• 29 maja 2024 14:28

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA UTW UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W KRAKOWIE

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA NAZYM PARTNERSKIM UTW UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W KRAKOWI 7.11.2023 r.

Trwająca tradycja patriotycznych spotkań na UTW URK sięga kilkunastu lat, a od pięciu lat rozpoczyna się od składania wiązanki kwiatów w barwach narodowych pod Platanem Niepodległości i pamiątkowym obeliskiem ufundowanym przez społeczność studencką UTWw 100.letnią rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zgromadzeniprzy Platanie, po krótkiej przemowie prof. Kazimierza Wiecha, na czele z Dyrektorem Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego UR dr. MichałemSzandułą,  przeszli do klubu akademickiego „ ARKA” , gdzie w wypełnionej po brzegi sali odbył się spektakl  słownomuzyczny. W pierwszej części prof. Kazimierz Wiech przedstawił treść pamiętnika z oryginalnymi wpisami Legionistów z lat 1914 – 1915. Tajemniczość powstania tego pamiętnika wzbudza wzniosłe nastroje, ponieważ ten dokument, został udostępniony przez nasząkoleżankę śp. Barbara Tlałka, która odeszła do wieczności latem tego roku, a na kilka miesięcy przed tym dniem, przekazała prof. Wiechowi swoje życzenie,by razem mogli przeczytać treści zawarte w tym pamiętniku na tegorocznym spotkaniu z okazji Niepodległości. Niestety Stwórca miał inne plany,ale za ten dar jesteśmy Jej wdzięczni. Koncert pieśni patriotycznych przedstawiła Marta Stanek-Piątkowska przy akompaniamencie Mariana Mędrali.

Prezentacja przygotowana przez Studentki: Jolantę Moroz, Barbarę Śliz, Grażynę Tworek otworzyła drugą cześć tej uroczystości. Treść nawiązywała do Cywilizacji Słowiańskiej, wybitnych Polaków, oraz historii Polski w obrazach Jana Matejki, który malował obrazy przedstawiające ważne dla naszego kraju wydarzenia.Potem była smaczna kolacja oraz wspólne śpiewanie znanych utworów patriotycznych. Całość charakteryzowała się wybitnymi treściami, wyjątkową atmosferą, wzruszeniem oraz radością, bo cóż piękniejszego może być od Niepodległości i Wolności.

Dziękujemy Uczestnikom tego wydarzenia, Organizatorom, Władzom Uczelni UR oraz patronatowi medialnemu Stowarzyszeniu MANKO Głosu Seniora.

Autor Artykułu: Grazyna Tworek

Skip to content