• 13 kwietnia 2024 01:24

Oszuści wciąż atakują – seniorze, o tym musisz wiedzieć

W ostatnich latach seniorzy coraz częściej stają się ofiarami perfidnych oszustw. Wynika to nie tylko z usposobienia osób starszych, ale także ze zjawiska starzejącego się społeczeństwa. W tym przypadku kluczowe są edukacja i świadomość zagrożenia.

Rośnie odsetek osób po 60 roku życia aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, wzrasta więc liczba oszustw wymierzonych w przedstawicieli tej grupy wiekowej. Zgodnie z polskim prawem takie oszukańcze czynności na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania jej błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania”. W mediach nie brakuje informacji o kolejnych próbach wyłudzenia pieniędzy od seniorów – niestety często kończą się one na niekorzyść starszych osób.

Jakie są przyczyny oszustw?

Tylko przez ostatnie 3 lata zostało oszukanych ponad 14 tysięcy seniorów. Głównym celem złoczyńców stały się starsze osoby, które często nie radzą sobie w otaczającej ich rzeczywistości. Są o wiele bardziej podatne na dezorientację, łatwiej nimi manipulować. Wynika to choćby z emocjonalności seniorów – ta odgrywa szczególną rolę między innymi w oszustwach metodą na wnuczka, na porwanie czy na wypadek. W trosce o zdrowie i życie najbliższych są w stanie wiele poświęcić, więc nie kierują się wówczas racjonalnością. Osoby w tym wieku dalej chcą być istotną częścią społeczeństwa, a samotność nie pozwala im normalnie funkcjonować. Również sytuacja materialna seniorów niejednokrotnie skłania ich do skorzystania z pozornie atrakcyjnych ofert, które szybko okazują się wyłącznie zagraniem ze strony fałszerzy.

Najpopularniejsze sposoby na oszukiwanie seniorów

Mnożą się pomysły na wykorzystywanie bezbronnych seniorów, ale wciąż do popularniejszych metod oszustw należą: na wnuczka (podszywanie się pod bliską osobę, która znalazła się w tarapatach), na policjanta (funkcjonariusz prosi o pomoc w schwytaniu przestępców), na inkasenta (obdarzeni zaufaniem urzędnicy okradają mieszkanie podczas chwilowej nieobecności seniorów), na pracownika banku (konsultant informuje o podejrzanych transakcjach bankowych). Nie można pominąć trudnych do zlikwidowania prezentacji sprzedażowych, w trakcie których prezenterzy okłamują seniorów co do właściwości oferowanych produktów, utrudniają także odstąpienie od umowy.

Jak się uchronić?

Temat oszustw musi być często poruszany w obecności seniorów – należy ich przede wszystkim edukować, otoczyć właściwą opieką i reagować, jeśli coś ich zaniepokoi. W drzwiach warto zamontować wizjer, a nawet założyć łańcuszek. Opiekunowie powinni wypisać na kartce najważniejsze numery, które senior będzie mieć pod ręką. W tym przypadku ważna jest zasada ograniczonego zaufania. Warto zapoznać się również z naszą kampanią „Stop manipulacji – nie daj się oszukać!”.

Skip to content