• 18 lipca 2024 21:59

Aparat słuchowy dla seniora – jak pomóc osobie starszej poprawić komfort życia?

Niedosłuch to problem, który dotyka coraz większe grono seniorów – utrudnia codzienne funkcjonowanie, wpływa na relacje społeczne i zdolność do komunikacji osób starszych. W kontekście tym, wybór odpowiedniego aparatu słuchowego nabiera szczególnego znaczenia. Jak pomóc osobie starszej dobrać aparat słuchowy? Jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla seniora oraz na jakie formy dofinansowania można liczyć – o tym w poniższym tekście.

Jak pomóc osobie starszej dobrać aparat słuchowy?

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego, szczególnie dla osób starszych, które stają przed tą decyzją po raz pierwszy, stanowić może nie lada wyzwanie. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z audiologiem, który przeprowadzi szczegółowe badania słuchu, na podstawie których oceni stopień niedosłuchu i doradzi, jaki typ aparatu będzie najbardziej odpowiedni. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z różnymi modelami aparatów słuchowych i ich funkcjami, co pozwoli na lepsze dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb i stylu życia seniora. W miejscu tym warto zaznaczyć, że im bardziej zaawansowany technologicznie jest aparat słuchowy, cena takiego urządzenia może być wyższa. Dlatego też ważne jest, aby seniorzy dokładnie rozważyli wszystkie możliwe opcje, uwzględniając zarówno potrzeby słuchowe, jak i możliwości finansowe. Warto również rozważyć dostępne opcje dofinansowania, które mogą pomóc w pokryciu kosztów zakupu.

Jakie modele aparatów słuchowych są najbardziej odpowiednie dla seniora?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli aparatów słuchowych, które różnią się miedzy sobą nie tylko wyglądem i specyfikacją techniczną, ale również zakresem dostępnych funkcji, poziomem trudności obsługi oraz ceną. Wśród dostępnych opcji znajdują się aparaty wewnątrzuszne oraz zauszne, przy czym decyzja o wyborze konkretnego urządzeniapowinna być podyktowanaindywidualnymi potrzebami słuchowymi, stylem życia, a także preferencjami estetycznymi i komfortem użytkowania.

Dla seniorów, którzy potrzebują wygodnych, ale jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań, najodpowiedniejsze okazać mogą się tradycyjne modele zauszne BTE, takie jak Intuis 4, Pure czy Motion X, które zapewniają zarówno łatwość obsługi, jak i wysoką jakość dźwięku. Osoby poszukujący dyskretniejszych rozwiązań mogą zdecydować się na aparaty wewnątrzuszne, takie jak Signia Active czy Silk X, które są niemal niewidoczne dla otoczenia, a jednocześnie skuteczne w niwelowaniu objawów niedosłuchu. Modele wewnątrzuszne mogą być jednak trudniejsze w obsłudze dla osób starszych z ograniczoną zręcznością manualną.

Choć wybór aparatu słuchowego nie jest łatwym zadaniem warto podkreślić, że urządzenia te oferują znaczną poprawę jakości życia seniorów borykających się z ubytkiem słuchu, ułatwiając komunikację i czerpanie radości z codziennych aktywności. Ważne jest, aby wybrany aparat słuchowy był nie tylko funkcjonalny, ale także komfortowy w codziennym użytkowaniu.

Czy istnieje możliwość dofinansowania aparatu słuchowego dla seniora?
Dla wielu seniorów zakup aparatu słuchowego może wiązać się ze sporymi wydatkami, jednak istnieje kilka możliwości dofinansowania tego typu urządzeń. O refundację można starać się z:

  • Narodowego Funduszu Zdrowia: Dofinansowanie z budżetu NFZ zależy od stopnia ubytku słuchu oraz wieku pacjenta. W przypadku osób dorosłych, w tym seniorów możliwe jest uzyskanie refundacji na 2 aparaty słuchowe raz na 5 lat w sytuacji, gdy średnia niedosłuchu przekracza 40 dB;
  • Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności lub posiadające grupę inwalidzką, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 50% stawki przeciętnego wynagrodzenia (dla osób samotnych 65%), mogą ubiegać się o dofinansowanie z PFRON;
  • Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych: O dofinansowanie mogą ubiegać się działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych spełniające określone kryteria dochodowe. Program oferuje dofinansowanie do 100% różnicy między ceną całkowitą aparatu a dofinansowaniem z innych źródeł, jednak nie więcej niż 5 tys. zł brutto za jeden aparat i wkładkę uszną.

Warto zaznaczyć, że możliwe jest łączenie różnych form dofinansowania, co może znacząco obniżyć koszty zakupu aparatu słuchowego dla seniora.

To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Aparaty słuchowe są przeznaczone do poprawy słyszenia u osób z ubytkiem. Akcesoria i aplikacje do aparatów słuchowych są przeznaczone do używania z aparatami słuchowymi.
Producent: WSAUD A/S
Podmiot prowadzący reklamę: Sivantos Sp. z o.o.