• 19 czerwca 2024 15:52

Schody zabiegowe cieszą się popularnością, zwłaszcza w mniejszych domach jednorodzinnych, gdzie ich kompaktowa konstrukcja pozwala na oszczędność przestrzeni. Decydując się na montaż schodów w domu, warto rozważyć właśnie takie rozwiązanie, biorąc pod uwagę ich konstrukcję, odpowiednie materiały oraz technikę budowy. W kontekście projektowania domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym, wybór schodów łączących kondygnacje jest kluczowym aspektem, który wymaga uwzględnienia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. Schody zabiegowe mogą być odpowiedzią na te wymagania, oferując zarówno funkcjonalność, jak i estetyczny wygląd.

Czym są schody zabiegowe?

Schody zabiegowe, charakteryzujące się biegiem skręcającym pod kątem prostym, oferują unikalną konstrukcję przypominającą z góry literę U. Ich specyfika polega na braku spocznika wspierającego zakręt, zamiast tego wykorzystywane są stopnie o zmiennej szerokości i specjalnym kształcie, takim jak trójkąt lub trapez, gdzie węższa część stopnia znajduje się bliżej osi skrętu, a szersza od strony zewnętrznej schodów. Taka budowa pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni w domach jednorodzinnych, gdzie dostępna przestrzeń na komunikację pionową między kondygnacjami jest ograniczona, co uniemożliwia zastosowanie standardowych schodów jednobiegowych lub dwubiegowych ze spocznikiem.

Szeroka oferta schodów zabiegowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/schody/schody-zabiegowe-i-spiralne

Jakie wymiary powinny mieć schody zabiegowe?

Wymiary konstrukcji schodów zabiegowych w domach jednorodzinnych powinny odpowiadać wymogom przepisów budowlanych, które określają, że stopnie nie mogą być wyższe niż 19 cm, a minimalna szerokość biegu musi wynosić 80 cm. Ze względu na specyfikę skrętu, zaleca się, aby szerokość biegu na skręcie była większa, sięgając nawet do około 100 cm, co zapewnia więcej miejsca na bezpieczne postawienie stopy w szerszej części stopnia. Stopnie trapezowe powinny mieć w najwęższej części co najmniej 12-15 cm szerokości, a w najszerszej – minimum 25-27 cm. Projektowanie schodów zabiegowych wymaga doświadczenia i wiedzy specjalistycznej, dlatego zaleca się powierzenie tego zadania profesjonalistom lub firmom specjalizującym się w ich wykonaniu. Dostępne na rynku gotowe konstrukcje mogą ułatwić dopasowanie schodów do wnętrza, a obliczenie odpowiedniej liczby stopni można przeprowadzić, dzieląc wysokość klatki schodowej przez wysokość pojedynczego stopnia, co pozwala na precyzyjne dostosowanie schodów do danej przestrzeni.

Jak zaprojektować wygodne schody zabiegowe?

Projektowanie schodów zabiegowych najlepiej powierzyć specjalistom, gdyż jest to zadanie wymagające szczególnej precyzji i doświadczenia. Błędy na etapie projektowania mogą skutkować niewygodą lub niebezpieczeństwem podczas użytkowania. Chociaż w internecie dostępne są liczne porady dotyczące rysowania i wyliczania rozmiarów stopni, aby były one komfortowe i bezpieczne, praktyka pokazuje, że zaprojektowanie schodów zabiegowych, których rzut przypomina literę U i które składają się ze stopni prostokątnych oraz trapezowych lub trójkątnych, stanowi wyzwanie. Kluczowym aspektem jest zapewnienie równomiernie szerokich stopni, szczególnie na skręcie, gdzie często występuje problem zbyt szerokich lub zbyt wąskich stopni, co wymusza niekomfortowe dostosowywanie długości kroku. Z tego powodu zaleca się zwrócenie się o wsparcie do doświadczonego projektanta, który pomoże prawidłowo zaprojektować schody, zapewniając ich bezpieczeństwo i funkcjonalność.