• 25 maja 2024 12:56

Ogródek mieszkaniowy to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w ofercie deweloperskiej. Nic dziwnego – taki kawałek zielonej przestrzeni daje możliwość większej swobody i wyjątkowe miejsce odpoczynku. Jeśli zastanawiasz się, jakie są zalety i wady tej opcji, przeczytaj ten artykuł.

Spokojny azyl w miejskim zgiełku

Jedną z największych zalet mieszkania w bloku z ogródkiem jest dostęp do prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Właściciele takich mieszkań mogą cieszyć się ogrodem lub tarasem, na którym można uprawiać rośliny, urządzić przytulne miejsce do relaksu lub nawet grillować z rodziną i przyjaciółmi. Ogródek daje możliwość posiadania swojego małego królestwa zieleni w samym centrum miasta. Nie trzeba rezygnować z korzystnej, miejskiej lokalizacji.

Mieszkanie w mieście to duże udogodnienie w postaci większych możliwości pracy, wygody, dostępu do sklepów, szkół i przychodni. Jednak najczęściej wiąże się z brakiem własnego, otwartego terenu, który można samodzielnie zagospodarować. Bloki z ogródkami to remedium na brak wolnej przestrzeni w dużych miastach.

Pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie

Możliwość swobodnego relaksu na świeżym powietrzu to cenny skarb. Kontakt z przyrodą i otwarta przestrzeń są sposobem na efektywny relaks lub twórcze rozwijanie pasji. Możesz odpoczywać lub poświęcać się swojemu hobby. To świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom stałą możliwość ruchu na świeżym powietrzu bez konieczności zabierania ich na odległe place zabaw.

Blok z ogródkiem świetnie sprawdza się również w przypadku osób starszych, które chcą zachować aktywność, ale nie mają wystarczająco dużo sił na opiekę nad domem i dużym podwórkiem.  W ten sposób można dbać o zdrowie i aktywność fizyczną z zachowaniem wszelkich udogodnień miejskiego życia.

Dodatkowe obowiązki i większe koszty

Pomimo wielu zalet, nadal należy pamiętać, że blok z ogródkiem wiąże się z większą odpowiedzialnością i zaangażowaniem w opiekę nad mieszkaniem i przestrzenią dookoła. Jest to głównie stała pielęgnacja ogrodu: dbanie o rośliny, podlewanie i nawożenie. To czasochłonny obowiązek, zwłaszcza dla osób nieposiadających wcześniejszego doświadczenia ogrodniczego. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na uprawę roślin, to kawałek zielonej przestrzeni zmusza Cię do opieki, np. poprzez regularne przycinanie trawnika czy też dbanie o stan sprzętów tarasowych.

Co więcej, mieszkanie w bloku z ogródkiem może wiązać się większymi kosztami, zarówno na początku, jak i w trakcie eksploatacji. Na wstępie konieczne może być zakupienie odpowiedniego wyposażenia do ogrodu, takiego jak narzędzia ogrodnicze czy meble tarasowe. Dodatkowo, możesz być zobowiązany do opłacania wspólnych kosztów związanych z utrzymaniem terenu wokół budynku, co może wpłynąć na Twoje miesięczne wydatki.

Mieszkanie w bloku z ogródkiem to niewątpliwie atrakcyjne rozwiązanie. Daje możliwość odpoczynku i dostępu do prywatnej, zielonej przestrzeni. Warto  mieć na uwadze zalety, ale także potencjalne wyzwania, które mogą się pojawić i być odczuwalne szczególnie w przypadku mieszkania do wynajęcia. Lublin to miasto, w którym można znaleźć różnorodne opcje. Tu z pewnością znajdziesz swoje lokum dopasowane pod kątem prywatnych potrzeb i możliwości.


Artykuł partnera

Skip to content