• 20 czerwca 2024 22:55

Niewielka gabarytowo łazienka często potrafi być prawdziwym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych projektantów. Jak zaaranżować małą przestrzeń, by osiągnąć możliwie jak największą funkcjonalność? Oto kilka porad, które mogą pomóc w procesie decyzyjnym!

Wanna czy prysznic?

Jednym z zagadnień, które wydają się kluczowe podczas aranżacji łazienki, jest wybór armatury. Kabina prysznicowa, a może wanna? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet. Z jednej strony prysznic zajmuje zdecydowanie mniej przestrzeni, co ma wyjątkowo istotne znaczenie w przypadku małych łazienek. Kabina prysznicowa jest również bardziej wszechstronna, a ponadto umożliwia ograniczenie zużycia wody. Z kolei wanna pozwala na relaksującą kąpiel, która zapewni odprężenie po ciężkim dniu. W przypadku niewielkich łazienek warto więc przede wszystkim przeanalizować realne możliwości. W większości przypadków to kabina prysznicowa będzie lepszym wyborem, ponieważ zajmie o wiele mniej przestrzeni.

Jakie meble do małej łazienki?

Funkcjonalna aranżacja małej łazienki z prysznicem wymaga doboru odpowiednich, kompaktowych, a zarazem możliwie jak najbardziej pojemnych mebli. Na szczęście obecnie w sprzedaży dostępne są szafki o najróżniejszych wymiarach, także te, dostosowane do małych powierzchni. Warto postawić na meble, które oferują użytkownikom wiele mniejszych i większych szafek i szuflad. Z łatwością zmieścimy w nich przedmioty codziennego użytku jak chociażby ręczniki, dezodoranty, perfumy, czy szczoteczkę do zębów. W ten sposób znacznie prościej będzie uzyskać wrażenie porządku. Do małych łazienek dobrze sprawdzą się niewielkie szafki o jasnych, lecz żywych barwach. Najczęstszym połączeniem kolorystycznym jest biel i błękit lub zieleń. Taki dobór mebli zapewni estetyczną aranżację nawet najmniejszej powierzchniowo łazienki.

Jak zabudować pralkę w małej łazience?

Umiejscowienie pralki w małej łazience to spore wyzwanie zarówno od strony architektonicznej, jak i funkcjonalnej. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc montaż pralki pod blatem łazienkowym. W ten sposób z łatwością wpasuje się ona w zaaranżowaną przestrzeń. Dla utrzymania porządku możemy ukryć pralkę za drzwiczkami – w zależności od dostępnego miejsca mogą być one otwierane lub przesuwne.

Jaki kolor pasuje do małej łazienki?

Odpowiedni dobór kolorów może optycznie powiększyć małą łazienkę. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, które mówią wprost, że należy absolutnie zrezygnować z ciemnych barw. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą jasne kolory, które w połączeniu z gładką fakturą płytek sprawią, że nasza łazienka będzie wyglądać na znacznie przestronniejszą. Skąd taka teza? Wynika to z faktu, że jasne kolory doskonale odbijają światło, co z kolei jest potęgowane przez gładkie, błyszczące płytki, ulokowane na ścianach, czy podłodze. Eksperci sugerują, by postawić na zimne barwy (np. z palety szarych lub niebieskich kolorów), które cechują się właściwościami oddalającymi. 

Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Pomijając kwestię doboru barw, istnieje wiele różnych sposobów, by optycznie powiększyć wnętrze. Jak korzystnie zaaranżować małą łazienkę? Dobrym rozwiązaniem mogą być lustra, im większe, tym lepiej. Z pewnością rozjaśnią one całe pomieszczenie i stworzą wrażenie znacznie większej przestrzeni. W tej kwestii należy jednak uważać! Jeżeli w lustrze będzie odbijać się zbyt wiele detali, to zamiast pozytywnego efektu otrzymamy problematyczny bałagan w tle. Ciekawym sposobem na zwiększenie przestrzeni jest ogrzewanie podłogowe w łazience. Takie rozwiązanie umożliwia rezygnację z tradycyjnych grzejników, które zajmują miejsce na ścianie, zmniejszając rzeczywistą wielkość i tak małej łazienki. Zamiast dużych umywalek, czy szafek łazienkowych, ulokowanych na samym środku ściany, lepszą propozycją będzie montaż mebli narożnych, które pozwolą zyskać nieco więcej miejsca w pomieszczeniu. Warto wspomnieć też, że stosunkowo cennym rozwiązaniem będzie ulokowanie zarówno na podłodze, jak i na ścianach płytek o tej samej barwie i fakturze. Oczywiście, należy też przyzwyczaić się do utrzymywania porządku – im mniej przedmiotów w łazience, tym większe wrażenie przestrzeni. Wszelkie akcesoria, z których korzystamy na co dzień, można przenieść do szafek, ukrywając je przed światem zewnętrznym.