• 17 kwietnia 2024 04:09
Fot. Pexels

Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech to zawód, który oferuje wiele możliwości i niemałe wynagrodzenie. Wysokość pensji nie jest jednak stała. Wynagrodzenie może znacząco się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od regionu, rodzaju pracy i doświadczenia. Ile jednak można średnio zarobić opiekując się starszą osobą w Niemczech?

Wykształcenie i doświadczenia a wysokość pensji opiekunki

Praca w opiece w Niemczech przybiera różne formy. Podstawowy podział wyróżnia trzy grupy zawodowe związane z opieką nad seniorami. Każda ma inne obowiązki, a co za tym idzie od kandydatów wymaga się też innych umiejętności i kwalifikacji. Oznacza to również zróżnicowane poziomy wynagrodzeń. Jak one się przedstawiają?

  • Pflegefachfrau/Pflegefachmann. Tym mianem określa się personel opiekuńczy, który posiada dyplom 3-letniej szkoły zawodowej i niemieckie uprawnienia do wykonywania zawodu. Pflegefachfrau/Pflegefachmann mogą pracować w domach opieki, hospicjach oraz u prywatnych klientów. Osoby z takimi kwalifikacjami mogą liczyć na najwyższe zarobki, których średnia to 2500-3500 euro brutto miesięcznie.
  • Pflegefachhelfer/in. Do tej grupy zawodowej należą pomocnicy personelu opiekuńczego. Aby do niej należeć należy ukończyć roczny kurs i posiadać niemiecki certyfikat. Pflegefachhelfer/in mogą pracować pod nadzorem lekarza lub Pflegefachfrau/Pflegefachmann i wykonywać podstawowe czynności pielęgnacyjne i higieniczne. W Niemczech zarabiają oni od 1800 do 2500 euro brutto miesięcznie.
  • Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person. Jest to pomoc domowa dla osób wymagających opieki. Ta praca w opiece na terenie Niemiec jest najchętniej wybierana przez naszych rodaków, którzy zatrudnienia szukają m.in. przez https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/. Od opiekunek domowych nie wymaga się formalnego wykształcenia i certyfikatów, jednak doświadczenie jest niezwykle cenione. Ich zadaniem jest pomoc w czynnościach dnia codziennego np. gotowaniu, robieniu zakupów, podawaniu leków, poruszaniu się. Często też opiekunka ma po prostu dotrzymywać towarzystwa osobie starsze. Wynagrodzenie na jakie może liczyć to 1800-2600 euro brutto miesięcznie.

Forma zatrudnienia a wynagrodzenie opiekunki seniora w Niemczech

Wysokość pensji opiekunki seniora w Niemczech w dużej mierze zależy również od wynagrodzenia. Najpopularniejszą formą pracy jest zatrudnienie przez polską agencję pośrednictwa pracy. To ona zajmuje się znalezieniem miejsca zatrudnienia, organizacją transportu, zakwaterowania, wsparciem na miejscu. Odpowiada też za legalność pracy, opłacanie składek ubezpieczeniowych i wypłatę pensji. Opiekunki zatrudniane przez agencję np. na umowę o pracę czy zlecenie mogą liczyć na nieco niższe wynagrodzenie niż te działające w oparciu o samozatrudnienie. Warto jednak mieć na uwadze, że prowadzenie własnej firmy w Niemczech to duża odpowiedzialność prawna, a także konieczność zajmowania się finansami.

Skip to content