• 13 kwietnia 2024 01:52

Czym są substancje azotowe w akwarium? Najprościej mówiąc, substancje te pochodzą z odchodów ryb i rozkładającej się tkanki roślinnej w akwarium. Niebezpieczeństwo polega na tym, że nie możemy tego wykryć gołym okiem. Na powierzchni woda jest przejrzysta, ale duży nadmiar substancji azotowych w akwarium spowoduje zabicie ryb.

Artykuł powstał przy merytorycznej współpracy ze sklepem akwarystycznym Invital.pl

            Zjawisko to występuje najczęściej przy zakładaniu nowego akwarium, kiedy nitryfikacja nie przebiega jeszcze prawidłowo. Nitryfikacja to proces utleniania amoniaku do azotanów. Największe stężenie bakterii nitryfikacyjnych znajduje się w filtrze akwariowym, dlatego warto zaopatrzyć się w filtr o odpowiednio dużej masie filtracyjnej. Należy również uważać, aby nie zaburzyć równowagi biologicznej w zbiorniku, co może skutkować śmiercią tych bakterii.

            Objawem zatrucia azotem jest utrata ubarwienia ryb, ich senność i nieskoordynowane ruchy. Warto również wiedzieć, że w wyniku tego niezwykle wzrasta agresywność ryb.

Jak zapobiec wysokiej zawartości azotu w akwarium?

            Jak już wspomniano, ważna jest trwająca w akwarium nitryfikacja. A ponieważ bakterie nitryfikacyjne potrzebują stałego dopływu tlenu, należy zapewnić stały przepływ wody w filtrze, dlatego też nie wyłączamy filtra nawet w nocy.

Ważne jest również to, że masę filtracyjną czyścimy w wodzie z akwarium, aby nie zniszczyć namnożonych już bakterii. Gdybyśmy przepłukali masę filtracyjną w wodzie wodociągowej, która zawiera chlor, zniszczylibyśmy bakterie i zaczynali od nowa.

            Oczywiście ważne są również regularne podmiany wody w zbiorniku. Podmieniając wodę, zmniejszamy stężenie substancji azotowych w wodzie. Woda powinna być podmieniana co tydzień i w ilości około jednej trzeciej objętości akwarium.

Wskazane jest stosowanie wody z kranu lub najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wody oczyszczonej metodą odwróconej osmozy. Jest to urządzenie służące do uzdatniania wody wodociągowej. Po użyciu tego urządzenia otrzymujemy całkowicie czystą wodę.

            Przy regularnej pielęgnacji akwarium wskazane jest również stosowanie tzw. odmulacza. Jest to wąż z dzwonem odpływowym, za pomocą którego jesteśmy w stanie “przekopać” dno akwarium i wyssać z niego rybie odpady oraz resztki niezjedzonego pokarmu.

Dobrze jest mieć wysoki dzwon, aby w trakcie pracy nie zasysał podłoża z dna akwarium. W przypadku większych akwariów można zastosować odmulacz zasilany bateriami, który jest w zasadzie odkurzaczem, dzięki któremu można uzyskać doskonałe odmulenie dnia.

            Kolejnym składnikiem, który pomoże nam w usuwaniu azotanów w wodzie są rośliny wodne. Tutaj najskuteczniejsze są pływające rośliny wodne, ponieważ wykazują one duże zużycie tych substancji.

            Wreszcie pomocne mogą być produkty, które trwale obniżają poziom NO3 (azotanów) w wodzie. Takie produkty są przydatne przy zakładaniu nowego akwarium, gdy nie mamy jeszcze wystarczającej ilości bakterii nitryfikacyjnych w filtrze.

Skip to content