• 24 maja 2024 08:53

W opiece nad seniorami ważne są nie tylko wsparcie w codziennych czynnościach, ale także dobre zorganizowanie czasu wolnego. Odpowiedni dobór zajęć może przyczynić się do poprawy sprawności fizycznej i intelektualnej. Szeroko rozumianą aktywizację seniorów podejmuje się więc w klubach seniora, domach opieki, uniwersytetach trzeciego wieku i innych ośrodkach. W warunkach domowych również warto organizować seniorom ciekawe aktywności. Oto przykładowe aktywności, które można zorganizować w domu.

Stawiamy na Samodzielność

Warto starać się, żeby seniorzy mogli uczestniczyć w domowych obowiązkach jak najdłużej – sprzątaniu, gotowaniu, czynnościach samoobsługowych. Bycie samodzielnym ma wpływ nie tylko na sprawność intelektualną i fizyczną seniorów, ale także utrzymuje ich dobre samopoczucie i poprawia samoocenę.

Różnorodność Aktywności

Nie pozwólmy jednak, by jedyną formą spędzania wolnego czasu były dla seniorów oglądanie TV. Zachęcajmy ich do innych aktywności, a od czasu do czasu proponujmy zajęcia, w które mogą włączyć się więcej osób – znajomi, sąsiedzi, członkowie rodziny, jak np. kampania poznaj swojego sąsiada.

Aktywności Artystyczne

Arteterapia jest często wykorzystywaną formą zajęć w ośrodkach oferujących opiekę nad seniorami. Pomaga utrzymać sprawność manualną, jak też jest dobrym sposobem na regulację emocjonalną.

Aktywności artystyczne przyniosą tym więcej korzyści, jeśli seniorzy nie będą wykonywali ich sami! Zajęcia, które nie wymagają dużych nakładów finansowych oraz mogą je uprawiać nawet “amatorzy”, to:

 • malowanie akwarelami,
 • kolorowanki dla dorosłych,
 • decoupage,
 • malowanie po torbach (farbami do tkanin albo akrylami),
 • ozdabianie albumów na zdjęcia (scrapbooking),
 • składanie origami.
 • dołączenie do konkursu “Stylowi Seniorzy”

Aktywność z „Dawnych Lat”

Są takie czynności, które kiedyś wykonywało się w każdym domu, a teraz uprawiają je tylko miłośnicy rękodzieła. Być może warto wrócić do niektórych z nich? Zaproponujmy seniorom np. szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie, szycie, wyplatanie z wikliny (albo nawet wyplatanie z papieru!). Istnieją też opcje, które mogą ułatwić wykonywanie niektórych z tych czynności osobom starszym – np. dzierganie na rękach bez drutów (tzw. arm knitting), z użyciem grubej włóczki.

Uprawianie Kwiatów

Ogromnym plusem dla seniorów jest dostęp do ogrodu. Uprawianie kwiatów na świeżym powietrzu nie tylko będzie dla nich przyjemnie spędzonym czasem, ale też poprawi ich kondycję fizyczną! Jeśli jednak nie macie ogrodu, może warto zaprosić seniorów do uprawiania roślin doniczkowych: kwiatów czy ziół. Zapraszamy czytelników do wzięcia udziału w konkursie Senior Działkowiec.

Aktywność Intelektualna – Utrzymanie Sprawności Umysłowej

Czytanie, Pisanie, Krzyżówki, Sudoku, Zagadki itd.

Czynności, które seniorzy mogą wykonywać samodzielnie, o dowolnej porze. Mają bardzo duży wpływ na utrzymanie sprawności intelektualnej seniorów, a co za tym idzie – mogą opóźnić symptomy demencji.

Rozrywka w Towarzystwie – Gry dla Seniorów

Obecnie mamy bardzo szeroki wybór gier planszowych i karcianych, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Również dla seniorów można wybrać propozycje, które charakteryzują się prostymi zasadami i dobrze widocznymi elementami (np. dużymi rysunkami na kartach/planszy).

Przykładowe gry dla seniorów:

 • Abalone (gra logiczna od REBEL);
 • Domino,
 • Kości,
 • Gry karciane (kuku, oczko, durnia),
 • Rój (gra logiczna od G3),
 • Boule (gra zręcznościowa z rzucaniem kul),
 • Chińczyk

Cyfrowy Świat

Warto zachęcić seniorów do poznania możliwości, jakie oferuje komputer i dostęp do internetu. Wystarczy pokazać osobom starszym najprostsze funkcje i ułatwić działania “na skróty”. Najlepiej jednak zacząć od korzyści, jakie przyniesie ze sobą używanie komputerów, czyli np. dostęp do ciekawych informacji (możemy ustawić zakładki z adresami stron, które zaciekawią seniorów – będą mieli do nich łatwiejszy dostęp!) czy też kontakt z rodziną (warto zapoznać seniorów z działaniem maila lub komunikatora używanego przez dzieci lub wnuki). Pamiętajmy również o ciemnej stronie sieci i pomagajmy seniorom chronić ich dane przed oszustami, dlatego warto zapoznać się z informacjami, jak działają cyfrowi przestępcy z naszej kampanii: Stop Manipulacji – nie daj się oszukać.

Aktywność Fizyczna – W Zdrowym Ciele, Zdrowy Duch

Sport jest dobry dla osób w każdym wieku. Ważne tylko, by aktywność była dostosowana do możliwości seniorów. Niektóre z nich można uprawiać w domu, a niektóre na zewnątrz, co przyniesie seniorom nawet więcej korzyści. Warto aby seniorzy się rozciągali i praktykowali jogę, ćwiczyli gimnastykę, chodzili po schodach a na zewnątrz stosowali marszobieg, który ma wiele dobroczynnych zalet zdrowotnych, m.in. poprawia wygląd cery, wzmacnia serce, dodaje witalności oraz chęci do życia. Dodatkowo jeśli seniorzy czują się na siłach, to dużą wartością dla zdrowia i samopoczucia jest również, aby posiadali pupila z którym mogliby wychodzić na spacery (Zwierzak Lekiem na Samotność). Warto również dołączyć do projektu: Ogólnopolski Konkurs – Senior w Ruchu.

Podsumowanie

Dbanie zarówno o ciało, jak i umysł jest kluczem do osiągnięcia harmonii oraz pełni życia. Dlatego pamiętajmy o naszych bliskich, którzy czasami z utęsknieniem czekają w zaciszu domu na odwiedziny. Jest to szczególnie ważne w czasach po pandemii i w czasie trwającej wojny na Ukrainie, gdzie krąży wiele nieprawdziwych informacji, a niektóre media wykorzystują to, szerząc strach, zwłaszcza wśród starszych czytelników.


Redaktor Tomasz Kania

Redakcja Głos Seniora / Stowarzyszenie Manko.


Fot. Sabine van Erp z Pixabay

Skip to content