• 18 lipca 2024 10:10

Choroba Alzheimera to jedna z chorób neurodegeneracyjnych, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie.

Jej objawy obejmują m.in. problemy z pamięcią, myśleniem i orientacją przestrzenną. Wraz z postępem choroby, pacjenci tracą zdolność do samodzielnego funkcjonowania i wymagają stałej opieki. Obecnie stosowane leki nie są skuteczne, dlatego naukowcy prowadzą badania nad różnymi substancjami, w tym także nad medyczną marihuaną. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy stosowanie marihuany może pomóc w walce z chorobą Alzheimera.

Choroba Alzheimera – przyczyny i objawy

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która powoduje stopniowe uszkodzenie mózgu. Przyczyny tej choroby nie są do końca poznane, ale wiadomo, że wpływ na jej rozwój mają czynniki genetyczne oraz prowadzony styl życia. 

Objawy choroby pojawiają się stopniowo i obejmują m.in.:

  • problemy z pamięcią, 
  • trudności w wykonywaniu codziennych czynności,
  • zmiany nastroju,
  • zmiany zachowania.

Marihuana medyczna a choroba Alzheimera – badania

Wiele badań, które są opisane na https://medicante.com/pl/choroby/choroba-alzheimera/ wykazało, że kannabinoidy zawarte w marihuanie mogą pomóc w leczeniu objawów choroby Alzheimera i dodatkowo korzystnie wpłynąć na samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie pacjentów. 

Jednym z najważniejszych odkryć dotyczących marihuany w leczeniu tego schorzenia było to, że THC i CBD są w stanie zapobiegać utracie pamięci. Jak wynika z badań, THC (tetrahydrokannabinol) – główny składnik marihuany – może poprawić zdolność do zapamiętywania informacji oraz zmniejszyć utratę pamięci u osób z chorobą Alzheimera.

Ponadto kannabinoidy zawarte w marihuanie mogą być skuteczne w łagodzeniu innych objawów schorzenia, takich jak depresja, lęk czy problemy ze snem. 

Zalety i ograniczenia stosowania marihuany w leczeniu choroby Alzheimera

Zalety stosowania marihuany w leczeniu choroby Alzheimera są liczne i zróżnicowane. Przede wszystkim, substancje zawarte w marihuanie mogą pomóc w łagodzeniu objawów choroby, takich jak zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją czy dezorientacja przestrzenna. Dodatkowo marihuana może działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo, co jest szczególnie ważne dla pacjentów cierpiących na bóle neuropatyczne.

Należy jednak pamiętać, że stosowanie marihuany w leczeniu choroby Alzheimera nie jest podstawową metodą leczenia. Co więcej, nie każdy pacjent będzie reagował pozytywnie na terapię konopną, co wynika m.in. z indywidualnej tolerancji organizmu. 

Aktualne przepisy prawne dotyczące stosowania marihuany w leczeniu choroby Alzheimera

Aktualnie w Polsce każdy pacjent posiadający objawy kwalifikujące się do terapii medyczną marihuaną może otrzymać zgodę na jej stosowanie. To sprawia, że pacjenci cierpiący na chorobę Alzheimera mogą korzystać z tej metody leczenia i zmniejszać w ten sposób swoje dolegliwości. 

Należy jednak pamiętać, że decyzja o zastosowaniu marihuany jako metody leczenia choroby Alzheimera podejmowana jest wyłącznie przez lekarza prowadzącego pacjenta. Samodzielne stosowanie tej substancji bez konsultacji ze specjalistą może prowadzić do nieprzewidywalnych skutków ubocznych oraz pogorszenia stanu zdrowia.

Podsumowanie

Składniki aktywne zawarte w medycznej marihuanie mogą pomóc w hamowaniu procesów zapalnych i oksydacyjnych zachodzących w mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera. Co więcej, marihuana może również poprawić jakość snu oraz łagodzić objawy depresji i lęku.

Jednak ostateczna decyzja o włączeniu medycznej marihuany do leczenia choroby Alzheimera należy do lekarza, ponieważ nieodpowiednie odmiany i dawki konopi mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta.