• 18 lipca 2024 21:56

„Z sercem do Pacjenta” Klub Pacjenta w Katowicach

sty 9, 2024

18.01.2024 r. godz. 15:30

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, aula A, ul. Bogucicka 3

Już 18 stycznia, odbędzie się bezpłatne spotkanie edukacyjno-zdrowotne tzw. Klub Pacjenta, organizowane przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym wartościowym spotkaniu, które dostarczy praktycznej wiedzy na temat zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej. Podczas Klubu Pacjenta poruszone zostaną ważne, ale często pomijane, tematy zdrowotne np. rak jelita grubego. Rocznie w Polsce umiera na raka jelita grubego co najmniej 12 tys. osób, natomiast każdego roku notuje się średnio ok. 20 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór, dlatego tak ważne jest zwiększanie wiedzy w tym zakresie.

Cenna wiedza

– Klub Pacjenta otworzy prelekcja dr. n. med. Jana Kabata, ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej, Szpital św. Elżbiety w Katowicach, pt. “Profilaktyka raka jelita grubego – co powinniśmy wiedzieć?”. Często zapominamy o tym, że zdrowy styl życia, czyli odpowiednia dieta, zaprzestanie picia alkoholu, niepalenie tytoniu może uchronić nas przed chorobami cywilizacyjnymi. Klub Pacjenta w Katowicach to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się, jakie kroki warto podjąć w celu profilaktyki chorób cywilizacyjnych, w tym raka jelita grubego.  Podejmiemy też ważny temat, jakim jest prawidłowe przygotowanie do badań obrazowych. Często pacjenci nie wiedzą, jak należy przygotować się do badania, co może być dla nich źródłem stresu oraz wpłynąć na dokładność wyników badania. O tym aspekcie opowie Paweł Chabiński, elektroradiolog, Grupa American Heart of Poland – mówi Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.

Bezpłatne badania przesiewowe

Po wykładach uczestnicy będą mogli bezpłatnie wykonać pomiar poziomu cukru w krwi i ciśnienia tętniczego, porozmawiać o wynikach ze specjalistami, ale również otrzymają materiały edukacyjne m. in. dotyczące treningu umysłowego, które pomogą w utrzymaniu aktywnego umysłu i kreatywności.

Spotkanie w ramach Klubu Pacjenta adresowane jest do osób w każdym wieku.

– Prelegenci mówią w sposób przyjazny i przystępny, dzielą się swoja wiedzą i doświadczeniem – warto to wykorzystać, zapytać o kwestie, które są dla nas interesujące. Bardzo się cieszę, że spotkania wzbudzają wiele pozytywnych opinii. Kluby Pacjenta organizujemy w całej Polsce. To spotkanie otwarte, które odbywają się cyklicznie – wyjaśnia prezes Fundacji.

Klub Pacjenta organizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objął: Marcin Krupa-Prezydent Miasta Katowice. Patronat medialny nad spotkaniem objął Głos Seniora.

Więcej informacji na temat Klubów Pacjenta można przeczytać na www.zsercemdopacjenta.pl. Spotkania odbywają się pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.