• 20 czerwca 2024 23:45

Biegowe rozpoczęcie wakacji w Krynicy-Zdroju

Trzecia edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego „Dwa Beskidy” już za nami. Trzy festiwalowe dni wypełnione były po brzegi emocjami, akrynicki Deptak tętnił sportowym życiem także dlatego, że równolegle z Festiwalem, w uzdrowisku rozgrywane były konkurencje Igrzysk Europejskich. Igrzyskowa Setka stała się konkurencją towarzyszącą, a zwycięzcy biegu otrzymali medale Igrzysk, które zostały wręczone zgodnie z oficjalnym ceremoniałem. Na starcie sześciu dystansów górskich orazw biegach dla dzieci i marszu seniora stanęła rekordowa liczba przeszło 1498 biegaczy z Polski i zagranicy, Grecji, Słowacji, Czech, Kanady, Ukrainy, Maroka, Nowej Zelandii, Niemiec, Argentyny, Węgier, Łotwy, Słowacji i Chorwacji.Międzynarodowo było również na podium.

Podobnie jak w poprzednim roku  na starcie „IgrzyskowejSetki” pojawiła się elita biegaczy z Polski i zagranicy. Wśród kobiet triumfowała Martyna Młynarczyk w rekordowym czasie 10:28:50. Podobnie jak w ubiegłym roku jako druga linię mety przekroczyła Paulina Tracz, natomiast trzecie miejsce zajęła Urszula Paprocka. Wśród panów pierwsze miejsce przypadło FotisowiZisimopoulosowi, który zwyciężył na tym dystansie także w poprzednim roku. Na pokonanie trasy Grek potrzebował 9 godzin, 6 minut i 41 sekund. Drugie miejsce zajął Czech Marek Causidis, ajako trzeci linię mety minął Kamil Leśniak, który w poprzedniej edycji również był trzeci. Zwycięzcy zostali jednocześnie mistrzami Igrzysk Europejskich. Nareszcie biegi górskie zostały docenione.Należy mieć nadzieję, że na dobre zagoszczą w repertuarze Igrzysk Europejskich i doczekają się w przyszłości także debiutu olimpijskiego.

Oprócz zmagań sportowych na zawodników, kibiców, turystów i kuracjuszy czekały liczne atrakcje. Na festiwalowej scenie swoje nieprzeciętneumiejętności prezentowały tancerki i tancerze, wokalistki i wokaliści z Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz uczestnicy jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej Skowroneczek, a w piątkowy wieczór przed krynicką publicznością wystąpił laureat „Szansy na Sukces” Tomasz Bulzak. Dzieci mogły również uczestniczyć w warsztatach ruchowych oraz grachi zabawach, w sobotni wieczór natomiast można było poszaleć w rytm dyskotekowej muzyki.

Dużym powodzeniem cieszyła się strefa chillout Hoka, w której strudzeni biegacze mogli odpocząć, skorzystać z usług masażystów i wziąć udział w konkursie z bardzo atrakcyjnymi nagrodami.

Warto odnotować w tym miejscu, że na podium stawali nie tylko najlepsi biegacze w kategoriach open kobiet i mężczyzn, ale również zawodnicy zwyciężający w poszczególnych kategoriach wiekowych. Chcąc docenić ich sportowy wysiłek i wolę walki rozdano ponad 200 statuetek.

Europejski Festiwal Biegowy zorganizowała Fundacja na Ratunek z pomocą głównego partnera Małopolska, przy ogromnym wsparciu burmistrza Krynicy Zdroju, pana Piotr Ryba.

Partnerem technicznym Festiwalu była HOKA a partnerem pomiaru czasu marka COROS Polska.

Partnerzy wydarzenia: European Games Kraków-Małopolska 2023, Urząd Miasta Krynica-Zdrój, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Interreg Poland – Slovakia, Słotwiny Arena Ski&Bike Park, Wieża widokowa Krynica-Zdrój, Hotel Panorama, Kryniczanka – Naturalna Woda Mineralna, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów,GU Energy Labs, Trzech Kumpli,SudocremPolska, Just Hero, Agencja Reklamowa Na Niebie, Modern Forms Polska, Bezpieczna Rodzina, Auto-complex, Master Ski, Tylicz Ski, Jaworzyna Krynicka, Endorfina Szczawnik,FHU Jacek Krawczyk, Ekonat, Lizsbek, Team Liko.   
Partnerzy medialni: Kingrunner,Bieganie.pl, miastoNS.pl, Biegam Bo Lubię, Radio Kraków, TVP3 Kraków, KrynicaTV, Moja Krynica, Głos Seniora.