• 23 czerwca 2024 20:59

Rehabilitacja kręgosłupa jest kluczowym elementem leczenia wielu schorzeń i urazów kręgosłupa. Oto sześć popularnych metod rehabilitacyjnych stosowanych w leczeniu kręgosłupa, wraz z krótkim opisem.

Ćwiczenia terapeutyczne w rehabilitacji kręgosłupa

Ćwiczenia te mają na celu wzmacnianie mięśni wspierających kręgosłup, poprawę elastyczności i mobilności. Mogą obejmować rozciąganie, wzmacnianie, stabilizację oraz ćwiczenia aerobowe. Do ich wykonania często wykorzystuje się maty, piłki gimnastyczne, taśmy elastyczne czy sprzęt do ćwiczeń siłowych. Tego typu rehabilitacja kręgosłupa w Warszawie dostępna jest m.in. w Medicers na Targówku. Działania nie kończą się wraz z zakończeniem sesji z fachowcami – ćwiczenia powinny być kontynuowane przez pacjenta w domu. Zmniejsza to ryzyko nawrotów problemów.

 

Terapia manualna

Terapia manualna obejmuje różnorodne techniki, takie jak mobilizacje i manipulacje kręgosłupa, które wykonuje wykwalifikowany terapeuta. Celem jest zmniejszenie bólu, poprawa zakresu ruchu i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Terapia ta działa poprzez bezpośrednie oddziaływanie na stawy i tkanki miękkie.

 

Trakcja kręgosłupa

Jest to metoda, w której stosuje się siłę rozciągającą w celu odciążenia kręgów i dysków międzykręgowych. Może być wykonywana ręcznie przez terapeutę lub za pomocą specjalistycznego sprzętu, np. łóżka trakcyjnego. Trakcja może przynieść ulgę w bólu, szczególnie przy schorzeniach takich jak przepuklina dysku.

Terapia McKenziego w rehabilitacji kręgosłupa

To metoda polegająca na serii specyficznych ćwiczeń i postur, które mają na celu zmniejszenie bólu kręgosłupa, szczególnie w dolnej części pleców. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie i skupiają się na samodzielnym wykonywaniu ruchów w celu zmniejszenia dyskomfortu.

Terapia ciepłem i zimnem

W rehabilitacji kręgosłupa wykorzystuje się ciepło (np. termofory, ciepłe okłady) lub zimno (np. lodowe okłady) w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Ciepło pomaga w rozluźnieniu mięśni i poprawie krążenia, podczas gdy zimno może zmniejszać obrzęki i łagodzić ból.

Elektroterapia jako metoda rehabilitacji kręgosłupa

Elektroterapia to stosowanie prądów elektrycznych o różnych częstotliwościach w celu zmniejszenia bólu, poprawy krążenia, stymulacji mięśni i wspomagania procesu gojenia. Do najpopularniejszych form elektroterapii należą TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów) oraz elektrostymulacja mięśni.

Diagnoza nie zawsze jest prosta

Zanim fizjoterapeuci przystąpią do działań trzeba dokładnie ustalić przyczyny problemów – np. bólu lub ograniczenia zakresu ruchu. Czasem objawy mogą kierować nas w złą stronę, stąd koniecznością jest diagnostyka obrazowa. Np. ból nerek może czasem dawać podobne odczucia jak ból kręgosłupa lędźwiowego. Z kolei ból szyi może być efektem dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego. W takim przypadku, powinien przyjrzeć się temu dobry stomatolog. W Grójcu, czy w Warszawie – na pewno takiego specjalistę znajdziemy. W razie potwierdzenia że to problem ze stawem, dentysta skieruje nas zapewne na specjalistyczne rehabilitacje do fizjoterapeuty.

Jakie są cele rehabilitacji kręgosłupa?

Do najważniejszych celów rehabilitacji kręgosłupa zalicza się:

  • usunięcie lub zminimalizowanie odczuwalnego przez pacjenta bólu;
  • poprawa zakresu ruchu – ból, stany zapalne i uszkodzenia zmniejszają często ruchomość i elastyczność kręgosłupa;
  • wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawienie ich elastyczności, co wpływa znacząco na występowanie incydentów bólowych;
  • korekta postawy ciała – właściwa postawa i ból są ze sobą silnie sprzężone, a nieprawidłowości w postawie mają zwykle niestety tendencje do narastania;
  • poprawa sprawności fizycznej, a poprzez to podniesienie jakości życia pacjenta.

Aby uzyskać trwały efekt, po zakończeniu cyklu rehabilitacji należy stosować zalecenia rehabilitanta w zakresie ćwiczeń, aktywności fizycznej, a często także diety w celu utrzymania optymalnej masy ciała.