• 25 lipca 2024 03:44

Bajeczne akwarium w Twoim domu – jak je wyposażyć?

cze 21, 2023 #Materiał Partnera

Estetyczne, odpowiednio przygotowane akwarium to ozdoba każdego domu. W sklepach akwarystycznych wybór ciekawych dodatków jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś zgodnie z własnymi preferencjami. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, które dodatki wyróżnią Twoje akwarium i dodadzą mu morskiej atmosfery.

Przygotowywanie wnętrza akwarium może być przyjemnością i wspaniałą zabawą. Warto jednak wiedzieć, po które dodatki najlepiej sięgać, aby całość prezentowała się naturalnie i oryginalnie. Podstawą są rośliny akwariowe, jednak to nie wszystko, na co warto sobie pozwolić. Poniżej znajdują się chętnie wybierane rozwiązania akwarystyczne.

Ozdoby z drewna, kamienia lub kokosu

Na samym początku postaw na naturalne dodatki, które posiada w swojej ofercie każdy dobry sklep akwarystyczny. Świetnie sprawdzą się ozdoby z drewna (nieregularne korzenie, kładki), z kokosu (wydrążona połówka kokosa lub cały kokos z dziurkami dla mniejszych rybek) oraz kamienia (wszelkie skały i oryginalne półeczki kamienne). Sprawią, że efekt wyda się wyjątkowo realny, a nawet dziki i spontaniczny. Jednocześnie Twoje ryby znajdą mnóstwo zakamarków, w których będą mogły się chować.

Rośliny akwariowe

Wybór roślin akwariowych w dzisiejszych czasach jest ogromny. Chcąc uzyskać naturalny efekt, postaw na różne rodzaje takich roślin:

  • umieszczone w koszykach – jednak nie przesadzaj z ich ilością;
  • sadzonki do hodowli wodnych;
  • kubki in-vitro;
  • mchy do akwarium.

Najlepiej, aby wszystkie rośliny były prawdziwe, jednak możesz uzupełnić podłoże akwarium sztucznymi alternatywami. Baw się odcieniami zieleni i formami, łącz trawy z liśćmi. Dla jeszcze lepszego efektu wysokie rośliny umieść przy tylnej ściance akwarium, a następnie wybieraj coraz niższe, tak, aby przy przedniej szybie znajdował się mech i najniższa roślinność.

Koralowce

Jesteś fanem pięknej rafy koralowej? Umieść jej odpowiednik we własnym akwarium! Zwłaszcza jeśli hodujesz ryby słonowodne. Koralowce dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Możesz stworzyć prawdziwy, podwodny świat lub postawić jedynie na akcent rafy koralowej, np. w rogu akwarium. Taki dodatek szybko stanie się ulubionym miejscem Twoich rybek, a Ty będziesz mógł cieszyć się widokiem niemal jak z ulubionej bajki Disneya „Mała Syrenka”!

Ceramiczne ozdoby

Chcesz wprowadzić do akwarium coś oryginalnego? Wybierz akwarystyczne ozdoby ceramiczne, takie jak groty, wydrążone kamienie czy rurki, które będą świetną kryjówką dla Twoich rybek. W dobrych sklepach akwarystycznych znajdziesz też szeroki wybór zamków, wraków, statków, muszli, samochodów i wielu innych interesujących form. Dość nietypowym pomysłem jest umieszczenie na dnie akwarium ceramicznego posążka buddy.

Z odrobiną kreatywności możesz stworzyć antyczne, zatopione miasto, egzotyczną dżunglę, a nawet krajobraz leśny lub górski. Pamiętaj jednak, aby zostawić miejsce do pływania – ryby potrzebują dużo ruchu i nie warto ich ograniczać.