• 22 lutego 2024 10:58

Pracujesz głosem na co dzień, a może zdarza ci się często przemawiać na ważnych wydarzeniach? Nauczyciele, aktorzy, piosenkarze, a nawet osoby regularnie występujące publicznie, mogą doświadczać problemów związanych z chrypką i nadwyrężeniem strun głosowych. Ale tak naprawdę chrypka może dotknąć każdego z nas. Jeżeli szukasz sprawdzonego sposobu na gardło, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z chrypą.

Chrypka – czym tak naprawdę jest?

Chrypa to zmiana charakterystyki głosu, która objawia się jego obniżeniem lub podwyższeniem, szorstkością lub niezdolnością do wydawania pożądanych lub jakichkolwiek dźwięków. Powoduje więc zmianę barwy głosu oraz jego wysokości, a także jego osłabieniem.

Przyczyny chrypy

Jeżeli zastanawiasz się, co na chrypę, w pierwszej kolejność znajdź przyczynę dolegliwości. Chrypka może być wywołana przez różne czynniki, w tym nadmierne napięcie lub przemęczenie strun głosowych, zapalenie krtani, infekcje górnych dróg oddechowych czy alergie, a w przypadku dzieci – przez długotrwały krzyk i płacz. W niektórych przypadkach, chrypka może być także objawem poważniejszych stanów zdrowotnych. Niemniej jednak, nie zawsze ma ona podłoże chorobowe. Bardzo często bowiem jest wynikiem nadużywania głosu, a zatem częstego mówienia czy śpiewania. W takim wypadku jej objawy można szybko załagodzić, sięgając po odpowiednie leki.

Co na chrypę?

Doraźne nadwyrężenie strun głosowych to dolegliwość, z którą najczęściej muszą mierzyć się osoby pracujące w zawodach, które wymagają śpiewania lub wypowiadania dużej liczby słów. Jeżeli zaczniemy dostrzegać pierwsze symptomy chrypy, warto unikać kontaktu z czynnikami, które wykazują drażniące działanie na krtań (kurz, dym papierosowy itp.), oraz – jeżeli tylko to możliwe – ograniczyć mówienie. Dobrze jest także zastosować leki, które wspomagać będą regenerację głosu. A zatem, co na chrypkę? Polecanym lekiem na chrypę dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia są tabletki do ssania Homeovox®. Co ważne, można stosować je również profilaktycznie – w przeddzień i w dniu, w którym nasze struny głosowe narażone będą na wzmożony wysiłek.

Co na gardło? Zadbaj o głos!

Co na chrypę? Poza leczeniem, równie ważna jest profilaktyka. By uniknąć nawracającej chrypki, stosuj się do poniższych wskazówek:

  • zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość dnia (np. biuro, sypialnia),
  • zwróć uwagę na sposób, w jaki oddychasz – pracuj przeponą,
  • zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku w ciągu doby,
  • podczas mówienia oddychaj przez nos, nie zaś przez buzię,
  • postaraj się zapanować nad stresem, stosując przeznaczone do tego metody.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Powracająca i przewlekła chrypka to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Jeżeli chrypa trwa dłużej niż 3 dni, warto udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi nam skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Aby skutecznie pozbyć się długotrwałej chrypki, konieczne jest bowiem wykrycie i usunięcie jej przyczyny.

Homeovox® tabletki drażowane. Produkt złożony. Wskazanie do stosowania: chrypka, nadwyrężenie strun głosowych (mówienie, śpiewanie). Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą  1/Homeovox/30.08.2023.

Skip to content