• 19 maja 2024 09:54

Wprowadzenie zmian w dostępności leków dla seniorów i dzieci to istotny krok w kierunku poprawy opieki zdrowotnej w Polsce. Program bezpłatnych leków został w ostatnim czasie poszerzony, a nowe regulacje wcale nie są skomplikowane. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie, kogo dotyczą nowe przepisy i jak można znaleźć aktualną listę leków dostępnych za darmo.

Bezpłatne leki dla seniorów 65+ i dzieci

Nowe przepisy otwierają drzwi do aptek bez portfela dla większej liczby osób. Od września nie tylko osoby, które przekroczyły magiczną granicę 75 lat mogą cieszyć się dostępem do bezpłatnych leków. Zmiany w ustawie wprowadzają te uprawnienia również dla osób, które ukończyły 65. rok życia oraz dla dzieci do momentu osiągnięcia pełnoletności. Jest to ogromna zmiana, która pozwala na znaczne odciążenie domowych budżetów i zapewnia lepszą opiekę zdrowotną.

Seniorzy mają teraz możliwość korzystania z szerszej gamy leków bez ponoszenia dodatkowych kosztów, co dotychczas było zarezerwowane wyłącznie dla najstarszych. Dzięki temu mogą oni liczyć na wyższą jakość życia, która wprost proporcjonalnie wynika z lepszego dostępu do leczenia.

Cały proces otrzymania darmowych leków jest prosty. Wystarczy otrzymać odpowiednio wypełnioną receptę i każda apteka zrealizuje ją, oferując nam darmowe leki.

Jak skorzystać z programu bezpłatnych leków dla seniorów?

Proces uzyskania bezpłatnych leków został maksymalnie uproszczony, by każdy uprawniony mógł z niego skorzystać bez większych trudności. Kluczowym kryterium jest odpowiedni wiek pacjenta, potwierdzony przez numer PESEL lub, w przypadku braku takiego numeru, przez datę urodzenia. Następnie, lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej musi wypisać receptę z odpowiednim kodem uprawnień dodatkowych – literą “S” w polu przeznaczonym dla kodów (bez tej informacji apteka nie wyda darmowych leków!).

Pacjent nie musi jednak samodzielnie szukać informacji, czy dany lek jest objęty programem. Lista leków refundowanych jest publicznie dostępna i regularnie aktualizowana, zarówno na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, jak i w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Jest to wykaz, który zawiera informacje o wszystkich medykamentach dostępnych w ramach programu, wraz z ich pełnymi nazwami, substancjami czynnymi oraz formą dawkowania.

Aby otrzymać dostęp do tego wykazu, musimy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli jednak nie mamy profilu zaufanego, można zaglądnąć na stronę Naturalab i sprawdzić, na które darmowe leki dla seniorów możemy liczyć.

Czy wszystkie leki są darmowe dla seniorów?

Nie każdy lek można otrzymać bez całkowicie za darmo, nawet jeśli spełniamy kryteria wiekowe. Darmowe leki to te, które znajdują się na specjalnie przygotowanej liście, która jest częścią obwieszczenia Ministra Zdrowie. Jeśli jakiś lek nie będzie objęty refundacją, farmaceuta nie będzie mógł wydać go nam za darmo.

Warto pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy leki, które przyjmujemy nie są darmowe, możemy zapytać lekarza, czy nie będzie mógł zapisać nam odpowiedników, które są na darmowej liście.

Bezpłatne leki dla osób 65+ i dzieci: Jakie są warunki?

Aby skorzystać z programu bezpłatnych leków, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Pierwszym z nich jest wiek – dla seniorów to ukończenie 65. roku życia, a dla dzieci do 18 roku życia. Drugim warunkiem jest posiadanie ważnej recepty, na której lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej wpisali literę „S” w polu „kod uprawnień dodatkowych”.

Oto, co trzeba zrobić, aby skorzystać z bezpłatnych leków:

  1. Upewnić się, że przepisywany lek znajduje się na aktualnym wykazie leków darmowych.
  2. Posiadać ważną receptę z odpowiednim oznaczeniem.
  3. Upewnić się, że dany preparat jest dostępny w aptece.

Bez względu na to, czy leki są przepisywane w publicznej przychodni, czy prywatnej – przysługują one na takich samych zasadach. Jest to ułatwienie szczególnie dla osób starszych, które często korzystają z usług prywatnych lekarzy.

Warto zaznaczyć, że zarówno lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki, jak i sami lekarze wystawiający recepty dla siebie i swoich rodzin mają prawo przepisywania leków z listy bezpłatnych leków.

Darmowe leki dla seniorów – Podsumowanie

Podsumowując, darmowe leki dla seniorów oraz dzieci to ważny element systemu opieki zdrowotnej, który wymaga od pacjentów jedynie śledzenia aktualnych list leków i posiadania ważnej recepty.

To prosty i transparentny system, który ma na celu zapewnienie łatwiejszego dostępu do niezbędnych medykamentów dla osób, które najbardziej ich potrzebują.

Skip to content