• 14 lipca 2024 06:26

Bez względu na wiek, szukanie pracy w erze komputerów i rozwoju sztucznej inteligencji nie należy do łatwych zadań. Rekruterzy oczekują od kandydatów szeregu różnorodnych dokumentów, doświadczenia, ukończonych szkoleń, dając w zamian… owocowe czwartki. Czy z takimi pracodawcami warto w ogóle współpracować? Można to sprawdzić.

Pracownicy 50+ mają problem ze znalezieniem pracy

Chociaż wielu pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniliby osobę po 50. roku życia ze względu na jej doświadczenie zawodowe, to rzeczywistość jest o wiele bardziej brutalna. Według badań aż 9 z 10 wysłanych w ramach CV takich pracowników pozostaje bez odpowiedzi. Będąc reprezentantem tej grupy wiekowej, pracy szuka się średnio o pół roku dłużej. Nic dziwnego: na rozmowę kwalifikacyjną pracownicy 50+ są zapraszani 4 razy rzadziej.

Aktywność zawodowa po 50-tce jest możliwa!

Wbrew pozorom jednak pracownicy po 50-tce nie są skazani na niepowodzenie w poszukiwaniu pracy. Na rynku obserwuje się od dłuższego luki kompetencyjne i brak specjalistów w wielu profesjach. Szczególne wzięcie mają osoby wykształcone w zawodach piekarza, cukiernika, czy fachowcy z branży remontowej i budowlanej. Młode osoby niechętnie uczą się tych profesji, dając możliwości na zdobycie pracy starszym, ale za to wykwalifikowanym pracownikom. Aktywność po 50-tce jest możliwa. Należy pracy szukać w niszach, których nie oblegają młodzi pracownicy lub podkreślić atuty, których młodym brak.

Poszukiwanie pracy – wyróżnij się pozytywnie

Poszukiwane pracy w tym wieku wiąże się jednak z paroma wyzwaniami. To już nie jest czas, w którym wystarczy przejrzeć ogłoszenia w kilku gazetach, czy zarejestrować się w Urzędzie Pracy — choć tych kroków nie warto pomijać. Normą stało się już poszukiwanie zatrudnienia w Internecie. Przegląda się ogłoszenia w dedykowanych portalach, które łączą rekruterów z kandydatami. Warto też np. sporządzić samodzielnie listę firm, w których chcielibyśmy pracować i osobiście wysłać do nich aplikację –  nawet jeśli obecnie nie prowadzą rekrutacji. Takie kreatywne podejście pozwala pozytywnie wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Przygotuj CV

Poszukiwanie pracy bez CV? Dzisiaj jest to praktycznie niemożliwe. Może poza zawodami artystycznymi, w których pokazuje się portfolio swoich prac. Zanim odpowiedz na ogłoszenie o pracę, warto przygotować dobre CV. Postaraj się pokazać w nim swoje najważniejsze atuty. 

Dobrze jest nie przesadzić z długością – dokument powinien zmieścić się na maksymalnie 2 kartkach A4, pisanych standardową czcionką. Informacje szczególnie istotne z Twojego punktu widzenia – pogrub. Osobom 50+ doradza się, aby w CV pominąć dane o roku ukończenia studiów, czy przepracowanych latach pracy. Wówczas kandydat będzie oceniony na podstawie zdolności, a nie swojego wieku.

Sprawdź pracodawcę z Work or Not

Zanim jednak wyślemy swoje CV do pracodawcy, warto sprawdzić, czy firma ta jest w ogóle wiarygodna. Jak to zrobić? Wpisz w wyszukiwarkę internetową “Workornot” lub po prostu kliknij ten link. W polu wyszukiwania wpisz nazwę firmy, którą chcesz sprawdzić. Serwis sam podpowie Ci możliwe opcje. Wybierz wizytówkę firmy i zobacz, co piszą o niej jej pracownicy. 

W tej sekcji znajdziesz komentarze i opinie osób, które pracują lub pracowały w wybranej przez Ciebie organizacji. Warto wiedzieć, czy Twój potencjalny pracodawca płaci na czas i jak w firmie traktowani są pracownicy. To pozwoli Ci ocenić, czy warto tu pracować, a także uniknąć ewentualnych błędów, o które niezwykle łatwo w cyfrowym świecie.

Artykuł partnerski