• 17 kwietnia 2024 04:51

Badanie rezonansem miednicy mniejszej – nieinwazyjna diagnostyka dla zdrowia kobiet

Badanie rezonansem miednicy mniejsze to metoda diagnostyczna związana z profilaktyką zdrowia narządów rodnych kobiety lub gruczołu krokowego mężczyzn. Bezinwazyjne badanie stanowi w pełni bezpieczną alternatywę dla tomografii komputerowej lub klasycznego USG. Na czym polega MRI miednicy i kiedy warto wykonać takie badanie?

Rezonans miednicy mniejszej – co to jest i po co się go wykonuje?

Rezonans miednicy mniejszej to współcześnie najdokładniejsza i najbezpieczniejsza metoda obrazowania okolic narządów rodnych u kobiet i męskiego gruczołu krokowego. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i daje możliwość uzyskania precyzyjnych obrazów struktur wewnętrznych o bardzo wysokiej jakości. Metoda pozwala m.in. zweryfikować źródło bólu, określić charakter schorzenia oraz ocenić stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych lub nowotworowych. Metoda jest także pomocna w ocenie zmian jajników i jajowodów oraz różnicowania pomiędzy zmieniamy torbielatowymi. Obrazowanie pomaga także w diagnostyce endometriozy.

Rezonans magnetyczny miednicy- wskazania do wykonania badania

Rezonans magnetyczny miednicy to badanie, które może zlecić lekarz prowadzący. Wskazaniem do wykonania badania jest obecność lub podejrzenie patologicznych zmian w trzonie lub szyjce macicy oraz w jajnikach i jajowodach. Badanie wykonuje się także w celu diagnostyki endometriozy. Metoda pozwala zaobserwować wady rozwijającego się płodu. Można w ten sposób zaobserwować także deformację miednicy lub przerzuty nowotworowe. Badanie pozwala także wykryć patologiczne zmiany w jelicie grubym, odbytnicy i pęcherzu moczowym. W przypadku mężczyzn MRI miednicy wykorzystuje się także w diagnostyce i leczeniu raka prostaty lub jąder. 

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny miednicy?

Diagnostykę schorzeń miednicy zaczyna się zwykle od badania podstawowego, czyli USG. Jeśli uzyskane w ten sposób informacje nie są wystarczające, aby postawić jednoznaczną diagnozę, wykorzystuje się tomografię komputerową. Jej zastosowanie może być jednak niewskazane ze względu na konieczność podania środka kontrastującego z jodem, który może wywołać niepożądane reakcje organizmu oraz jest niewskazany w przypadku kobiet w wieku rozrodczym, kobiet w ciąży i dzieci. Wówczas bezpieczną alternatywą jest rezonans magnetyczny miednicy.

Tę metodę obrazowania wykorzystuje się także z innych powodów. Badanie MRI umożliwia obrazowanie wielopłaszczyznowe, dzięki czemu lekarz może dokładnie zbadać daną partię ciała. Dodatkowo uzyskane obrazy wyróżniają się bardzo dobrym kontrastem i rozdzielczością, przez co są znacznie bardziej szczegółowe. Bezinwazyjna technika jest w pełni bezpieczna, przez co może być wykorzystywana u pacjentów diagnozowanych w kierunku schorzeń onkologicznych oraz kobiet w ciąży. Rezonans magnetyczny miednicy umożliwia szczegółową analizę układu moczowo-płciowego kobiet i mężczyzn. Uzyskany obraz pozwala na wykrycie wczesnych zmian nowotworowych lub innych nieprawidłowości oraz pozwala na zaplanowanie dalszego leczenia.

Czy istnieją przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego miednicy?

Chociaż samo badanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, tak fale magnetyczne w zetknięciu z elementami metalowymi lub urządzeniami elektrycznymi w ciele pacjenta, mogą powodować pewne kompilację. Z tego powodu przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego miednicy może być obecność w organizmie takich ciał obcych jak rozrusznik serca, pompa insulinowa, implanty, neurostymulator lub odłamki metalu. Lekarza należy poinformować także o implantach stomatologicznych,  noszonym aparacie stałym, endoprotezach, szwach i ciąży. Nie zawsze wyklucza to wykonanie badania, ale może stanowić przeciwskazanie, które powinien ocenić doświadczony specjalista.

Jak wygląda badanie rezonansem miednicy?

Badanie rezonansem miednicy mniejszej trwa zazwyczaj około 40-60 minut. Pacjent leży nieruchomo, a jego organizm jest skanowany przez fale elektromagnetyczne. Do badania należy przystąpić na czczo. Konieczne jest także wcześniejsze wypróżnienie się. Na wyniki MRI miednicy czeka się zazwyczaj około kilku dni.

Skip to content