• 16 lipca 2024 19:03

Kraków: rozdano tysiące porcji wielkanocnego żurku

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora, Gospodarstwo Rybackie Bartłomiej Szczoczarz oraz Osada Rybacka Joanna Szczoczarz przygotowały w czwartek 6 kwietnia w Krakowie 5 000 porcji wielkanocnego żurku. Przeprowadzona pod nowohucką siedzibą „Ogólnopolskiego Głosu Seniora” akcja miała na celu wsparcie osób potrzebujących i samotnych.

W godzinach 15 – 19 w ramach „Wielkanocnego śniadania dla samotnych seniorów i Małopolan” ugotowanych zostało ok. 1 500 litrów zupy. W jej przyrządzaniu brało udział blisko 30 wolontariuszy z Krakowa, Miechowa, Wieliczki, Olkusza, Dąbrowy Górniczej, Iwanowic, Gołczy, Mostka i Krzykawki. Pomagali zarówno seniorzy, jak i ludzie młodzi.

– Zjawiłam się tutaj, bo chcę pomóc. To inicjatywa m.in. dla osób biednych, więc chciałam się włączyć i nakarmić tych, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na zjedzenie świątecznego posiłku – podkreślała dwudziestopięcioletnia Karolina, jedna z wolontariuszek.

Łącznie w pomoc w wydarzeniu włączyło się ponad 60 osób – gotujących, technicznych, koordynatorów, strażaków. Rozdanych zostało około 2 500 porcji żurku(500 litrów), a także dziesiątki kilogramów owoców, warzyw, chleba czy obwarzanków. Drugie tyle trafiło do 22 punktów: jadłodajni, domów pomocy, hospicjów i instytucji wspierających seniorów oraz osoby potrzebujące.

Pełna lista instytucji, które otrzymały żurek:

  • Hospicjum św. Łazarza, ul. Fatimska 17, Kraków
  • Dom Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów, ul. Helclów 2, Kraków
  • Dom Pomocy Społecznej, ul. Krakowska 55, Kraków
  • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Sienkiewicza 26, Wieliczka
  • 15 Dziennych Domów Pomocy Społecznej i Klubów Seniora w Krakowie (porcje rozdysponowane przez Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej nr 6, os. Szkolne 20, Kraków)
  • Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej nr 6, os. Szkolne 20, Kraków (instytucja rozdysponowała przekazane pożywienie do 15 Dziennych Domów Pomocy Społecznej i Klubów Seniora).
  • Noclegownia i Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, ul. Makuszyńskiego 19A, Kraków
  • Trzy lodówki społeczne w Krakowie

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji dostaw członkom Rady Krakowskich Seniorów – Antoniemu Wiatrowi,Wiesławie Zboroch, Janinie Czaji i Markowi Pilchowi.

6 kwietnia prace organizacyjne trwały już od godzin porannych. Przed siedzibą „Ogólnopolskiego Głosu Seniora” na os. Uroczym 12 rozstawiony został – użyczony przez nowohucką Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej – ogromny namiot, w którym zainstalowano kuchnię polową. Z kolei w budynku zorganizowano miejsce do obierania warzyw oraz segregacji i magazynowania produktów. Szerzej zakrojone przygotowania trwały jednak już od wielu dni – wskazywał pomagający w tworzeniu przedsięwzięcia Maciej Friedek.

– Od tygodnia jeździliśmy, organizując żywność. Spędziliśmy wiele godzin w trasie, transportując warzywa, kiełbasę, wędliny od sponsorów, 3 000 jaj z fermy Oldar (bardzo dziękujemy!). Włączyło się też wiele innych firm – mówił nam Maciej Friedek, aktor telewizyjny, przyjaciel Bartłomieja Szczoczarza.

Rozpoczętą o godz. 15 imprezę uświetniła swoim solowym występem Magdalena Suruło, saksofonistka z krzeszowickiej Państwowej Szkoły Muzycznej – Szkoły Przyjaznej Seniorom. Już od pierwszych minut trwania „Śniadania”, namiot odwiedzały dziesiątki osób. To dowód na to, że inicjatywy jak ta są niezwykle potrzebne – zaznaczył współpomysłodawca akcji, prezes Stowarzyszenia MANKO i redaktor naczelny „Ogólnopolskiego Głosu Seniora” Łukasz Salwarowski.

