• 14 lipca 2024 05:45

Zaburzenia snu można leczyć na różne sposoby. Poza lekami do dyspozycji można skorzystać z szerokiej gamy innych metod, a wśród nich dostępna jest psychoterapia. Co warto wiedzieć o zastosowaniu terapii w zaburzeniach snu?

Jaki jest związek między zdrowiem psychicznym a snem?

Zaburzenia snu często mają głęboki związek ze zdrowiem psychicznym. Lęk, depresja i chroniczny stres mogą znacząco wpływać na jakość snu, prowadząc do trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub regenerującym snem.

Psychoterapia, skupiająca się na dobrostanie emocjonalnym i psychicznym, ma na celu rozwikłanie złożonej zależności pomiędzy zdrowiem psychicznym a zaburzeniami snu.

Obecnie psychoterapeuci oferują pomoc osobom z zaburzeniami snu na wiele sposobów, na przykład wsparcie w tym zakresie może zaoferować psychoterapeuta online – https://avigon.pl/ dlatego z jego wsparcia można skorzystać bez wychodzenia z domu. Można także udać się na tradycyjną wizytę stacjonarną.

Jaka psychoterapia może pomóc w zaburzeniach snu?

W zaburzeniach snu można zastosować różne podejścia psychoterapeutyczne, takie jak:

Terapia poznawczo-behawioralna bezsenności

Terapia poznawczo-behawioralna bezsenności wyróżnia się jako jedno z najlepiej zbadanych i skutecznych podejść terapeutycznych w leczeniu zaburzeń snu. Skupia się na identyfikacji i zmianie negatywnych wzorców myślenia i zachowań, które przyczyniają się do bezsenności.

Psychoterapia psychodynamiczna

Psychoterapia, w różnych formach, takich jak terapia psychodynamiczna lub terapia rozmową, zagłębia się w pierwotne przyczyny stresu, lęku lub depresji, które mogą zakłócać sen. Badając i przetwarzając te podstawowe problemy, ludzie mogą doświadczyć ulgi emocjonalnej, co prowadzi do poprawy snu.

Techniki redukcji stresu i relaksacji

Wiele metod terapeutycznych obejmuje techniki redukcji stresu i relaksacji, takie jak podejście oparte na uważności (mindfulness) lub rozluźnianie mięśni. Techniki te nie tylko przyczyniają się do ogólnego dobrego samopoczucia psychicznego i wspierają zdrowy sen.

Radzenie sobie z lękiem związanym ze snem

Dla niektórych osób strach przed brakiem snu może stać się znaczącym źródłem niepokoju, tworząc błędne koło, które utrwala bezsenność. Psychoterapia pomaga pacjentom zrozumieć lęk związany ze snem i sobie z nim poradzić, przerywając cykl.

Poprawa higieny snu

Psychoterapia często polega na edukowaniu na temat znaczenia higieny snu – praktyk i nawyków, które promują zdrowy sen.

Terapeuci mogą współpracować z klientami w celu ustalenia rutyny snu, stworzenia komfortowego środowiska snu i zminimalizowania czynników zakłócających spokojny sen.