• 19 lipca 2024 13:45

Zakład Aktywności Zawodowej „ILIOS” Słońce Szczęścia w Uściu Gorlickim

gru 6, 2023 #aktywność

Zakład Aktywności Zawodowej „ILIOS” Słońce Szczęścia w Uściu Gorlickim został utworzony z dniem 1 grudnia 2019 roku jako wyodrębniona organizacyjnie i finansowo jednostka Fundacji „ILIOS” Słońce Szczęścia z siedzibą w Gładyszowie. Od początku jego działalności funkcjonuje dział gastronomiczny oraz dział rolno-hodowlany. Wraz z upływem czasu uruchomione zostały dodatkowe działy: remontowo-usługowy oraz rękodzieła i marketingu, dostosowując przy tym formy pracy do stopnia i rodzaju niepełnosprawności pracowników. Aktualnie Zakład zatrudnia 36 osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, którzy przygotowują się do pracy na otwartym rynku pracy pod okiem instruktorów zawodu. Wszystkie działy współpracują ze sobą. W restauracji Klimkowskie Smaki działającej pod szyldem fundacji można skosztować i zaopatrzyć się w wyroby wyprodukowane przez dział gastronomii . Natomiast w ramach działu rolno-hodowlanego funkcjonuje Mini zoo w Zdyni– można tam zapoznać się ze zwierzętami, odpocząć na łonie natury, a w sklepiku zakupić produkty wytwarzane przez naszych pracowników.W ramach działu rękodzieła i marketingu pracownicy walczą ze swoją niepełnosprawnością, pokonując bariery z jakimi muszą walczyć. Wykonują ręcznie świece z wosku pszczelegodbając o ich detale, co czyni je oryginalnymi i wyjątkowymi. Każda pojedyncza świeca wykonana przez nich jest inna, każda świeca wychodząca z naszej pracowni opowie nam inną historie, za każdym razem przekazuje nam inne emocje, czy przeżycia. Dzieje się to dlatego, iż w nich jest cząstka duszy naszego pracownika.

Z podziwem patrzymy na nich jak dzień w dzień walczą ze swoimi ułomnościami oraz ile serca wkładają w wykonywanie świec, kartek, haftując serwety, pracując w drewnie, czy pakując upominki. Mamy stałych klientów i firmy, dla których komponujemy indywidualne z pełną personalizacją zestawy prezentowe dla pracowników i ich kontrahentów.

Zakład Aktywności Zawodowej stale się rozwija i współpracuje z różnymi firmami oraz ROPS, gdzie eksponowane są nasze wyroby podczas spotkań biznesowych. Bierzemy udział w projekcie MentorES wsparcie przedsiębiorstw społecznych. Cały czas kładziemy nacisk na rozwój pracowników poprzez szkolenia, wizyty studyjne w podmiotach takich jak nasze.Jest dla nas bardzo ważne, aby osobypracujące w Zakładzie Aktywności Zawodowej czuły się u nas jak w domu. Staramy się dać im ciepło, wsparcie, którego tak potrzebują, dlatego do każdego działu nasi podopieczni są przydzieleni wg ich umiejętności i możliwości wykonywania przez nich działań, a przede wszystkim tego, co sprawia im przyjemność.