To była akcja symboliczna, pokazująca, że w święta, ale i przez cały rok należy myśleć o innych. To też wyraz solidarności i pewnej wspólnoty, element naszej kampanii Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę! To narzędzie walki z samotnością, która dotyka ponad 40 proc. seniorów w Polsce, czyli 4 miliony osób! To wreszcie pretekst do tego, żeby wziąć taki żurek dla swojego sąsiada seniora, dla swojej mamy, dla swojej nieznanej sąsiadki, która właśnie dzięki temu stanie się nam już znana. Zwróćmy też uwagę, że w tę akcję włączyło się wielu wolontariuszy z różnych miast Małopolski, z różnych Gmin Przyjaznych Seniorom, którzy współtworzyli to wydarzenie. Przynosili produkty, gotowali, kroili, obierali, tak więc jest to piękna akcja „seniorzy seniorom”, akcja ludzi dobrej woli dla ludzi potrzebujących. Oczywiście ten żurek nikogo nie „zbawi”, nie zastąpi jego wszystkich potrzeb. Ale to jest symbolika. Symbolika pewnego ruchu solidarnościowego, który powinien trwać przez cały rok, wzywającego, byśmy otworzyli serca na naszych sąsiadów, aby zrobiło im się cieplej. W żołądku i na duszy – tłumaczył Łukasz Salwarowski.

– Otworzyliśmy serducho wraz z „Głosem Seniora”, z Bartkiem (Bartłomiej Szczoczarz – przyp. red.), dla ludzi którzy w tym czasie być może są smutni, siedzą w domach. Najważniejsza jest pomoc dla innych, dla ludzi, którzy są starsi, samotni, potrzebujący – dodał Maciej Friedek.

Wielkanocne śniadanie dla krakowskich seniorów i Małopolan jest kolejną z wielu inicjatyw charytatywnych wspieranych przez Joannę i Bartłomieja Szczoczarzy, właścicieli osady i gospodarstwa rybackiego.

– Obchodzimy już dziesięciolecie Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska i Osady Rybackiej. Można powiedzieć, że przez tych 10 lat udało się nakarmić 100 tys. mieszkańców Krakowa. Byliśmy razem z Janem Kościuszko na Wigilii dla osób bezdomnych, byliśmy na Światowych Dniach Młodzieży, wspieramy też inne instytucje: Caritas Polska czy krakowską Fundację im. Brata Alberta. A teraz przyszedł czas na wsparcie samotnych seniorów i Małopolan – powiedział Bartłomiej Szczoczarz.

W „Śniadanie” włączyli się politycy i samorządowcy, wśród nich wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, który uświetnił wydarzenie swoją obecnością. Polityk spotkał się z seniorami, odwiedził też siedzibę „Głosu Seniora” i Stowarzyszenia MANKO.

– To inicjatywa bardzo zacna, zwłaszcza pod tym względem, że dedykowana małopolskim seniorom. Mogą oni skosztować jedzenia na miejscu, ale też przyjść, choćby ze słoikiem, i wziąć je ze sobą. Ważne jest to, że „Głos Seniora”, Stowarzyszenie MANKO wspierają seniorów, inicjują takie akcje oddolne, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. I to widzimy w rozmowach z naszymi seniorami – że oni bardzo cenią sobie tego typu wydarzenia i jasno mówią, że ktoś o nich pomyślał, czują się docenieni – zaznaczył wicemarszałek.

Obok Łukasza Smółki wydarzenie wsparli także: poseł RP Paweł Kowal, poseł RP Aleksander Miszalski, radni Województwa Małopolskiego: Marta Mordarska, Wojciech Kozak i Elzbieta Achinger, radny Rady Powiatu w Krakowie Łukasz Krupa, radni Miasta Krakowa: Włodzimierz Pietrus, Bogumiła Drabik i Stanisław Moryc, radna dzielnicy II w Krakowie Julia Wilczyńska oraz długoletni Przewodniczący Rady Krakowskich Seniorów Antoni Wiatr.

Tak duża skala czwartkowej akcji jest wynikiem wsparcia ze strony licznego grona sponsorów i partnerów. Środkami finansowymi, akcesoriami oraz produktami spożywczymi wspomogli ją: Ferma Oldar, Wolarek – wyrób wędlin tradycyjnych, Aleksander Adamski – Piekarnia, Charsznickie Pola Natury, Selgros, MPO Kraków, Wodociągi Miasta Krakowa, Firma Pogrzebowa Karawan Kraków, Restauracja Srebrna Góra w Krakowie, Mosur Rudawa, Kamil Hejda – Kiloutou – agregaty, Mysza Myszkowski TT Age, Amplus S.A., Gastro-pack, Łukasz Czeszyk – Usługi hydrauliczne, Salon fryzjerski i kosmetyczny Janusz Wójcik, Jan Szuro, Mebloform – Krzysztof Kosek, krakowskie Delikatesy Kocyk, Miki – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe oraz Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, krakowska Straż Miejska i Komisariat VIII Policji w Krakowie.

O nagłośnienie „Wielkanocnego śniadania dla krakowskich seniorów i Małopolan” zadbały regionalne i lokalne media: TVP Kraków, Radio Kraków, Radio Eska, Radio Pogoda, Radio RMF MAXX, #DOBRYhasztag, Play Kraków News, „Ogólnopolski Głos Seniora”.