• 22 lipca 2024 17:02

Acidantera to bylina cebulowa o bardzo efektownych kwiatach. Jej walory dekoracyjne sprawiają, że sadzi się ją w ogrodach na całym świecie. Uprawa acidantery nie jest bardzo trudna, jednak roślina ta wymaga od ogrodnika nieco uwagi. O czym musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się kupić cebule acidantery?

Acidantera – podstawowe informacje

Acidantera (możemy spotkać się również z nazwą mieczyk abisyński) to kwitnąca roślina cebulowa, która wywodzi się z tropikalnych krajów afrykańskich (w naturalnych warunkach występuje ona na skałach i urwiskach skalnych). Acidantera należy do rodziny kosaćcowatych, co oznacza, że jest spokrewniona z mieczykiem ogrodowym, irysem, frezją, tritonią, tygrysówką czy srebrzeliną. Roślina ta w sprzyjających warunkach może dorastać do 100 centymetrów. Roślina posiada wąskie liście o mieczowatym kształcie. Częścią podziemną jest bulwa, która może osiągać nawet do 17 centymetrów średnicy. Wokół niej tworzą się mniejsze, liczne cebulki przybyszowe. Acidantera posiada płytki system korzeniowy z kurczliwymi korzeniami. Roślina ta uprawiana jest ze względu na duże, bardzo dekoracyjne kwiaty o przyjemnym zapachu. Płatki mają kolor kremowo-biały, a ich wewnętrzna część jest purpurowo-fioletowa. Okres kwitnienia mieczyka abisyńskiego rozpoczyna się w sierpniu i trwa do jesieni. Kwiaty są zapylane przede wszystkim przez motyle. Owocami są pękające torebki, w których znajdują się liczne, spłaszczone nasiona. Acidantera jest wybierana na rabaty kwiatowe. Floryści wykorzystują ją niekiedy jako kwiat cięty. Roślinę można sadzić w pojemnikach.

Uprawa acidantery w polskich warunkach – porady

Kupując cebule acidantery musimy mieć świadomość, że roślina ta nie posiada wystarczającej odporności na mróz, by móc przetrwać zimę w polskim ogrodzie (spadek temperatury do 2 stopni Celsjusza wystarczy, żeby uszkodzić część nadziemną acidantery). Jej cebule należy wykopać jesienią. Można je także posadzić w pojemnikach, które na zimę przeniesiemy do pomieszczenia.

Acidantera najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, choć powinna poradzić sobie również w miejscu częściowo zacienionym. Idealne stanowisko dla tej rośliny jest ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów, które mogłyby połamać jej łodygi.

Odpowiednia dla acidantery gleba jest przepuszczalna, dość lekka, ciepła, piaszczysto-gliniasta, o pH zbliżonym do obojętnego.

Cebule acidantery wysadza się do pojemników już w marcu. Jeżeli chcemy przesadzić je do gruntu możemy zrobić to na przełomie maja i czerwca, gdy ryzyko wystąpienia przymrozków będzie już mało prawdopodobne.

Acidatera może zostać zaatakowana przez takie choroby jak sucha zgnilizna pędów i bulw, fuzarioza. Możemy ją zabezpieczyć zaprawiając cebule w specjalnych preparatach ochronnych.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?

Acidantera potrzebuje takich zabiegów pielęgnacyjnych jak podlewania (nie należy jednak przesadzać z ilością wody), odchwaszczanie (jest ono bardzo ważne zwłaszcza w pierwszych fazach wzrostu, gdy chwasty są poważną konkurencją w dostępnie do słońca i składników odżywczych). Trzeba pamiętać także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Kupujemy pełnowartościowe cebule acidantery

Cebule acidantery są dostępne przede wszystkim w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych (także sklepach internetowych). Jeżeli robimy zakupy w sklepie stacjonarnym starajmy się uważnie oglądać cebule. Wybierajmy tylko takie, które są duże i jędrne, pozbawione plam i przebarwień. Dobrą praktyką jest zaopatrywanie się w cebule i nasiona u renomowanych, polskich producentów.