• 21 czerwca 2024 00:53

Gmina Michałowice oficjalnie Gminą Przyjazną Seniorom

lis 29, 2023 #Senior, #seniorzy, #Wydarzenia

Gmina Michałowice dołączyła do zaszczytnego grona członków Programu Ogólnopolskiej Karty Seniora i otrzymała certyfikat „Gminy Przyjaznej Seniorom”, który został wręczony Panu Antoniemu Rumianowi, Wójtowi Gminy Michałowice przez przedstawiciela Stowarzyszenia MANKO podczas uroczystej inauguracjiw dniu 24 listopada 2023 roku w Sali Widowiskowej Biblioteki Publicznej w Michałowicach.

Podczas spotkania będącego rozpoczęciem współpracy naszego samorządu ze wspomnianym Stowarzyszeniem MANKO, p. Marek Pilch, Ambasador Zdrowego Trybu Życia, przedstawił ideę Programu Ogólnopolskiej Karty Seniora, korzyści i przywileje, które niesie za sobą posiadanie Karty Seniora i udział w programie oraz zaprezentował zgromadzonym gościom, w większości seniorom, korzyści jakie płyną z prowadzenia aktywnego trybu życia i jak istotne ma on znaczenie zwłaszcza dla osób w wieku senioralnym. Niestety Polska jest w czołówce państw europejskich z największą różnicą długości życia mężczyznw porównaniu do kobiet i na ten aspekt bardzo szczególnie zwracał uwagę p. Pilch zapraszając panów seniorów do większej aktywności. Nie bez znaczenia również pozostają nawyki żywieniowe naszego społeczeństwa, chociażnajważniejsze, jak wyraźnie podkreślał,  jest pozytywne nastawienie, w myśl zasady – „żeby mi się chciało chcieć”. Zostały również poruszone aspekty, jakże ważnych kampanii bezpieczeństwa w sieci, gdzie seniorzy wielokrotnie narażeni są na oszustwa z wykorzystaniem różnych metod manipulacji.

Po zakończonej części teoretycznej i oficjalnym przekazaniu certyfikatu Gminie Michałowice Certyfikatu Gminy Przyjaznej Seniorom, pierwsi seniorzy z terenu gminy mogli, całkowicie bezpłatnie, odebrać z rąk Wójta swoje Karty Seniora i od tego momentu w pełni korzystać z jej przywilejów.

W Programie Ogólnopolskiej Karty Seniora głównymi beneficjentami są osoby powyżej 60 roku życia, którzy po otrzymaniu Karty Seniora mogą skorzystać z licznych zniżek i przywilejów oferowanych przez ponad 3000 punktów w całej Polsce. Jednak tak zróżnicowana i szeroka oferta korzyści nie byłaby możliwa bez przedsiębiorstw, które każdego dnia dołączają do programu.Nie inaczej jest w przypadku naszej Gminy – na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele naszych lokalnych firm, którzy uroczyście z rąk p. Wójta Antoniego Rumiana i przedstawiciela Stowarzyszenia MANKO p. Pilcha odebrali stosowne wyróżnienia w postaci Certyfikatów Przedsiębiorstw Przyjaznych Seniorom.

Lista firm, które osobiście odebrały certyfikaty

  • Agroturystyka w Dolinie Stawu
  • Fryzjer Beata Skorupa
  • HAU-HOUSE Domowy Hotel Dla Psów
  • Hotel Szary Residence w Michałowicach

Ponadto do programu na dzień inauguracji zgłosiły się:

  • Pizzeria LIBERO
  • CARPE DIEM – Studio Urody Beata Kuc Rojek
  • ANIELSKI OGRÓDEKO – Kamila Bielecka
  • Salon Fryzjerski – Bożena Mucha

Dołączenie do rodziny firm honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora jest bezpłatny – wystarczy wypełnić stosowny formularz dostępny na stronie internetowej Gminy Michałowice oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Michałowicach i odesłać bezpośrednio do Stowarzyszenia MANKO na wskazany w ogłoszeniu kontakt.

Wydarzenie swoim autorskim występem wokalnym uświetnili seniorzy z Klubu Seniora „Przestrzeń Seniora” w Masłomiącej, którzy dodatkowo wraz z seniorami z Klubu Seniora Młodziejowice „ Zawsze Młodzi” zaprezentowali swoje niemałe zdolności cukiernicze i pozwolili zgromadzonym gościom na chwile słabości, częstując przygotowanymi przez siebie ciastami i słodkościami.