• 14 lipca 2024 06:24

Mieszkanie dla seniora

sie 23, 2023 #Artykuł sponsorowany

Polskie społeczeństwo się starzeje. Oznacza to, że seniorzy będą tworzyć coraz większą grupę demograficzną w naszym kraju. Jesień życia czeka każdego z nas, a okres ten ma swoje ograniczenia i przywileje. Potrzeby mieszkaniowe mocno zmieniają się z wiekiem i seniorzy będą szukali w najbliższej przestrzeni innych udogodnień niż osoby młode czy rodziny z dziećmi. Nic więc dziwnego, że w Europie coraz popularniejsze stają się osiedla projektowane specjalnie dla osób w podeszłym wieku. Trend ten powoli dociera także do Polski.

Wygodne lokum na jesień życia

Zarówno dzielnica, jak i lokal, w którym mieszka osoba starsza, powinny odpowiadać jego specyficznym potrzebom. Właśnie dlatego seniorzy często decydują się w pewnym momencie na przeprowadzkę do mieszkania, które będzie dla nich wygodniejsze. Idealne wnętrze dla osoby w podeszłym wieku nie może być zbyt duże, ale przede wszystkim powinno być urządzone funkcjonalnie.

Wielopokojowe mieszkania to świetne rozwiązanie dla rodzin, ale dbanie o przestronne lokum może być zbyt trudne dla seniora. Osoby samotne lub starsze małżeństwa decydują się często na mniejsze, na przykład dwupokojowe lokale o wygodnym rozkładzie. Taka przestrzeń zwykle w zupełności im wystarcza, a uporządkowanie jej nie wymaga tyle wysiłku.

Po pierwsze funkcjonalność

Małe nie znaczy jednak ciasne, a funkcjonalność to niezwykle ważna cecha lokum odpowiedniego dla seniora. Szukając mieszkania, które spełni oczekiwania osoby starszej, należy zwrócić uwagę na pokoje i korytarze, które powinny być możliwie przestronne. Mieszkanie nie może tworzyć barier w poruszaniu się. W czasie aranżacji warto więc unikać niepotrzebnych schodów czy podwyższeń.

Funkcjonowanie w przestrzeni domowej powinno być wygodne i możliwie bezproblemowe. Codzienne czynności seniora, takie jak gotowanie czy toaleta, nie mogą wymagać od niego zbytniego wysiłku. Właśnie dlatego, urządzając lokal przeznaczony dla takiej osoby, należy pamiętać o nisko zawieszonych szafkach i łatwo dostępnych schowkach. Prócz tego łazienka nie może być zbyt mała, by nie utrudniać niezbędnych czynności. Jeśli seniorowi potrzebne są specjalne uchwyty lub inne wyposażenie wspomagające, miejsca musi być tyle, by można je było zamontować i swobodnie z nich korzystać.

Kondygnacja – im niższa tym lepsza

Jeśli szukamy lokum w zabudowie wielorodzinnej, pamiętajmy, by wybierać mieszkania położone na niskich kondygnacjach. Nawet jeśli teraz wejście na wyższe piętro nie sprawia kłopotu osobie starszej, z czasem może stać się naprawdę uciążliwe. Seniorzy bardzo często sprzedają poprzednie mieszkanie, by przenieść się do lokalu położonego niżej. Jest to ważna kwestia wpływająca na ich codzienne funkcjonowanie. Swoboda wyjścia i wejścia do domu to podstawa, również w sytuacjach kryzysowych. Właśnie dlatego osoby w podeszłym wieku najchętniej mieszkają na parterze lub pierwszym piętrze.

Dzielnica otwarta na potrzeby osób starszych

Nawet najlepiej dostosowane mieszkanie nie będzie się sprawdzać, jeśli okolica będzie nieodpowiednia dla osób starszych. Aby seniorzy mogli swobodnie poruszać się poza domem, najbliższa okolica musi być dobrze skomunikowana z resztą miasta. Dużym atutem wygodnego lokalu będzie bliskie sąsiedztwo przystanku, linii tramwajowej lub stacji metra. Prócz tego dzielnica nie może stwarzać barier komunikacyjnych trudnych do pokonania dla osób starszych. Wysokie schody, długie trasy wymagające marszu czy mało rozwinięta infrastruktura miejska – wszystko to może skutecznie utrudnić życie osobie starszej. Przy poszukiwaniu takiego mieszkania sprawdzi się portal z ogłoszeniami nieruchomości, który ma opcję wyszukiwania według lokalizacji – na przykład https://www.nieruchomosci-online.pl/

Infrastruktura

Szukając mieszkania idealnego dla seniora, warto zwrócić uwagę na okoliczną infrastrukturę. Liczy się nie tylko wygodna komunikacja z resztą miasta. Osoba starsza powinna mieć niedaleko do ważnych dla niej punktów. Mogą być to parki, ulubione miejsca spotkań, przychodnie lekarskie i podobne placówki. Każdy senior ma inne potrzeby i warto wziąć je pod uwagę przy wyborze dzielnicy.

Niektórzy wybierają strzeżone osiedla

Seniorzy bardzo często wybierają strzeżone osiedla. Tej grupie osób szczególnie zależy na spokoju i bezpieczeństwie. W przypadku tych przewlekle chorych lub samotnych dużym ułatwieniem mogą być też systemy alarmowe. Nowa zabudowa coraz częściej oferuje lokatorom tego typu udogodnienia.

W zależności od trybu życia i potrzeb seniora, po sąsiedzku przydadzą się też knajpki oferujące codzienne posiłki czy ośrodki wsparcia. Ważne jest też odpowiednie sąsiedztwo. Nie wszystkie osoby starsze dobrze znoszą towarzystwo dzieci, inne nie chciałyby za żadne skarby mieszkać w dzielnicy uznawanej za senioralną. Właśnie dlatego odpowiednia lokalizacja nieruchomości jest kluczowa i tak zależna od indywidualnych potrzeb.