• 16 lipca 2024 17:47

Flexi.pl rozmawia z Piotrem Stelmaszewskim, psychogerontologiem, specjalistą w opiece senioralnej o roli poradni gerontologicznej w zapewnieniu właściwej pomocy osobom dojrzałym i konieczności zmian w sposobie rekrutacji pokolenia 50+. Rozmowa opublikowana jest na podstawie współpracy Głosu Seniora z Flexi.pl.

Wciąż przybywa osób w wieku 60+. W 2050 będą stanowiły w Polsce 40% populacji. Zmian demograficznych nie sposób zatrzymać, ale można i trzeba się na nie przygotować, tj. skończyć z ageizmem i stygmatyzacją, a tworzyć odpowiednie warunki do życia oraz funkcjonowania w społeczeństwie. Konieczne jest zatem nowe podejście do pomocy ludziom dojrzałym, jak i nowe standardy dotyczące rekrutacji Silversów.


Recepta na lepsze życie

Kompleksową pomoc ludziom w okresie późnej dojrzałości oferuje prowadzona przez Piotra Stelmaszewskiego poradnia gerontologiczna. To innowacyjny projekt, który stanowi odpowiedź na deficyty w dostępie do informacji oraz porad związanych z szeroko pojętymi procesami starzenia. Ludzie z Pokolenia Flexi oraz ich rodziny mogą w poradni uzyskać informacje dotyczące każdego aspektu życia: od spraw natury bytowej, zdrowotnej i socjalnej, po kwestie prawne. W holistyczny sposób patrzy się tu na sytuację każdego z pacjentów w celu wypracowania rozwiązań, które mają w optymalny sposób doprowadzać do poprawy dobrostanu życiowego wspieranej osoby oraz przeciwdziałać jej osamotnieniu i wykluczeniu z życia społecznego. Zalecenia zawsze są „szyte na miarę”. To gwarancja ich skuteczności.

Piotr Stelmaszewski założył także fundację, która ma służyć likwidacji barier w dostępności do usług gerontologicznych. Mogą się tu zgłaszać starsze osoby w trudnych momentach życia.

Indywidualny Profil Gerontologiczny ułatwia personalizację pomocy

Gerontologia jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy (kompilacją biologii, medycyny, kulturoznawstwa, psychologii), podchodzi więc kompleksowo do problemów starzejącego się człowieka. Oczywiście ideałem byłoby wyjście poza standardy i dostosowanie pomocy specjalisty do każdego, konkretnego przypadku. Jednak, by sprostać temu wyzwaniu, potrzebna jest jak największa ilość danych o pacjencie. Piotr Stelmaszewski jest autorem założeń do projektu – Indywidualny Profil Gerontologiczny. Profil zawiera takie informacje, jak m. in. płeć, tożsamość społeczna, identyfikacja środowiskowa, ograniczenia natury fizycznej, zdrowotnej a nawet religijnej. IPG znacznie ułatwia trafne zdiagnozowanie potrzeb i deficytów każdego „srebrnego” pacjenta i opracowanie spersonalizowanego planu poprawy jego dobrostanu życiowego.

„Współ-SWOT”, czyli efektywna rekrutacja pokolenia Flexi

Dzisiejsze pokolenie 50+ to ludzie aktywni niemal we wszystkich obszarach życia. Mają ponadto do zaoferowania coś wyjątkowego – wiedzę i doświadczenie życiowe, dlatego należy wspierać trend zmierzający do ich jak najdłuższego zaangażowania zawodowego, nawet po 80. roku życia. Zapewne, ze względu na braki kadrowe, zwłaszcza wśród specjalistów, firmy zaczną sięgać po przedstawicieli dojrzałego pokolenia, jednak jak na razie ukryty ageizm ma się w działach HR całkiem dobrze stereotypy nie pozwalają spojrzeć obiektywnie na duże doświadczenie zawodowe i kompetencje (zwłaszcza w obszarze tzw. relacji „miękkich”) Pokolenia Flexi. Jest na to rada. Specjaliści HR, zdaniem Piotra Stelmaszewskiego, powinni w procesie rekrutacyjnym osób 50+ zastosować model „współ-SWOT”. O co w tym chodzi? To odejście od prostych standardów na rzecz spersonalizowanej rozmowy, której celem jest porównanie potrzeb i oczekiwań pracodawcy z możliwościami i umiejętnościami zawodowymi zatrudnianej osoby. Taki sposób rekrutacji zwiększa szanse na wypracowanie optymalnych zasad współpracy oraz poznanie dodatkowych kompetencji kandydata. Jednak, aby wdrożyć model „współ-SWOT”, potrzebne są odpowiednie kompetencje rekruterów oraz wola wyjścia poza schematy.

Dewizą, którą kieruje się Piotr Stelmaszewski, jest Sui generis – jedyny w swoim rodzaju. A zatem liczy się indywidualne spojrzenia na każdego dojrzałego człowieka. Odnosi się to zarówno do kwestii pomocy, jak i sposobu zatrudniania. Każda osoba z większym bagażem lat, doświadczona życiowo, posiada szereg unikalnych zasobów, wartych wykorzystania.


Cały wywiad: LINK


O portalu Flexi.pl

Flexi.pl istnieje od 2020 roku. Portal inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariat. Przestrzeń dedykowana osobom 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl chce przyczyniać się do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych, wskazując na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania Flexi.pl chce wnosić cenny głos w dyskusji na temat roli Pokolenia, które ma wiele zasług.