• 19 maja 2024 09:27

79. Rocznica zestrzelenia przez Niemców alianckiego samolotu Liberator EW250 L w Kocinie

Nieznani Bohaterowie Niebios podczas uroczystości upamiętnienia 79. rocznicy zestrzelenia przez Niemców alianckiego samolotu Liberator EW250 L w Kocinie.

Głos Seniora oraz Stowarzyszenie MANKO w ramach kampanii Nieznani Bohaterowie Niebios został zaproszony przez Pana Burmistrza Opatowiec (województwo świętokrzyskie) Sławomira Kowalczyka na uroczystość poświęconą 79. rocznicy zestrzelenia ciężkiego samolotu bombowego Liberator B24J, z 34 Dywizjonu SAAF/RAF, niosącej pomoc Walczącej Polsce w 1944 roku.

Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec – Pan Sławomir Kowalczyk opowiedział zebranym historię alianckich lotników. Piloci Lecieli samolotem typu Halifax — był to jeden z największych walczących samolotów bombowo-transportowych o rozpiętości skrzydeł 33 m, długości 20 m i wysokości 8,5 m. Lot z Brindisi w południowych Włoszech, do okupowanej Polski był niezwykle ryzykowny. Samolot typu Liberator, trafiony został w okolicach Tarnowa. Z palącym się silnikiem pilot próbował ugasić pożar, pikując w dół, ale rozbił się na polach Kociny i Krzczonowa. Z ośmiu członków załogi uratował się tylko jeden. Mieszkańcy Kociny pomogli ocalałemu żołnierzowi ukryć się przed Niemcami.

Na obchody przybyły liczne delegacje stowarzyszeń patriotycznych, poczty sztandarowe, a także posłowie, przedstawiciele władz, powiatu, lokalnych samorządów, oficerowie WP, kombatanci, seniorzy oraz mieszkańcy gminy Kocińca i powiatu Kazimierskiego.

Gratulujemy zorganizowania pięknej uroczystości – tym samym liczymy na owocną współpracę w ramach kampanii Nieznani Bohaterom Niebios. Cześć i i Chwała Bohaterom!

Już wkrótce historię liberatora z Kociny będziecie mogli przeczytać w nowej edycji (2023) folderu Nieznani Bohaterowie Niebios, a także obejrzeć na antenie naszej telewizji Głos Seniora TV (www.youtube.com/GlosSenioraTV), gdzie już znajdziecie 13 filmów dokumentalnych z serii Nieznani Bohaterowie Niebios.

Dziękujemy za patronat honorowy nad kampanią: Jan Dziedziczak — Pełnomocnikowi rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Wojciech Labuda — Pełnomocnikowi rządu ds. miejsc pamięci, Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego — oraz Marta Mordarska — Przewodniczącej Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej w Sejmiku Małopolskim.

Projekt Nieznani Bohaterowie Niebios jest współfinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami związanymi z kampanią na stronie www.bombowce.pl.

Skip to content