• 14 lipca 2024 06:26

Jak zadbać o bezpieczeństwo seniora w domu? 5 sposobów na spokój i dobrą opiekę naszych bliskich

Seniorzy narażeni są na różnego rodzaju wypadki i choroby, jednak często doznają ich w miejscu, które powinno być dla nich całkowicie bezpieczne, czyli we własnym domu. Wystarczy jednak wprowadzić kilka prostych zmian, aby zapewnić osobom w podeszłym wieku odpowiednią ochronę. Oto 5 sposobów na spokój i bezpieczeństwo seniora.

Jak zabezpieczyć seniora w jego własnym domu? 5 niezawodnych sposobów

Mieszkanie przystosowane do osoby dorosłej niekoniecznie będzie odpowiednie dla seniora. Osoby starsze mają specyficzne potrzeby, które związane są na przykład z problemami z poruszaniem się. Jeszcze bardziej wymagające jest przystosowanie mieszkania do osoby z demencją. Warto jednak zacząć od dobrych zmian, dzięki którym seniorzy będą mogli poczuć się bezpieczniej. Oto 5 niezawodnych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa seniora:

  1. Montaż schodów o prostej budowie, wyposażonych a antypoślizgową powierzchnię – zastąpią one schody kręcone, które są strome. Ponadto warto wyposażyć schody w barierki ochronne, które zapobiegną upadkowi zwłaszcza w porze nocnej.
  2. Montaż wideodomofonów – umożliwiają sprawdzenie, kim jest osoba, która chce się dostać do domu. Wideodomofony pomagają zapobiegać wyłudzeniom, jednak najlepszą ochroną będzie ubezpieczenie od wyłudzenia, które zniweluje przykre konsekwencje oszustwa.
  3. Kabina prysznicowa zamiast wanny – seniorowi zdecydowanie łatwiej skorzystać z kabiny niż z wysokiej wanny. Jej wnętrze warto wyłożyć matą antypoślizgową.
  4. Montaż czujników dymu i czadu – pozwolą wykryć zagrożenie pożarowe oraz ulatniający się tlenek węgla, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
  5. Rezygnacja dywanów z wysokimi krawędziami – minimalizuje to ryzyko potknięcia seniora.

Powyższe zmiany mają właściwie charakter kosmetyczny (poza wymianą schodów oraz wanny), dlatego możemy je wprowadzić w krótkim czasie. Pamiętajmy, że seniorzy zwykle nie są w stanie samodzielnie przystosować mieszkania, dlatego dobrze, aby pomyślały o tym dzieci, wnuki lub nawet sąsiedzi. 

Dodatkowe sposoby na to, aby poczuć się bezpiecznie w domu

Senior powinien czuć się w domu komfortowo, zwłaszcza że spędza w nim całkiem sporo czasu. Jesień życia to czas zmian, gdy ciało przestaje być już tak sprawne jak dotychczas. Warto wygospodarować więcej wolnej przestrzeni – na przykład robiąc remont. Czasami senior musi poruszać się o kulach, z balkonikiem bądź na wózku inwalidzkim, przez co potrzebuje znacznie więcej miejsca. Warto usunąć z domu seniora wszelkie zbędne elementy, które nie tylko nie są użyteczne, lecz również mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Zastanówmy się więc, czy senior korzysta z dodatkowego stolika kawowego, starej maszyny do szycia lub komody. Choć osoby starsze nie lubią zmian, wprowadzenie niektórych znacząco wpływa na ich komfort życia. Pomyślmy również o zabezpieczeniu seniora na wypadek zdarzenia losowego, takiego jak pożar czy włamanie z kradzieżą. Pomoże w tym ubezpieczenie domu, które można wykupić w każdym momencie, bez względu na charakter nieruchomości.

Innym dobrym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie na życie. Przyjęło się, że z tego rodzaju polisy korzystają osoby młode, jednak nie ma przeciwwskazań, aby wykupić je w każdym wieku. Ubezpieczenie na życie – dlaczego warto? Stanowi ono doskonałe zabezpieczenie na wypadek śmierci bliskiej osoby czy długoterminowej hospitalizacji. Dodatkowa gotówka może okazać się potrzebna w najmniej spodziewanym momencie, a warto pamiętać, że emerytura seniora jest niższa niż wynagrodzenie, które osiągał. Seniorzy zwykle nie mogą też liczyć na kredyt, dlatego powinni posiadać zabezpieczenie w postaci polisy.

Jak pomóc seniorowi poczuć się bezpiecznie we własnym domu?

Seniorzy niechętnie decydują się na zmiany, nawet jeśli te znacząco poprawiają komfort ich życia. Mają również obawy przed nowymi technologiami, które dzieci lub wnuki próbują wprowadzać do ich domu. Boją się przede wszystkim tego, że nie będą potrafili z nich korzystać w prawidłowy sposób. Dlatego też, montując wideodomofon albo inne inteligentne urządzenie, wytłumaczmy seniorowi, jak dokładnie działa. W przeciwnym razie nie będzie chciał z niego korzystać. Wszelkie zmiany, jakie planujemy wprowadzić, skonsultujmy z seniorem. Nawet jeśli są one konieczne, to ta osoba będzie czuła się doceniona, wiedząc, że jej zdanie jest istotne. Pamiętajmy, aby nie robić nic wbrew woli osoby starszej. O wiele lepiej wytłumaczyć, jakie są zalety wprowadzenia konkretnego rozwiązania, niż wymuszać jakiekolwiek działania albo przeprowadzać je na własną rękę. 

Artykuł sponsorowany