stoliki o ażurowej konstrukcji, lakierowane na biało, to choćby znak rozpoznawczy ogrodów prowansalskich. Natomiast w ogrodach angielskich czy kolonialnych warto ustawić klasyczne meble plecionkowe – świetnie wpisujące się w całościowy klimat.

Jak odpowiednio dbać o meble z plecionki?

Ogrodowe meble plecionkowe wymagają odpowiedniego traktowania, by zachowały funkcjonalność i piękny wygląd. Szczególnie wymagające pod tym względem są produkty z naturalnych materiałów. W ich przypadku trzeba pamiętać o właściwej impregnacji, z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Zabiegi wykonuje się przynajmniej raz do roku (na rozpoczęcie lub zakończenie sezonu), choć warto kierować się wskazówkami producenta. Dodatkowo wyposażenie należy przechowywać w bezpiecznym miejscu w okresie jesienno-zimowym. Powinno znaleźć się w suchym pomieszczeniu, o dobrej wentylacji. Można przykryć je pokrowcami lub folią, pozostawiając jednak dostęp powietrza.

Mniej problematyczne pod tym względem są produkty z tworzyw sztucznych, które są odporne na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych. Nie wymagają zabiegów impregnacyjnych ani specjalnego traktowania w okresie zimowym. Można pozostawić je na zewnątrz, okrywając je, by niepotrzebnie nie zabrudziły się od błota roztopowego lub wody deszczowej.

Efektowne meble plecionkowe w pięknym ogrodzie – podsumowanie

Wysokiej jakości meble plecionkowe wpisują się w wiele aranżacji – od przestrzeni retro po nowoczesne ogrody. Zapewniają warunki do przyjemnego wypoczynku i budują klimat strefy relaksu, zwłaszcza gdy połączy się je z odpowiednimi akcesoriami i dodatkami. To szansa na naprawdę ciekawą personalizację przydomowego terenu. Każdy zatem może znaleźć opcję dla siebie.

Skip to content