• 19 kwietnia 2024 11:21

Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów

Fot. napisztestament.org.pl

Aby zachęcać Polaków do pisania testamentów i przełamywać stereotypy związane z tymi dokumentami, twórcy kampanii „Napisz Testament” już po raz szósty organizują Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. W tym roku przypada on na 3-9 października.

O Kampanii Napisz Testament

Kampania „Napisz Testament” to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest edukacja Polaków w dziedzinie testamentów oraz zachęcanie ich do uwzględniania w testamentach uczciwych i transparentnych organizacji pozarządowych.

Podobne kampanie działają od lat na Zachodzie – w takich państwach jak Wielka Brytania, Austria czy Niemcy zapisy testamentowe na rzecz organizacji pozarządowych należą do codzienności.

Niepokojący Brak Świadomości

Tylko 9 na 100 Polaków powyżej 45 roku życia napisało testament. Tak wynika z najnowszych badań [1] Research Collective przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Otwarte Forum we współpracy z kancelarią prawno-podatkową GWW.

Na pytanie „Dlaczego nie napisałeś testamentu”, aż 42 na 100 respondentów odpowiedziało, że nie zastanawiało się nad tym. 23 proc. osób uważa natomiast, że nie ma nic cennego, co mogłoby po sobie zostawić.

Osoby, które sporządzenie tego dokumentu mają za sobą, najczęściej udawały się w tym celu do notariusza. Tak zrobiło 7 na 10 osób. Pozostali wybrali testament własnoręczny, ponieważ uważają, że taka forma jest wystarczająca (41 proc.) oraz że testament napisany w kancelarii notarialnej jest zbyt drogi (30 proc.)

Zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród spadkobierców uwzględnianych w testamencie są członkowie rodziny (87 proc.).

Na drugim miejscu plasują się równolegle przyjaciele oraz fundacja lub stowarzyszenie (po 6 proc.) 1 na 100 respondentów uwzględnił w testamencie zaprzyjaźnioną instytucję, taką jak szpital, dom dziecka lub bibliotekę.

Pamiętaj, że po uwzględnieniu w testamencie rodziny lub przyjaciół, możesz również zapisać swoje dobro, pamiętając o wybranej fundacji lub stowarzyszeniu.


[1] Badanie omnibusowe przeprowadzone metodą Cawi na reprezentatywnej grupie 1074 osób powyżej 45 roku życia

[2] Z badań przeprowadzonych w 2021 r. przez Kantar na zlecenie kancelarii prawno-podatkowej GWW we współpracy z Fundacją Otwarte Forum wynika, że 8 na 100 Polaków napisało testament.


Redakcja Głos Seniora

Redaktor Tomasz Kania

Skip to content